Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Physalis (Machovka peruánska): Čerešňa Inkov

Physalis (iné názvy: čerešňa Inkov, andské jahody alebo kapský egreš) je exotické ovocie s výraznou arómou. Je to jednoročná rastlina, ktorá rastie na rýchlorastúcich kroch dosahujúcich jeden až dva metre. Physalis má srdcovité listy so zamatovo jemnými a len mierne chlpatými stonkami.

Užitočné informácie

Physalis má tieto špeciálne vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé ovocie physalis

Pomerne nízkokalorické ovocie je plné minerálov a životne dôležitých látok a je cenené predovšetkým kvôli svojim pozitívnym účinkom na zdravie. Ovocie s veľkosťou len niekoľko centimetrov sa väčšinou predáva v malých košíkoch s desiatimi až dvadsiatimi plodmi. Pri konzumácii je potrebné zrelé plody oddeliť od okolitých kališných lístkov. Aj stopku treba odstrániť. Jedlá je iba dužina a v nej obsiahnuté semienka.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza physalis?

Physalis, nazývaný aj andské jahody alebo čerešňa Inkov, sa už po stáročia pestuje v Južnej Amerike a medzi domorodými obyvateľmi je považovaný za dôležitý liek, podporuje vlastný imunitný systém organizmu. Na začiatku 19. storočia sa v rámci kolonizácie dostal aj do Južnej Afriky, kde získal prezývku kapský egreš. Physalis sa dnes primárne pestuje v Brazílii, Peru, Čile, ale aj v Kolumbii, Venezuele a Južnej Afrike. Aj v Európe existujú ojedinelé pestovateľské lokality v Španielsku a Taliansku.


Sezónnosť

Kedy má physalis svoju sezónu?

Hlavná sezóna ovocia physalis, ktoré pochádza skôr z južnej pologule, je od decembra do júna. Ak sa však ovocie physalis, ktoré miluje horúce a vlhké podmienky, pestuje v európskych oblastiach, zvyčajne sa môže zbierať najskôr v mesiaci september. Vďaka optimalizovaným prepravným trasám loďou a lietadlom sú zrelé plody physalis niekedy dostupné po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť physalis a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé ovocie physalis

Okrem toho, že sa physalis používa ako snack medzi jedlami, v krajinách jeho pôvodu sa často používa na výrobu marmelád alebo sladkých čatní. Ďalej sa ovocie physalis používa aj ako prísada do čokoládových výrobkov, akými sú pralinky alebo čokoládové pudingy. Ovocie Physalis by sa malo skladovať v suchu a chránené pred svetlom, pretože vlhkosť môže viesť k rýchlejšiemu pokazeniu. Pri optimálnom skladovaní sa physalis môže uchovávať sedem dní. Physalis (Machovka peruánska) po zbere už nedozrieva.


Zloženie

Čo sa skrýva v ovocí physalis

Detailný pohľad na čerstvé ovocie physalis

Veľké množstvo životne dôležitých látok obsiahnutých v zrelých plodoch physalis z nich robí ideálny snack počas chladných zimných mesiacov, kedy tým najlepším možným spôsobom podporia vlastný imunitný systém organizmu. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 77 kcal

Sacharidy: 13,3 g

Bielkoviny: 2,3 g

Tuky: 1,1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,15 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0 mg

Vitamín C: 28 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 0 mg

Železo: 1,3 mg

Draslík: 0 mg

Horčík: 0 mg

Sodík: 0 mg