Papája: šťavnaté tropické ovocie
Papája patrí do čeľade papájovitých, je to rovná vytrvalá bylina, ktorá dorastá až do výšky osem metrov. Papájový strom je tiež označovaný ako melónový strom.
Papája má tieto špeciálne vlastnosti
Papája je tropické ovocie s mnohými pozitívnymi vlastnosťami pre zdravie a okrem toho ide o lahodnú súčasť vyváženej stravy. Plody papáje hruškovitého tvaru, ktoré patria k bobuliam, vznikajú z bielych kvetov papájového stromu. Papáje sú podlhovasté až oválne a podľa toho, odkiaľ pochádzajú, môžu dosiahnuť veľkosť od pätnásť do štyridsať centimetrov a hmotnosť až do päť kilogramov. Šupka je podľa stupňa zrelosti zelená až žltá. Dužina je oranžová až jemne červená a vo vnútri plodu sa nachádza množstvo čiernych okrúhlych semienok. Používať sa môžu všetky časti plodu okrem šupky.
Ako chutí papája?
Dužina zrelej papáje chutí jemne, sladko a trochu pripomína melón. Nezrelé plody sú veľmi tvrdé a majú horkú chuť.
Botanická klasifikácia a pôvod papáje
Papája je tropické ovocie, ktoré je vzhľadom na sladkú chuť a zdravotné benefity obľúbené na celom svete. Papája pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a dnes sa pestuje v mnohých častiach sveta. Jej botanická klasifikácia je fascinujúca a v tomto článku vám o nej prezradíme viac.
Botanická klasifikácia papáje
Papája (Carica papaya) je tropická rastlina, ktorá patrí do čeľade papájovitých rastlín (Caricaceae) a môže dorásť do výšky až desať metrov. Papája je známa svojimi veľkými oválnymi plodmi s oranžovou dužinou a čiernymi semienkami. Listy papáje sú veľké, dlanité a so siedmimi čepeľami. Rastlina môže byť jedno- alebo aj dvojdomá, čo znamená, že na jednej rastline môžu byť samčie, samičie alebo obojpohlavné kvety. Kvety sú žltkasto-zelené a majú príjemnú vôňu. Papája je rýchlorastúca rastlina, ktorá môže priniesť prvé plody už po deviatich mesiacoch. Aby sa jej darilo, potrebuje teplé podnebie a veľa vlhkosti. Uprednostňuje piesočnatú zeminu a neznáša hromadenie vlhkosti v pôde. Rozmnožuje sa prostredníctvom semien, ktoré možno získať z dužiny plodu.
Odkiaľ pôvodne pochádza papája?
Papája pôvodne pochádza z juhu Mexika a zo Strednej Ameriky. Dnes rastú divé papáje na juhu Mexika aj v Kostarike. Naproti tomu pestovaná papája sa vyskytuje všade v trópoch a je tam dôležitou úžitkovou plodinou. Medzi najvhodnejšie oblasti pestovania patrí Brazília, Kostarika, Peru, Kuba, Keňa, Mexiko, Austrália, Indonézia a India.
Kedy má papája svoju sezónu?
Sezóna papáje sa líši podľa oblasti pestovania a tamojšieho podnebia. V tropických regiónoch, ako je Stredná a Južná Amerika, Ázia a Afrika, možno zbierať plody papáje po celý rok. V miernych klimatických pásmach sa však papája zbiera zvyčajne v lete a na jeseň, keď je počasie teplejšie a slnečné. U nás je papája v obchodoch v predaji po celý rok.
Všetky užitočné informácie o papáji: kalórie, vitamíny a minerálne látky
Papája je plná dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Obsahuje veľa vitamínu C, A a E, ako aj betakarotén, pričom tieto živiny pozitívne podporujú náš imunitný systém. Okrem toho je ovocie bohaté na horčík, draslík a vápnik. Obsiahnuté vitamíny skupiny B posilňujú nervy.
