Figy: zdravé ovocie plné energie
Vedeli ste, že figy patria k rastlinám, ktoré človek využíva najdlhšie? V roku 700 pred Kr. boli dovezené do Grécka a potom sa rozšírili v stredomorskej oblasti, kde sa dodnes používajú ako potrava. Ešte viac užitočných informácií o zdravom a energeticky bohatom ovocí s dlhou minulosťou nájdete tu.
Figy majú tieto špecifické vlastnosti
Čerstvé alebo sušené: Figy sa považujú za energeticky mimoriadne bohaté a súčasne zdraviu prospešné. Práve čerstvé figy obsahujú látky podporujúce imunitu, dôležité vitamíny a minerálne látky. Čerstvé figy majú iba 63 kilokalórií, sušené figy však 247 kilokalórií na 100 g.
Odrody a zber fíg
Podľa oblasti pestovania sú na trhu rôzne druhy fíg. Figy z Turecka majú skôr tenkú šupku, tie z Grécka skôr hrubú. Plody s malými jadierkami majú kužeľovitý až hruškovitý tvar a podľa odrody sú zelené až tmavofialové. Figy, ktoré sú určené na konzumáciu v čerstvom stave, sú ručne zberané pred úplným dozretím, aby boli ešte dostatočne pevné na prepravu a na trhu mali optimálnu zrelosť. Plne zrelé plody sa konzumujú hlavne priamo v krajinách pestovania, pretože pomerne rýchlo začínajú kvasiť.
Ako sa figy sušia
Na sušenie sa zberajú úplne zrelé figy. Obsah vody v ovocí klesne na strome už o 30 až 50 percent. Figy sa zberajú buď ručne, strojovo alebo sa zo stromov otrasú. Takmer všetky figy sa sušia na slnku alebo v teplovzdušnej peci. Pritom obsah vody klesne na 18 až 33 percent, pričom obsah cukru stúpne asi na 60 percent. Keď sa usušené plody lisujú horúcou vodnou parou, vzniká ich obvyklý tvar známy z pultov obchodov.
Odkiaľ pochádzajú figy?
Figa pravá, stredne vysoký krík alebo strom, patrí do rodu fíg a dosahuje výšku maximálne osem metrov. Kvôli jednoduchšej starostlivosti a zberu sú pestované figovníky spravidla nižšie. Botanické označenie pre tento rod je „ficus“. Figy sa pestujú predovšetkým v stredomorskej oblasti, pôvodne bola však ich domovom pravdepodobne Malá Ázia. Dnes sa priváža väčšina fíg z týchto regiónov:
- Španielsko
- Portugalsko
- Taliansko
- Turecko
- Alžírsko
- Grécko
Kedy majú figy svoju sezónu?
Čerstvé figy zo stredomorských krajín sú v predaji od júla do novembra. Sušené figy sú v predaji celý rok.
Na čo sa môžu použiť figy a ako sa majú skladovať?
Figy sú veľmi vhodné ako čerstvé alebo sušené ovocie na občerstvenie medzi jedlami, do ovocného šalátu, müsli, dezertu alebo dochutené jogurtom. Čerstvé figy je najlepšie skladovať v chladničke, ale aj tak je dobré ich rýchlo skonzumovať. Sušené figy sú k dispozícii po celý rok a zabalené vydržia niekoľko mesiacov. Biely povlak na sušených figách nie je žiadny nedostatok, ale pochádza z vykryštalizovaného cukru ovocia.
V akých produktoch sa nachádzajú figy
V krajinách ich produkcie sú figy dôležitou potravinou. Používajú ich aj na výrobu figového chleba, kandizovaného ovocia, kompótov, sirupu, pasty a konzerv. Šťavu z čerstvých fíg možno použiť na výrobu dezertného vína. V Španielsku sa zo zrelých plodov, mandlí, pistácií, limbových šišiek, lieskových orieškov a korenia vyrába takzvaný figový syr. Upražené a nadrobno nasekané plody slúžia aj na výrobu figovej kávy.
Čo sa skrýva vo figách
Figy sú zdravým ovocím bohatým na energiu, pretože obsahujú nielen veľa vitamínov a minerálnych látok, ale sú tiež bohaté na vlákninu. Preto sa tiež považujú za prostriedok mimoriadne podporujúci trávenie. Známy je aj ich vplyv na čistenie krvi.
Kalórie: 61 kcal
Sacharidy: 12,9 g
Bielkoviny: 1,3 g
Tuky: 0,5 g
Vitamín A: 5 µg
Vitamín B1: 0,05 mg
Vitamín B2: 0,05 mg
Vitamín B6: 0,1 mg
Vitamín C: 3 mg
Vitamín E: 0,5 mg
Vápnik: 54 mg
Železo: 0,6 mg
Draslík: 248 mg
Horčík: 20 mg
Sodík: 2 mg