Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mascarpone: smotanová pochúťka do dezertov

Mascarpone je formou čerstvého syra a pochádza z Talianska. Mascarpone sa obvykle vyrába zo smotany, ktorá sa získava tak, že sa zozbiera z mlieka. 

Užitočné informácie

Mascarpone má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na mascarpone

Mascarpone je jemne krémový tučný smotanový čerstvý syr s nezvyčajne vysokým podielom 80 percent tuku. Obvykle sa vyrába v Taliansku v oblasti okolo Lodi. Vyrába sa zo smotany a zahusťuje sa pri zahriatí pomocou kyseliny vínnej, kyseliny citrónovej alebo kyseliny octovej. Svojou konzistenciou sa podobá na tučný tvaroh, chuťovo je tento syr veľmi jemný. Vôňa mascarpone veľmi pripomína čerstvé mlieko. Mascarpone je veľmi krémové a roztierateľné a preto je vhodné na mnohé účely použitia.

Koľko tuku obsahuje mascarpone?

Mascarpone možno kúpiť v rôznych stupňoch tučnosti. Bežné mascarpone má obvykle 89 percent tuku v sušine. Pri skladovaní je potrebné dbať hlavne na to, aby bol syr uložený v chladničke v chlade a dobre uzatvorený, pretože mascarpone veľmi ľahko preberá vône aj chuť iných potravín.


Pôvod

Odkiaľ pochádza mascarpone?

Mascarpone pochádza z Talianska, presnejšie povedané z lombardského Lodi. Tu názov mascarpone v dialekte znamená smotanu. V súčasnosti sa mascarpone produkuje v celom Taliansku aj v iných krajinách.


Sezónnosť

Kedy má mascarpone svoju sezónu?

Mascarpone je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže mascarpone použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na mascarpone

Tento čerstvý syr má jemne smotanovú chuť a veľmi krémovú a hladkú konzistenciu. Používa sa predovšetkým na prípravu dezertov. Najznámejším je bezpochyby tiramisu. Pri príprave tohto talianskeho dezertu sa piškóty namočia do kávy a likéru a potom sa striedavo vrstvia s týmto čerstvým syrom.

Pomocou mascarpone možno tiež dochucovať zmrzliny a pudingy. Pridaním trochu cukru a vanilkového cukru vznikne chutný krém, ktorý sa hodí k čerstvým bobuliam, broskyniam a inému ovociu. Mascarpone je mliečny výrobok, ktorý sa rýchlo kazí. Neotvorený ho možno uchovávať v chlade podľa dátumu minimálnej trvanlivosti. Otvorený je nutné rýchlo spotrebovať do niekoľkých dní.Účinné zložky

Čo sa skrýva v mascarpone

Mascarpone je tučný a veľmi výdatný syr. Tento čerstvý syr obsahuje okrem toho vápnik, vitamíny a minerálne látky. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 460 kcal

Sacharidy: 3,6 g

Bielkoviny: 4,6 g

Tuky: 47,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 520 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,21 mg

Vitamín B6: 0,04 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 60 mg

Železo: 0,1 mg

Draslík: 80 mg

Horčík: 6 mg

Sodík: 40 mg