Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ostriež: obľúbená konzumná ryba

Ostriež je sladkovodná ryba, ktorá je relatívne tolerantná voči stavu vody. Preto sa tiež napríklad vyskytuje v pobrežných oblastiach Baltického mora. Poddruhy ostrieža sú tiež zastúpené v mori. Ostriež sa radí k dravým rybám, pretože sa živí prevažne inými rybami.

Užitočné informácie

Ostriež má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvého ostrieža

Dospelý ostriež dorastá do dĺžky 1,30 metra a môže dosiahnuť hmotnosť až 2,5 kilogramu. Ostriež sa vyskytuje v riekach, väčších jazerách a tiež v niektorých málo slaných oblastiach Baltického mora, pretože je, napriek jeho zaradeniu medzi sladkovodné ryby, relatívne odolný voči slanej vode. Ostriež má charakteristickú zúbkovanú chrbtovú plutvu a nápadné tŕňovité výbežky a pruhy, ktoré má po celom tele. Telo pôsobí tiež ako zboku sploštené. Po príprave má mnoho kostí a kvôli veľmi malému obsahu tuku má relatívne jemnú chuť.

Ostriež ako súčasť vyváženej výživy

Mäso ostrieža je veľmi bohaté na bielkoviny, avšak obsahuje málo tuku a veľký podiel omega 3 mastných kyselín, ktoré sú veľmi dôležité pre vyváženú a zdravú výživu. Okrem ostrieža viktoriánskeho sa veľmi často dostáva na stôl alebo panvicu aj morský vlk alebo loup de mer. Morského vlka dokážu pripraviť aj neskúsení kuchári, pretože sa ani pri dlhšom varení nerozpadne. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza ostriež?

Ostriež sa nachádza takmer vo všetkých vodách mierneho zemepisného pásma. Najväčší producenti ostriežov sú:

  • Nemecko
  • Česko
  • Rakúsko

Sezónnosť

Kedy má ostriež svoju sezónu?

Ako pri väčšine sladkovodných rýb je u ostrieža sezóna lovu od jari do jesene, v neskorej jeseni a v zime sa ostriež sťahuje do hlbších oblastí jazier a riek a preto sa loví ťažko. Keďže sa ostriež po ulovení dodáva do obchodov čerstvý alebo zamrazený, možno ho kúpiť po celý rok.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 18.04.2024 do 24.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ostriež použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvého ostrieža

Ostriež sa považuje za jednu z najobľúbenejších konzumných rýb a preto sa s primeranou obľubou pripravuje ako hlavné jedlo. Ostrieža je nutné pred konzumáciou uvariť, podusiť alebo upiecť, na konzumáciu v surovom stave je kvôli svojmu pôvodu zo stojatých vôd iba čiastočne vhodný. Ako každú čerstvú rybu možno aj ostrieža skladovať v chladničke niekoľko dní a je ho potrebné čo najskôr spotrebovať.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v ostriežovi

Ostriež je ako potravina relatívne nízkotučný zdroj proteínov, vďaka čomu je zaujímavý predovšetkým pre športovcov. Ostriež tiež obsahuje veľké množstvo vitamínu E, ktorý má veľké antioxidačné účinky.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 81 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 18,4 g

Tuky: 0,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 7 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,12 mg

Vitamín B6: 0,23 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 1,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 20 mg

Železo: 1 mg

Draslík: 330 mg

Horčík: 20 mg

Sodík: 47 mg