Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Krémový syr: ideálny na dipy

Čerstvý krémový syr v sušine obsahuje minimálne 60 až 75 percent tuku. Kým pri tvrdom syre s relatívne malým podielom vody musí byť obsah tuku pre označenie „krémový“ napríklad minimálne 42 percent, pri čerstvom krémovom syre s veľmi vysokým obsahom vody to znamená obsah tuku minimálne 18 percent.

Užitočné informácie

Čerstvý krémový syr má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý krémový syr

Čerstvý krémový syr patrí do skupiny čerstvých syrov. Rozdelenie syrov sa riadi podľa pomeru vody k odtučnenej syrovej hmote (sušine). Existujú tvrdé syry, syry na krájanie, polotvrdé syry na krájanie, kyslomliečne syry, mäkké syry a čerstvé syry. Posledný druh syra je teda najmäkší a s najväčším obsahom vody. Rozdelenie pritom nesúvisí s druhom mlieka, platí aj pre ovčie a kozie mlieko.

Keďže má čerstvý krémový syr, na rozdiel od tvrdého syra, vysoký podiel vody (viac ako 73 percent), jeho skutočný obsah tuku je minimálne 18 percent. Vyrába sa z plnotučného mlieka. Preto má najvyšší obsah tuku zo všetkých druhov čerstvého syra. Čerstvý krémový syr nemá žiadnu alebo iba veľmi krátku dobu zrenia.


Pôvod

Odkiaľ pochádza čerstvý krémový syr?

Čerstvé syry sa vyrábajú zo skysnutého mlieka, z bielkovin srvátky alebo dokonca kompletne zo smotany. Potrebujú málo syridla, majú nízku teplotu zrážania a dlhšiu dobu zrážania. Majú hladkú, vláčnu a mäkkú textúru, iba cottage cheese má hrudkovitú konzistenciu. Všetky druhy čerstvých syrov mimoriadne dobre chutia po dochutení bylinkami a korením.


Sezónnosť

Kedy má čerstvý krémový syr svoju sezónu?

Čerstvý krémový syr je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže čerstvý krémový syr použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý krémový syr

Veľmi obľúbený je ako nátierka na chlieb. Celozrnný chlieb s čerstvým krémovým syrom a posypaný bylinkami je pre telo zdravým, chutným zdrojom energie. Rôzne druhy čerstvého krémového syra obohatia každú syrovú misu. Naaranžované v peknej miske chutia výborne ako omáčka alebo dip.

A čo sa týka dipu, čerstvý krémový syr je preň ideálnym základom. Sotva existuje prísada, s ktorou by ich nebolo možné zmiešať, ako napríklad nakrájaná cibuľa, paprika, reďkovky alebo tuniak. Dip možno individuálne okoreniť alebo zmiešať s inými krémovými jedlami, ako je paradajkový pretlak alebo jogurt. Čerstvý krémový syr možno tiež použiť do teplých jedál. Nesmie chýbať v mnohých koláčoch a tortách, dochucuje nákypy alebo gratinády, omáčkam dodáva ich hustú konzistenciu a polievkam ich smotanovú chuť.

Ako čerstvý krémový syr skladovať

Keďže čerstvé syry takmer nemajú dobu zrenia, možno ich vyrobiť a ihneď konzumovať. Avšak nemožno ich veľmi dlho uchovávať. Je nutné ich uchovávať v chladničke a po otvorení skonzumovať do niekoľkých dní. Neotvorené vydržia približne tri týždne.Účinné zložky

Čo sa skrýva v čerstvom krémovom syre

Čerstvý krémový syr môže byť dôležitou zložkou zdravej výživy. Pritom je nutné vziať do úvahy vysoký podiel tuku a kalórií. Kto sa snaží znížiť svoju hmotnosť, mal by siahnuť po chudších druhoch syra. Za zmienku stojí jeho obsah bielkovín, ale tento výrobok poskytuje aj minerály a vitamíny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 339 kcal

Sacharidy: 2,6 g

Bielkoviny: 11,3 g

Tuky: 31,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 325 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,23 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 79 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 95 mg

Horčík: 7 mg

Sodík: 375 mg