Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Papája: sladká a šťavnatá

Papája patrí do čeľade papájovitých, je to rovná vytrvalá bylina, ktorá dorastá až do výšky osem metrov. Papájový strom je tiež označovaný ako melónový strom. 

Užitočné informácie

Papája má tieto špeciálne vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú papáju

Plody papáje hruškovitého tvaru, ktoré patria k bobuliam, vznikajú z bielych kvetov papájového stromu. Papáje sú podlhovasté až oválne a podľa toho, odkiaľ pochádzajú, môžu dosiahnuť veľkosť od pätnásť do štyridsať centimetrov a hmotnosť až do päť kilogramov. Šupka je podľa stupňa zrelosti zelená až žltá. Dužina je oranžová až mierne červenkastá a v plne vyzretom stave je veľmi sladká. Nezrelé plody sú veľmi tvrdé a majú horkú chuť. Vo vnútri plodu sa nachádza množstvo čiernych okrúhlych semienok. Používať sa môžu všetky časti plodu okrem šupky.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza papája?

Papája pôvodne pochádza z juhu Mexika a zo Strednej Ameriky. Dnes rastú divé papáje na juhu Mexika a aj v Kostarike. Naproti tomu pestovaná papája sa vyskytuje všade v trópoch a je tam veľmi dôležitou úžitkovou plodinou. Preferované pestovateľské oblasti sú v Brazílii, Kostarike, Keni, Mexiku, Austrálii a Indii.  


Sezónnosť

Kedy má papája svoju sezónu?

Papája je dostupná po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť papája a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú papáju

Ak má šupka papáje žltkasté pruhy alebo fľaky, plod môže ešte zrieť. Aj nezrelú papáju môžete použiť ako zeleninu do omáčok a jedál. V ázijskej kuchyni sa z nezrelých plodov pripravuje aj šalát. Zrelé papáje majú veľmi sladkú dužinu. Spoločne s citrónovou šťavou alebo aj zázvorom vytvára ešte intenzívnejšiu chuť. Aj semienka papáje sa môžu konzumovať. Majú však štipľavú chuť.

Takto zostanú papáje čerstvé

Papáje sú citlivé plody a ľahko sa môžu pokaziť. Musia sa skladovať v suchu a na mieste chránenom pred svetlom. Okrem toho sú citlivé na chlad. Zrelé plody by sa mali uskladniť v chladničke iba pri teplote vyššej ako sedem stupňov Celzia. Dostupná je aj mrazená papája alebo kandizovaná, nakrájaná na plátky alebo kúsky. V tejto forme má dlhšiu trvanlivosť.


Zloženie

Čo sa skrýva v papáji

Detailný pohľad na čerstvú papáju

Papája je plná dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Obsahuje veľa vitamínu C, A a E, ako aj betakarotén, tieto pozitívne podporujú náš imunitný systém. Okrem toho je ovocie bohaté na horčík, draslík a vápnik. Obsiahnuté B vitamíny posilňujú nervy.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 32 kcal

Sacharidy: 7,1 g

Bielkoviny: 0,5 g

Tuky: 0,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 9,2 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,04 mg

Vitamín B6: 0,03 mg

Vitamín C: 23 mg

Vitamín E: 0,7 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 28 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 191 mg

Horčík: 41 mg

Sodík: 3 mg