Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Zubáč: dravec s jemnou chuťou

Zubáč (Sander lucioperca) je sladkovodná ryba a patrí do čeľade ostriežovitých rýb (Sparidae). V rámci svojho rodu je najväčším zástupcom. Jeho priemerná dĺžka je asi 50 centimetrov, pričom najväčšie exempláre môžu dosiahnuť dĺžku do 1,30 metra. Prečítajte si zaujímavosti o tejto chutnej sladkovodnej rybe.

Užitočné informácie

Zubáč má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvého zubáča

Zubáče sú dravé ryby a živia sa predovšetkým menšími rybami, napr. ploticami alebo aj ostriežmi, ktoré patria do rovnakého rodu. Môžu dorásť do 20 kilogramov a dožívajú sa 20 rokov. Pevné, skôr svetlé mäso zubáča je veľmi chudé, skutočne jemné a veľmi bohaté na bielkoviny.


Pôvod

Odkiaľ pochádza zubáč?

Pôvodne žili zubáče iba vo veľkých jazerách a širokých riekach Nemecka a východnej Európy. Dnes ich však možno nájsť vďaka zarybňovacím opatreniam takmer všade: v prístavoch, jazerách a pomaly tečúcich vodách Európy, ale aj v západnej Ázii alebo USA. Okrem toho sa vyskytuje aj v brakickej vode Baltického mora. Pretože chov zubáča je obťažný, loví sa v jeho prirodzenom životnom prostredí a potom sa predáva. 


Sezónnosť

Kedy má zubáč svoju sezónu?

Ako sladkovodná ryba žije zubáč v rôznych riekach alebo vnútrozemských vodách. Patria k nim okrem iného Rýn, Dunaj, Labe a Kaspické more. Uprednostňuje pritom miesta s hĺbkou do asi päť metrov. Pri trení sa sťahuje do pobrežných oblastí a kladie svoje vajíčka do hĺbky asi jedného metra. Jeho doba trenia trvá od apríla do júna. Za najlepšiu lovnú sezónu zubáča sa považuje jeseň.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže zubáč použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvého zubáča

Zubáč je vynikajúca konzumná ryba, veľmi jemná, krehká a chutná. Možno ju variť, piecť a dusiť. Pri príprave je nutné dbať na to, aby sa zubáč príliš nezohrial, pretože sa pritom stratia dôležité živiny, ako napríklad vitamín A. Čerstvého zubáča možno držať v chladničke maximálne jeden deň a mal by sa spotrebovať čo najskôr po zakúpení.


Recepty

Čo možno pripraviť zo zubáča


Účinné zložky

Čo sa skrýva v zubáčovi

Zubáč je bohatý na omega 3 mastné kyseliny, ktoré majú veľa priaznivých účinkov na krvný tlak, srdce a krvný obeh. Zubáč ďalej obsahuje veľa bielkovín, draslíka a zinku. Tým nielen poskytuje telu dôležité minerály, ale je tiež ideálnou potravinou pre tých, ktorí sa chcú stravovať nízkosacharidovo.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 83 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 19,2 g

Tuky: 0,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1 µg

Vitamín B1: 0,16 mg

Vitamín B2: 0,25 mg

Vitamín B6: 0,24 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 1,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 49 mg

Železo: 0,8 mg

Draslík: 377 mg

Horčík: 50 mg

Sodík: 24 mg