Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Losos: obľúbená konzumná ryba

Lososy možno rozdeliť na atlantické a tichomorské. Patria do skupiny sťahovavých rýb, pretože sa liahnu v sladkej vode riek, putujú po nich do mora a na trenie sa opäť vracajú do domovských riek. Nadmerným rybolovom sa stav divých lososov zdecimoval do takej miery, že sa dnes táto ryba považuje za delikatesu.

Užitočné informácie

Losos má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvého lososa

Losos patrí medzi sťahovavé ryby. Kvôli treniu putuje po dlhých trasách naspäť do sladkých vôd, v ktorých vyrastal. Mladé ryby žijú najprv v týchto sladkých vodách a potom sa presúvajú do slaných vôd. Losos má schopnosť prispôsobiť sa rôznemu obsahu soli vo vode.

Z tohto dôvodu nemožno lososa jednoznačne priradiť k sladkovodným alebo slanovodným rybám. Mäso tejto ryby má oranžovoružovú až tmavočervenú farbu a pevnú konzistenciu. Oranžové ikry jedného z piatich tichomorských druhov sa dostávajú na trh ako keta kaviár alebo lososí kaviár.


Pôvod

Odkiaľ pochádza losos?

Prirodzeným životným prostredím lososa atlantického sú pobrežné vody severného Atlantiku, napríklad v okolí Nórska, Grónska alebo východného pobrežia Severnej Ameriky. Životné prostredie tichomorského lososa sa rozprestiera v pobrežných vodách Tichého oceánu pri západnom pobreží Severnej Ameriky a tiež v pobrežných vodách juhoázijských štátov.

Odkiaľ vlastne pochádza losos ponúkaný na konzumáciu?

Losos ponúkaný v obchodoch pochádza prevažne z chovných podnikov. Hlavným producentom chovaných lososov je Nórsko. Tieto lososy sa ako mladé ryby dajú do sladkovodných nádrží, ďalší chov potom prebieha v mori v ohraničených oblastiach v blízkosti pobrežia. Divé lososy sa naproti tomu lovia v ich prírodnom životnom prostredí.


Sezónnosť

Kedy má losos svoju sezónu?

Lovná sezóna divého lososa trvá v podstate od mája do septembra. Chovné lososy sa produkujú po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže losos použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvého lososa

Losos má rôznorodé využitie a obsahuje mnoho vitamínov a vysoký obsah tuku. Možno ho vyprážať, dusiť, konzumovať surového ako suši, piecť v rúre alebo ho celého pošírovať. Vďaka vysokému obsahu tuku ho možno dobre údiť. Po naložení do koreninovej zmesi z cukru, čierneho korenia, byliniek a soli je táto ryba delikatesou nazývanou „gravlax“. Pošírovaný celý losos sa s obľubou používa v studenej kuchyni ako atraktívna ozdoba jedál a lososie kotlety sa najlepšie hodia na grilovanie a krátke vyprážanie.

Údené plátky lososa sú obľúbené ako nárez, filety sú vhodné na zapekanie alebo vyprážanie. Losos sa tiež výborne hodí ako prísada do polievky, či už údený alebo surový, nakrájaný na pásiky alebo ako rybie knedličky. Čerstvého lososa je nutné skladovať v chlade a spotrebovať do niekoľkých dní.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v lososovi

Ako prispieva losos k zdravej výžive? Losos je bohatý na omega 3 mastné kyseliny. Prítomné mastné kyseliny chránia srdcovo-cievny systém pred chorobami a vysokým krvným tlakom. Jeho mäso obsahuje bielkoviny a tiež málo sacharidov. Preto je losos vhodnou diétnou potravinou a je ľahko stráviteľný.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 202 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 19,9 g

Tuky: 13,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 15 µg

Vitamín B1: 0,18 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,98 mg

Vitamín C: 1 mg

Vitamín E: 0,9 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 13 mg

Železo: 1 mg

Draslík: 371 mg

Horčík: 29 mg

Sodík: 51 mg