Kalórie: 32 kcal
Sacharidy: 7,1 g
Bielkoviny: 0,5 g
Tuky: 0,1 g
Vitamín A: 9,2 µg
Vitamín B1: 0,03 mg
Vitamín B2: 0,04 mg
Vitamín B6: 0,03 mg
Vitamín C: 80,9 mg
Vitamín E: 0,7 mg
Vápnik: 28 mg
Železo: 0,3 mg
Draslík: 191 mg
Horčík: 41 mg
Sodík: 3 mg
Je papája zdravá?
Papája je vynikajúci zdroj dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Toto exotické ovocie možno zaradiť do vyváženého stravovania, čím telu zabezpečíte množstvo zdravotných benefitov.
Vitamín C v papáji
Papája je exotické ovocie, ktoré je bohaté na vitamín C. Vitamín C, známy aj ako kyselina askorbová, je vitamín rozpustný vo vode. Nachádza sa v mnohých druhoch ovocia a zeleniny a je veľmi dôležitý pre ľudské telo. Papája je skutočný poklad plný vitamínu C, pretože v priemere obsahuje viac vitamínu C, ako telo denne potrebuje. Vitamín C posilňuje imunitný systém, zlepšuje hojenie rán aj absorpciu železa v tele.
Papája obsahuje významné minerálne látky
Papája je veľká zásobáreň dôležitých minerálnych látok, ktoré sa starajú o vyváženosť stravy. Ide o vynikajúci zdroj draslíka, čo je esenciálna minerálna látka prispievajúca k zachovaniu normálneho krvného tlaku. Draslík je dôležitý aj na reguláciu svalových kontrakcií a pomáha so zachovaním normálneho srdcového rytmu. Papája obsahuje aj vápnik, ktorý prispieva k zdraviu kostí. Horčík je minerálna látka, ktorá sa podieľa na mnohých nevyhnutných metabolických procesoch v tele. Podporuje správnu funkciu svalov a nervov, prispieva k tvorbe energie a pomáha s reguláciou hladiny cukru v krvi. Papája obsahuje aj horčík, čo ešte viac zvyšuje potenciál tohto exotického ovocia prinášať zdravotné benefity. Vďaka vysokej koncentrácii týchto dôležitých minerálnych látok a vitamínov je papája zdravé ovocie pre vyváženú stravu, ktoré môže prispieť k podpore zdravia a celkového blaha.
Papája a zázračný enzým
Tajomstvo vlastností papáje podporujúcich zdravie tkvie v jej účinnej látke papaíne. Papaín je enzým, ktorý sa v papáji vyskytuje vo vysokej koncentrácii. Podporuje trávenie, pretože uľahčuje štiepenie bielkovín. Vďaka tomu je dužina papáje ľahko stráviteľná, čo vedie k lepšiemu vstrebávaniu živín.
Nákup a skladovanie papáje: tipy
Papája je tropické ovocie, ktoré je známe šťavnatou dužinou a vlastnosťami podporujúcimi zdravie. Pred nákupom papáje je dobré vedieť, na čo si dať pozor, aby ste si vybrali dokonalé plody. Dôležité je tiež správne skladovanie papáje, vďaka čomu si zachová sviežosť a kvalitu. V tejto časti vám prezradíme užitočné tipy na nákup a skladovanie papáje.
Kde sa dá kúpiť papája?
Papája je v ponuke v predajniach potravín, napríklad aj vo vašej najbližšej predajni Kaufland.
Kedy je papája zrelá?
Prvým znakom zrelosti papáje je jej farba. Zrelá papája by mala mať sýtožltú až oranžovú šupku. Zelená šupka značí, že papája ešte nie je zrelá. Spravidla platí, že čím má šupka intenzívnejšiu farbu, tým je papája zrelšia. Textúra papáje je ďalší indikátor zrelosti. Zrelá papája na dotyk pripomína zrelé avokádo – je mierne pružná, ale nie príliš mäkká. Keď papáju jemne stlačíte a poddá sa dotyku, mala by byť zrelá. Ak je tvrdá, ešte nie je zrelá, a ak je, naopak, príliš mäkká, je možné, že je už prezretá. Zrelosť papáje možno určiť aj podľa vône. Zrelá papája vylučuje príjemne sladkú vôňu, zatiaľ čo nezrelý plod vonia len slabo alebo vôbec. Ak cítiť vôňu papáje, spravidla to znamená, že je zrelá alebo takmer zrelá.
