Krémový syr: ideálny na dipy
Čerstvý krémový syr v sušine obsahuje minimálne 60 až 75 percent tuku. Kým pri tvrdom syre s relatívne malým podielom vody musí byť obsah tuku pre označenie „krémový“ napríklad minimálne 42 percent, pri čerstvom krémovom syre s veľmi vysokým obsahom vody to znamená obsah tuku minimálne 18 percent.
Čerstvý krémový syr má tieto špecifické vlastnosti
Čerstvý krémový syr patrí do skupiny čerstvých syrov. Rozdelenie syrov sa riadi podľa pomeru vody k odtučnenej syrovej hmote (sušine). Existujú tvrdé syry, syry na krájanie, polotvrdé syry na krájanie, kyslomliečne syry, mäkké syry a čerstvé syry. Posledný druh syra je teda najmäkší a s najväčším obsahom vody. Rozdelenie pritom nesúvisí s druhom mlieka, platí aj pre ovčie a kozie mlieko.
Keďže má čerstvý krémový syr, na rozdiel od tvrdého syra, vysoký podiel vody (viac ako 73 percent), jeho skutočný obsah tuku je minimálne 18 percent. Vyrába sa z plnotučného mlieka. Preto má najvyšší obsah tuku zo všetkých druhov čerstvého syra. Čerstvý krémový syr nemá žiadnu alebo iba veľmi krátku dobu zrenia.
Odkiaľ pochádza čerstvý krémový syr?
Čerstvé syry sa vyrábajú zo skysnutého mlieka, z bielkovin srvátky alebo dokonca kompletne zo smotany. Potrebujú málo syridla, majú nízku teplotu zrážania a dlhšiu dobu zrážania. Majú hladkú, vláčnu a mäkkú textúru, iba cottage cheese má hrudkovitú konzistenciu. Všetky druhy čerstvých syrov mimoriadne dobre chutia po dochutení bylinkami a korením.
Kedy má čerstvý krémový syr svoju sezónu?
Čerstvý krémový syr je v predaji po celý rok.
Na čo sa môže čerstvý krémový syr použiť a ako sa má skladovať?
Veľmi obľúbený je ako nátierka na chlieb. Celozrnný chlieb s čerstvým krémovým syrom a posypaný bylinkami je pre telo zdravým, chutným zdrojom energie. Rôzne druhy čerstvého krémového syra obohatia každú syrovú misu. Naaranžované v peknej miske chutia výborne ako omáčka alebo dip.
A čo sa týka dipu, čerstvý krémový syr je preň ideálnym základom. Sotva existuje prísada, s ktorou by ich nebolo možné zmiešať, ako napríklad nakrájaná cibuľa, paprika, reďkovky alebo tuniak. Dip možno individuálne okoreniť alebo zmiešať s inými krémovými jedlami, ako je paradajkový pretlak alebo jogurt. Čerstvý krémový syr možno tiež použiť do teplých jedál. Nesmie chýbať v mnohých koláčoch a tortách, dochucuje nákypy alebo gratinády, omáčkam dodáva ich hustú konzistenciu a polievkam ich smotanovú chuť.
Ako čerstvý krémový syr skladovať
Keďže čerstvé syry takmer nemajú dobu zrenia, možno ich vyrobiť a ihneď konzumovať. Avšak nemožno ich veľmi dlho uchovávať. Je nutné ich uchovávať v chladničke a po otvorení skonzumovať do niekoľkých dní. Neotvorené vydržia približne tri týždne.
Čo sa skrýva v čerstvom krémovom syre
Čerstvý krémový syr môže byť dôležitou zložkou zdravej výživy. Pritom je nutné vziať do úvahy vysoký podiel tuku a kalórií. Kto sa snaží znížiť svoju hmotnosť, mal by siahnuť po chudších druhoch syra. Za zmienku stojí jeho obsah bielkovín, ale tento výrobok poskytuje aj minerály a vitamíny.
Kalórie: 339 kcal
Sacharidy: 2,6 g
Bielkoviny: 11,3 g
Tuky: 31,5 g
Vitamín A: 325 µg
Vitamín B1: 0,05 mg
Vitamín B2: 0,23 mg
Vitamín B6: 0,06 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 0,7 mg
Vápnik: 79 mg
Železo: 0,6 mg
Draslík: 95 mg
Horčík: 7 mg
Sodík: 375 mg