Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Exotické ovocie: pestrá zmena

„Exotické“ znamená, že niečo pochádza z nejakej cudzej krajiny a je zvláštne alebo neobyčajné. Ak hovoríme o exotickom ovocí, myslíme teda také druhy ovocia, ktoré sa dovážajú z ďalekých krajín s tropickým alebo subtropickým podnebím. 

Užitočné informácie

Exotické ovocie má tieto špecifické vlastnosti

Exotické ovocie nám poskytuje predovšetkým v chladnom ročnom období dôležité vitamíny a svojimi exotickými arómami obohacuje náš jedálny lístok. Prečo siahame po exotickom ovocí práve v zimných mesiacoch? Vtedy je výber domácich druhov ovocia veľmi obmedzený a banány, kivi, pomaranče a pod. nám poskytujú zmenu.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza exotické ovocie?

Detailný pohľad na čerstvé exotické ovocie

Na otázku o pôvode exotického ovocia nemožno odpovedať jednou vetou. Banány napríklad pochádzajú pôvodne z juhovýchodnej Ázie, dnes však rastú v takmer všetkých tropických krajinách. Naproti tomu kivi pochádza pôvodne z Číny. Pred asi sto rokmi bolo dovezené na Nový Zéland, odkiaľ tiež pochádza väčšina dnes predávaného ovocia. Pomaranče sa pestujú najčastejšie v subtropickom pásme, predovšetkým v Brazílii. V Európe existujú najväčšie porasty v Španielsku a Taliansku. Boli to tiež Španieli, ktorí sa v 16. storočí začali venovať pestovaniu papáje, keď ju objavili v Mexiku a na iných miestach Strednej Ameriky. Papáje predávané v supermarketoch pochádzajú väčšinou z Havaja a Brazílie. Cherimoya rastie okrem iného v Izraeli, Španielsku, Afrike, Brazílii a Thajsku a dováža sa odtiaľ po celý rok. Dračie ovocie takisto rastie vo všetkých tropických krajinách, predovšetkým v Ázii.


Sezónnosť

Kedy má exotické ovocie svoju sezónu?

Obdobie zberu je u každého ovocia iné. Veľa druhov exotického ovocia je v predaji po celý rok, aj keď po mnohých je väčší dopyt predovšetkým v zimných mesiacoch. Veľa exotického ovocia dozrieva ešte aj po zbere. Tak sa napríklad banány zberajú v nezrelom stave, aby sa na dlhých prepravných trasách nepokazili. Aj dračie ovocie sa zbiera nezrelé, pretože po zbere ho možno skladovať iba krátky čas. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže exotické ovocie použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé exotické ovocie

Exotické ovocie chutí dobre samotné, ale aj v ovocnom šaláte alebo ako príloha k sladkým jedlám. Dračie ovocie a kivi možno napríklad rozrezať na polovicu a vybrať lyžicou. Banány sa podľa odrody konzumujú surové alebo sa môžu variť a piecť. Aj papáju možno konzumovať surovú alebo upravenú v chutných ázijských pokrmoch. Pritom jej čierne kôstky nie je nutné vyhadzovať. Opečené v rúre ich možno použiť ako chutnú a zdravú náhradu čierneho korenia. Cherimoya má mäkkú a krehkú dužinu, ktorej aróma pripomína zmes ananásu a škorice. Toto ovocie je vhodné ako dezert, napríklad v pudingu, ako ovocný šalát alebo len tak samotné.



Zloženie

Čo sa skrýva v exotickom ovocí

Detailný pohľad na čerstvé exotické ovocie

Mango je veľmi zdravé exotické ovocie. Obsahuje dôležité vitamíny a minerálne látky, ktoré posilňujú náš imunitný systém a pôsobia proti poškodzovaniu buniek. Aj papája skrýva veľa dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Obsahuje veľa vitamínu C, A, E a tiež betakarotén. Okrem toho je toto ovocie bohaté na horčík, draslík a vápnik. Dračie ovocie sa skladá z 90 percent z vody a má relatívne málo kalórií. Obsahuje okrem iného vitamín C a tiež minerály vápnik, sodík, draslík, fosfáty a železo. Aj cherimoya môže poslúžiť veľkým množstvom vitamínu C, horčíka, vápnika a draslíka. V tomto subtropickom ovocí sa tiež skrýva meď a fosfor.