Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Pstruh: obľúbená sladkovodná ryba

Pstruh patrí k lososovitým rybám a vyznačuje sa predovšetkým oblým a mierne zavalitým telom. Pstruh má takmer rovnú chvostovú plutvu a skôr tupú, mierne oválnu hlavu.

Užitočné informácie

Pstruh má tieto špeciálne vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvého pstruha

Pstruh (Salmo trutta) je obľúbená sladkovodná ryba podobná lososovi. Pstruhy už dávno žijú väčšinou v chovných rybníkoch, divé, chutnejšie formy sú zriedkavejšie. Pstruh má pevné, jemne aromatické mäso, bohaté na živiny. To, že pochádza z veľkej čeľade lososovitých rýb, je u pstruha dúhového zvlášť zrejmé. Živí sa malými kôrovcami a jeho jemné mäso má lososovito ružové až červené sfarbenie. Pstruha dúhového možno spoznať podľa širokého červenkastého bočného pruhu, ktorý sa dúhovito ligoce. Pstruh lososový dorastá do podobnej veľkosti ako losos.

Vo všeobecnosti dorastajú pstruhy do šiestich kilogramov a dĺžky 40 centimetrov. Milovníci však obľubujú malé exempláre do 250 gramov. Všetky druhy pstruhov sú v predaji čerstvé aj údené.

Tri druhy pstruhov

U pstruha rozlišujeme v podstate tri rôzne druhy: Pstruh riečny, pstruh jazerný a pstruh morský. Pstruh riečny sa vynikajúco hodí na údenie, pretože ako sladkovodná ryba nemá vôbec tak výraznú chuť ako mnohé iné slanovodné ryby. Pstruh morský sa mimoriadne hojne vyskytuje v Bielom mori alebo tiež severne od Španielska a v Atlantiku. Poskytuje vynikajúci pstruží kaviár, ktorý sa trochu podobá na lososí kaviár


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza pstruh?

Pstruh žije v jazerách i riekach a pstruh jazerný často pochádza z horských jazier. Hoci v obchodoch prevláda pstruh riečny, pstruh dúhový, ktorý bol do Európy privezený v roku 1880 z Kalifornie, sa považuje za rovnako obľúbeného. Veľká časť predávaných pstruhov pochádza z umelého chovu, zvyšok sa dováža z Francúzska, Talianska, Španielska a Škandinávie.


Sezónnosť

Kedy má pstruh svoju sezónu?

Pstruhy pochádzajú prevažne z chovných staníc a sú v predaji po celý rok. Lovené pstruhy majú svoju sezónu na jar a začiatkom leta. Vedeli ste o tom? Pstruh riečny so škvrnitou pokožkou je najchutnejší od apríla do júla.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže pstruh použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvého pstruha

Pstruha možno pripraviť na viacero spôsobov. Pstruha možno, okrem iného, bez problémov piecť, pošírovať alebo tiež údiť. Pri pečení možno postupovať podľa rôznych metód. Pstruha možno napríklad piecť prírodne alebo obaľovaného, alebo tiež s petržlenovým alebo mandľovým maslom.

Pstruha tiež možno variť na modro. Tu treba pstruha spracovať alebo vypitvať čerstvého. Dôležité je, aby sa sliz, ktorý sa nachádza na pokožke, neodstránil, pretože ten potom vyvolá modré sfarbenie. K pstruhovi možno konzumovať napríklad slané zemiaky, rozpustené maslo alebo aj smotanu s chrenom či Sauce Hollandaise. Čerstvá ryba by sa mala skladovať v chladničke iba niekoľko dní. Zamrazená vydrží niekoľko mesiacov.


Recepty

Čo možno pripraviť zo pstruha


Účinné zložky

Čo sa skrýva v pstruhovi

Mäso pstruha poskytuje asi o 70 percent viac nenasýtených mastných kyselín a mnoho cenných proteínov. Tuky, ktoré chránia cievy, pomáhajú znižovať riziko srdcového infarktu. Okrem toho pstruh poskytuje značné množstvo minerálnych látok, ako železo a fosfor a tiež B vitamíny pre zdravé nervy a činnosť mozgu.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 103 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 19,5 g

Tuky: 2,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 12 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,08 mg

Vitamín B6: 0,23 mg

Vitamín C: 4 mg

Vitamín E: 1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 12 mg

Železo: 0,4 mg

Draslík: 413 mg

Horčík: 27 mg

Sodík: 63 mg