Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Liči: kvetinová chuť

Liči je malý oblý plod s tmavoružovou tenkou šupkou, pri starších plodoch je šupka hnedastá. Až po zbere dochádza k charakteristickému stvrdnutiu šupky. Mliečne biela dužina chutí sladkokyslo a je veľmi šťavnatá.

Užitočné informácie

Liči má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé liči

Liči rastie na strome, ktorý dorastá až do výšky desať metrov a môže sa dožiť viac ako 100 rokov. Ročne sa na ňom urodí 100 až 200 kilogramov plodov. Stromy potrebujú vlhké a teplé podnebie a kyprú, suchú pôdu. Najbližšími príbuznými liči sú rambutan a logan, ktorý je známy aj pod pojmom dračie oko

Dužina liči má špecifickú kvetinovú chuť. Kôstka je stredne veľká, tmavohnedá a pripomína gaštan. Plody majú priemer od troch do piatich centimetrov. Liči sa klasifikuje ako orech, lebo všetky tri vrstvy oplodia sú drevnaté alebo majú suchú šupku.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza liči?

Strom liči má svoju domovinu v južnej Číne, kde je známy už viac ako 4000 rokov. Odtiaľ sa liči rozšírilo do celej juhovýchodnej Ázie. Jeho plod je tam symbolom lásky. Dnes sa mu darí aj v iných krajinách so subtropickým podnebím, ako sú Izrael, India, Mexiko, Južná Afrika, Kalifornia, Austrália atď.


Sezónnosť

Kedy má liči svoju sezónu?

Liči je v predaji po celý rok. Sezóna alebo hlavné obdobie zberu je od novembra do marca.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť liči a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé liči

Liči by sa malo konzumovať čerstvé predovšetkým v zimných mesiacoch, čiže počas jeho hlavnej sezóny. Samozrejme si toto ovocie môžete kúpiť po celý rok aj v konzerve, no obsahuje viac cukru a menej vitamínov. Liči sa dá konzumovať samostatne a dokáže obohatiť ovocný šalát, kokteily alebo ázijské pokrmy. Na konzumáciu je vhodná iba dužina, kvôli tomu je však potrebné opatrne odkryť šupku a odstrániť kôstku. 

Liči sa môže skladovať pri izbovej teplote približne jeden týždeň. Potom začne plod strácať vlhkosť a vyschne. Pred zmrazením treba z liči odstrániť šupku a najlepšie aj kôstku.


Recepty

Čo si môžete pripraviť s liči


Zloženie

Čo sa skrýva v liči

Liči je bohaté na vitamín C, vitamíny B a dôležité minerálne látky, akými sú meď, železo, vápnik a horčík. Posilňuje imunitný systém a môže pozitívne pôsobiť pri únave, kožných problémoch a procesoch látkovej výmeny. Liči obsahuje približne 75 kcal na 100 gramov.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 75 kcal

Sacharidy: 17 g

Bielkoviny: 0,9 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,02 mg

Vitamín C: 39 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 8 mg

Železo: 0,4 mg

Draslík: 182 mg

Horčík: 10 mg

Sodík: 3 mg