Sladkovodné ryby: dôležitá potravina
Vo všeobecnosti rozlišujeme slanovodné a sladkovodné ryby. Ako morské ryby sa označujú všetky druhy rýb, ktorých životným prostredím je more. Sladkovodné ryby sa zasa vyskytujú vo vnútrozemských vodách, ako sú jazerá a rieky.
Sladkovodné ryby majú tieto špecifické vlastnosti
Označenie „sladkovodná ryba“ zahŕňa všetky ryby, ktoré sa lovia vo vnútrozemských vodách, ktoré slúžia človeku ako potrava alebo ako základ pre výrobu ďalších potravín. Sladkovodné ryby sa teda vyskytujú v riekach a jazerách a tiež v potokoch a vo vnútrozemských vodách, ktoré majú nízky alebo žiaden obsah soli. Sladkovodné ryby nedokážu prežiť v slanej morskej vode. Okolo 30 percent všetkých rýb tvoria sladkovodné ryby. Chuťovo sa veľmi podobajú slanovodným rybám a majú jemnú arómu.
- Primárne sladkovodné ryby sa vyvinuli vo vnútrozemských vodách. 33 percent rybej fauny tvoria sladkovodné ryby tohto druhu. Patria sem lososovité, kaprovité a sumcovité ryby. Tie patria do nadradu Ostariophysi. Tieto ryby majú veľmi dobrý sluch, preto je nutné pri ich love na udicu byť podľa možnosti potichu. Existuje približne 6000 druhov tohto nadradu a predstavujú dve tretiny všetkých sladkovodných rýb.
- Druhotné sladkovodné ryby pochádzajú z predkov, ktorí kedysi žili v mori a potom, v priebehu vývoja, sa presťahovali do sladkej vody. Takisto majú malú toleranciu na soľ. Osem percent celej rybej populácie predstavujú druhotné sladkovodné ryby. K tejto skupine patria gavúnovité ryby, kaprozúbkotvaré a cichlidy. Tieto ryby sa vyskytujú predovšetkým vo vodách s veľmi vysokou hodnotou pH. Sú to rieky strednej Ameriky alebo rieky a jazerá v Austrálii. Žijú tiež vo veľkých východoafrických jazerách. Tento druh sladkovodných rýb sa dokonca vyskytuje aj na oceánskych ostrovoch, ktoré nemajú žiadne spojenie s pevninou.
- Periférne sladkovodné ryby majú veľmi výraznú toleranciu na soľ a sú schopné šíriť sa aj v moriach. Avšak stále sú to sladkovodné ryby. Mnohé z týchto sladkovodných rýb strávia časť svojho života v mori. K týmto druhom rýb patria koruškotvaré, lososovité a jesetery.
Odkiaľ pochádzajú sladkovodné ryby?
Sladkovodné ryby sa považujú za jednu z najstarších potravín na svete. Už pred niekoľkými tisícročiami ich chytali a potom sušili, aby ich zakonzervovali na dlhé pochody. Majú vysoký obsah tuku a väčšinou ide o ryby alebo drsnokožce. Dnes sa sladkovodné ryby väčšinou profesionálne chovajú v chovných akváriách. Medzi hlavných exportérov sladkovodných rýb patria predovšetkým Nórsko, Švédsko a tiež Kanada.
Kedy majú sladkovodné ryby svoju sezónu?
Sladkovodné ryby majú svoju sezónu predovšetkým na jeseň. Keďže sa chovajú väčšinou v chovných nádržiach, sú v predaji po celý rok. Po vylovení sa sladkovodné ryby dostávajú buď čerstvé alebo priemyselne zabalené priamo do obchodov. Zamrazujú sa alebo sa priamo spracovávajú na ďalšie potraviny.
Na čo sa môžu sladkovodné ryby použiť?
Od rybacej polievky až po grilovanú či marinovanú rybu, sladkovodné ryby sú už neodmysliteľnou súčasťou nášho jedálneho lístka. Bez ohľadu na spôsob prípravy je prvým krokom vždy ich čistenie, čiže odstránenie šupín, plutiev, kostí a vnútorností. Potom sa ryba zvyčajne ochutí citrónovou šťavou a soľou a v prípade potreby sa uvarí. Najmä v japonskej kuchyni sa ryby konzumujú aj surové.
Ako spoznať čerstvú rybu
Oči musia byť číre a nezakalené. Ak ich mierne stlačíte, mali by byť pružné a mali by sa poddať iba mierne. Rozhodujúca je aj farba kože. Musí mať svoje prirodzené sfarbenie a musí sa mierne lesknúť. Nesmie mať žiadne poškodenia, pretože tu sa môžu mimoriadne rýchlo množiť baktérie. U čerstvých rýb je koža potiahnutá priehľadným slizom. Ten nesmie byť žltý, čierny alebo krvavý. Ak rybu stlačíte, mäso sa musí poddať iba mierne. Ďalším znakom čerstvosti sú červené žiabre. Tie sa časom sfarbujú do žltava a poukazujú tak na stupeň znehodnotenia ryby.
Čo sa skrýva v sladkovodných rybách
Rybie pokrmy sú nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé. Poskytujú esenciálne aminokyseliny, takzvané stavebné kamene proteínov, a sú dobrým zdrojom cenných omega 3 mastných kyselín. Tie sú olejom pre motor nášho tela. Podporujú veľa telesných funkcií a chránia srdce. Ryby tiež poskytujú vitamíny A, D, B2 a B6. Sladkovodné ryby môžu byť preto často na jedálnom lístku.