Je tiež dôležité brať do úvahy skutočnosť, že papája po odtrhnutí dozrieva. Ak si teda kúpite trochu nezrelú papáju, stačí ju uskladniť pri izbovej teplote a nechať dozrieť. Proces zrenia môžete urýchliť vložením papáje do papierového vrecka, v ktorom sa bude zachytávať plyn etylén, prirodzene vylučovaný plodom pri dozrievaní, čím sa zrenie urýchli.
Takto zostanú papáje čerstvé
Papáje sú citlivé plody a ľahko sa môžu pokaziť. Musia sa skladovať v suchu a na mieste chránenom pred svetlom. Okrem toho sú citlivé na chlad. Zrelé plody by sa mali uskladniť v chladničke iba pri teplote vyššej ako sedem stupňov Celzia. Dostupná je aj mrazená papája alebo kandizovaná, nakrájaná na plátky alebo kúsky. V tejto forme má dlhšiu trvanlivosť.
Príprava a konzumácia papáje: ako na to
Ak má šupka papáje žltkasté pruhy alebo fľaky, plod môže ešte zrieť. Aj nezrelú papáju môžete použiť ako zeleninu do omáčok a jedál. V ázijskej kuchyni sa z nezrelých plodov pripravuje aj šalát. Zrelé papáje majú veľmi sladkú dužinu. Spoločne s citrónovou šťavou alebo aj zázvorom vytvára ešte intenzívnejšiu chuť. Aj semienka papáje sa môžu konzumovať. Na ich chuť za surova si treba zvyknúť.
Dá sa jesť nezrelá papája?
Nezrelá papája spravidla nie je taká chutná ako zrelá. Často má horkú chuť a príliš pevnú konzistenciu. Napriek tomu existuje niekoľko možností, ako pripraviť nezrelú papáju, aby bola konzumovateľná. Je však dôležité myslieť na to, že nezrelá papája obsahuje papaín. Ide o enzým, ktorého príliš veľká konzumácia sa pre človeka neodporúča, pretože môže spôsobiť ťažkosti so žalúdkom. Preto treba konzumovať nezrelú papáju len s mierou a po dôkladnej úprave.
Ako jesť papáju?
Dužina papáje je šťavnatá a má mäkkú textúru. Môžete ju vyjedať zo šupky lyžicou alebo ju môžete nakrájať na kúsky a použiť do zeleninových či ovocných šalátov, smoothie nápojov alebo iných jedál. Obľúbený tip je pokvapkať dužinu plodu trochou citrónovej šťavy, čím sa zintenzívni jej chuť. Vďaka sladkej chuti, šťavnatej konzistencii a zdravým živinám je papája všestranná a lahodná surovina, vhodná na rozmanité spôsoby úpravy a do rôznych jedál. Vyskúšajte ju a inšpirujte sa úžasnou všestrannosťou papáje.
Ako lúpať papáju?
Ak si chcete vychutnať papáju, je dôležité vedieť, ako ju správne olúpať. Prinášame niekoľko jednoduchých krokov na lúpanie papáje:
- Papáju dôkladne umyte studenou vodou, aby sa zo šupky odstránili nečistoty alebo baktérie.
- Ostrým kuchynským nožom môžete odrezať koniec papáje.
- Potom škrabkou alebo nožom opatrne olúpte vonkajšiu šupku papáje. Robte pritom plynulé pohyby smerom zhora nadol.
- Dávajte pozor, aby ste nezarezali príliš hlboko, inak poškodíte šťavnatú dužinu plodu.
