Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Opuncia: pichľavá šupka, sladké vnútro

Opuncia je ovocie figového kaktusa (Opuntia ficus-indica) a pochádza podľa všetkého z Mexika. V súčastnosti sa udomácnila aj v Južnej Amerike, Austrálii a Stredomorí a rastie tam divo. Rastline sa vo všeobecnosti darí v celom tropickom a subtropickom pásme.

Užitočné informácie

Opuncia má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú opunciu

Opuncia pochádza z čeľade kaktusovitých rastlín. Jej rastliny dokážu dorásť do výšky niekoľkých metrov. Výhonky, ktoré sú pokryté tŕňami, uchovávajú vodu na suché obdobia. Veľké, žlto-červené kvety sa nachádzajú na bokoch. Sú opeľované hmyzom a tvoria nové opuncie. Zrelé opuncie majú mäkkú šupku a ich dužina je veľmi šťavnatá. Ich chuť je sladkokyslá a podobá sa figám.

Ako figový kaktus rastie

Figový kaktus je krovitá kaktusová rastlina, ktorej výška môže dosiahnuť až šesť metrov. Z výrazného kmeňa sa rozvetvujú zelené výhonky, ktoré majú väčšinou eliptický tvar. Kvety tejto rastliny sú žlté až červené a plody, ktoré sa z nich vyvíjajú, sú oranžové alebo červené a sú čiastočne pokryté tŕňmi. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza opuncia?

Opuncia pôvodne pochádza z Mexika. Je to aj vývozca č. 1. Odtiaľ bola prinesená do Európy. Avšak toto ovocie potrebuje tropické alebo subtropické podnebie. Pestuje sa tiež v týchto krajinách:

  • Austrália
  • Južná Afrika
  • Stredomorské krajiny

Sezónnosť

Kedy má opuncia svoju sezónu?

Opuncia sa dováža väčšinou od júla do septembra z Talianska a od augusta do novembra zo Španielska.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť opuncia a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú opunciu

Opunciu je najlepšie vyjedať lyžicou. Šupka je pichľavá a nejedlá. Z opuncie možno tiež uvariť marmeládu alebo slúži ako prísada do likérov a miešaných pivných nápojov. Pred konzumáciou možno opunciu niekoľko dní skladovať v chladničke. Nezabudnite, že ovocie po zbere už nedozrieva.


Zloženie

Čo sa skrýva v opuncii

Opuncia okrem zdrojov energie glukózy a fruktózy obsahuje tiež množstvo minerálnych látok, ako je draslík, vápnik a horčík, ako aj vysoký podiel vitamínu C. Preto podporuje imunitný systém a pôsobí pozitívne na ľudský organizmus. Prírodné farbivá opuncie slúžia ako lapače radikálov a majú antioxidačný účinok.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 38 kcal

Sacharidy: 7,1 g

Bielkoviny: 0,8 g

Tuky: 0,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 9 µg

Vitamín B1: 0,01 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 25 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 28 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 90 mg

Horčík: 85 mg

Sodík: 4 mg