Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Kapor: tradičná pôstna ryba

Kapor pochádza z Ázie. Do Európy ho priviezli Rimania. V stredoveku sa kapor stal pevnou súčasťou jedálneho lístka a stále viac kaprov bolo držaných a chovaných v rybníkoch. Kvôli kresťanským stravovacím pravidlám, podľa ktorých sa viac ako 150 dní v roku nesmelo jesť žiadne mäso, sa kapor konzumoval najmä počas pôstov.

Užitočné informácie

Kapor má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvého kapra

Kapor šupinatý je voľne žijúca ryba, ktorá sa ešte vyskytuje v severonemeckých jazerách a v pokojných oblastiach veľkých riek. Živí sa prevažne planktónom a mikroorganizmami. Pri takmer jeden meter dlhých chovných formách existujú isté zvláštnosti: Kapor lysý má iba tri rady šupín a tzv. lysináč je takmer bez šupín. Hrbatá sladkovodná ryba má štyri charakteristické fúziky na hornej pere vysúvacích úst.


Pôvod

Odkiaľ pochádza kapor?

Kapor (Cyprinus carpio) je európskym druhom ryby a táto konzumná ryba sa často chová v teplej sladkej vode rybníkov. V porovnaní s týmito chovnými formami sú počty voľne žijúcich kaprov stále zriedkavejšie. Kapor, ktorý pochádza zo sibírskych, japonských a čínskych vôd, sa rozšíril v závislosti od danej klímy až po horný tok Dunaja. Pred ôsmimi tisícročiami začala jeho domestikácia v strednej Európe.


Sezónnosť

Kedy má kapor svoju sezónu?

Kapria sezóna začína začiatkom septembra výlovom. Počas jesenných a zimných mesiacov sa kapor považuje za mimoriadnu delikatesu. Väčšina kaprov v súčasnosti pochádza z rybníkov.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže kapor použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvého kapra

Kapor je v ponuke hlavne sezónne, hoci existuje aj celoročná ponuka. Kapor sa navyše stáročia považuje za pôstnu rybu. V kuchyni sa kapor pripravuje väčšinou „namodro“ na lužický spôsob, ale aj pečený na franský spôsob alebo nakladaný vo vlastnej krvi na poľský spôsob. Surového kapra možno uchovávať v chladničke iba jeden deň. Spracovanú rybu možno takisto uchovávať iba jeden deň. Zamrazenú rybu možno naproti tomu uchovávať asi tri až štyri mesiace. Nechajte ho pomaly rozmraziť v chladničke.


Recepty

Čo možno pripraviť z kapra


Účinné zložky

Čo sa skrýva v kaprovi

Kaprie mäso je s podielom tuku asi päť percent skutočne nízkotučné. Obsahuje mnoho zdravých mastných kyselín, minerálnych látok, proteínov a vitamínov. Kaprie mäso poskytuje viac omega 6 mastných kyselín ako omega 3 mastných kyselín. Sú to cenné nenasýtené tuky, ktoré človek potrebuje pre všetky metabolické procesy, zdravé fungovanie nervových dráh a optimálny pomer vody v tele.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 115 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 18 g

Tuky: 4,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 44 µg

Vitamín B1: 0,07 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,15 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 63 mg

Železo: 0,7 mg

Draslík: 378 mg

Horčík: 51 mg

Sodík: 30 mg