- Po odstránení šupky môžete papáju prekrojiť na polovice a lyžicou vydlabať čierne semienka.
Tip: Ak papája ešte nie je úplne zrelá, môže mať trochu tvrdú šupku. V takomto prípade nechajte papáju niekoľko dní dozrieť pri izbovej teplote. Až potom ju olúpte a konzumujte.
Ako správne nakrájať papáju?
Krájanie papáje sa vám zo začiatku môže zdať trochu neobratné, ale so správnou technikou to zvládnete ľavou zadnou. Prinášame návod, ako správne krájať papáju:
- Papáju dôkladne umyte studenou vodou, aby sa zo šupky odstránili nečistoty alebo baktérie.
- Ostrým nožom odrežte oba konce papáje.
- Potom ju nožom prekrojte na polovice, aby sa objavili čierne semienka.
- Semienka opatrne vydlabte.
- Obe polovice papáje nakrájajte na tenké plátky alebo kocky, podľa toho, ako ju chcete podávať.
- Prípadne môžete dužinu vydlabať zo šupky lyžicou a potom nakrájať na ľubovoľne veľké kúsky.
- Dužinu papáje môžete narezať kuchynským nožom do kríža bez toho, aby ste narušili šupku. Potom ju stačí vydlabať lyžicou.
Dajú sa konzumovať semienka papáje?
Áno, semienka papáje sú jedlé a dajú sa používať rozmanitými spôsobmi. Dajú sa spracúvať čerstvé, sušené alebo mleté. Môžete ich využiť ako korenie do omáčok, dresingov, marinád alebo ako prísadu do smoothie, šalátov alebo pečiva. Ak chcete semienka papáje pomlieť, vydlabte ich lyžicou a nechajte ich vyschnúť na vzduchu. Potom ich môžete rozdrviť v mažiari alebo pomlieť na jemný prášok v mlynčeku na korenie.
Tip: Odporúča sa konzumovať semienka papáje s mierou, pretože majú výraznú chuť a vo veľkom množstve by mohli spôsobiť ťažkosti so žalúdkom. Tehotné a dojčiace ženy a osoby trpiace na alergie alebo citlivý žalúdok by sa mali o konzumácii semienok papáje poradiť s lekárom.
Ako pripravovať zelenú papáju
Zelená papája, teda ešte nezrelá, je všestranná prísada, ktorú možno použiť v rozmanitých jedlách. So správnou technikou prípravy môžete a vy využiť jedinečnú chuť a textúru zelenej papáje v kuchyni. Stačí postupovať podľa nášho návodu na prípravu zelenej papáje. Inšpirujte sa, aké jedlá z nej môžete vyčarovať.
- Papáju dôkladne opláchnite studenou vodou a škrabkou alebo ostrým nožom odstráňte šupku. Potom papáju rozkrojte na polovice a odstráňte semienka.
- Zelenú papáju nakrájajte ostrým nožom na tenké plátky alebo ju nastrúhajte strúhadlom na zeleninu. Nakrájať ju však môžete aj inak, podľa toho, ako ju chcete použiť.
- Ak chcete dosiahnuť jemnejšiu textúru, môžete plátky zelenej papáje alebo nastrúhanú papáju jednu až dve minúty oblanšírovať vo vriacej vode. Potom ju prudko schlaďte studenou vodou.
- Zelenú papáju môžete naložiť do marinády z citrónovej šťavy, limetkovej šťavy, octu alebo rybej omáčky. Zmäkne a zvýrazní sa tak jej aróma.
- Zelená papája sa často používa v exotických šalátoch, ako je thajský Som Tam alebo vietnamský Goi Du Du. Možno ju však pridať aj do polievok, karí alebo ako prísadu do jarných závitkov alebo wrapov.
Tip: Zelenú papáju môžete aj fermentovať. Naložte ju do soli a korenín a nechajte ju niekoľko dní odležať na chladnom mieste. Výsledkom bude zaujímavá kyslastá chuť a mäkšia konzistencia papáje.