Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Opuncia: pichľavá šupka, sladké vnútro

Opuncia je ovocie figového kaktusa (Opuntia ficus-indica) a pochádza podľa všetkého z Mexika. V súčasnosti sa udomácnila aj v Južnej Amerike, Austrálii a Stredomorí a rastie tam nadivoko. Rastline sa vo všeobecnosti darí v celom tropickom a subtropickom pásme.

Definícia

Opuncia má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú opunciu

Opuncia pochádza z čeľade kaktusovitých rastlín. Jej rastliny dokážu dorásť do výšky niekoľkých metrov. Výhonky, ktoré sú pokryté tŕňmi, uchovávajú vodu na suché obdobia. Veľké žlto-červené kvety sa nachádzajú na bokoch. Sú opeľované hmyzom a tvoria nové opuncie. Zrelé opuncie majú mäkkú šupku a ich dužina je veľmi šťavnatá. Ich chuť je sladkokyslá a podobá sa figám.

Ako rastie figový kaktus

Figový kaktus je krovitá kaktusová rastlina, ktorej výška môže dosiahnuť až šesť metrov. Z výrazného kmeňa sa rozvetvujú zelené výhonky, ktoré majú väčšinou eliptický tvar. Kvety tejto rastliny sú žlté až červené a plody, ktoré sa z nich vyvíjajú, sú oranžové alebo červené a sú čiastočne pokryté tŕňmi.


Pôvod

Odkiaľ pochádza opuncia?

Opuncia pôvodne pochádza z Mexika. Táto krajina je zároveň najväčší vývozca opuncie. Odtiaľ bola prinesená do Európy. Avšak toto ovocie potrebuje tropické alebo subtropické podnebie. Pestuje sa tiež v týchto krajinách:

  • Austrália
  • Južná Afrika
  • Stredomorské krajiny

Sezónnosť

Kedy má opuncia svoju sezónu?

Opuncia sa dováža väčšinou od júla do septembra z Talianska a od augusta do novembra zo Španielska.

 


Výživové hodnoty

Čo sa skrýva v opuncii: kalórie a živiny

Opuncia okrem zdrojov energie glukózy a fruktózy obsahuje tiež množstvo minerálnych látok, ako je draslík, vápnik a horčík, ako aj vysoký podiel vitamínu C. Preto podporuje imunitný systém a pôsobí pozitívne na ľudský organizmus. Prírodné farbivá opuncie slúžia ako lapače radikálov a majú antioxidačný účinok.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 38 kcal

Sacharidy: 7,1 g

Bielkoviny: 0,8 g

Tuky: 0,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 9 µg

Vitamín B1: 0,01 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 25 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 28 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 90 mg

Horčík: 85 mg

Sodík: 4 mg


Zdravotný aspekt

Je opuncia zdravá?

Zo zdravotného hľadiska má opuncia veru čo ponúknuť. Nielenže má nízky obsah kalórií, ale je aj bohatá na vitamíny a minerálne látky.

Je opuncia jedovatá?

Nie, opuncia nie je jedovatá. Plody však majú jemné tŕne s háčikmi, preto je lepšie dotýkať sa ich v rukaviciach.

Opuncia: vysoký obsah vlákniny

Vysoký podiel vlákniny v opuncii podporuje činnosť čriev a trávenie a zabezpečuje tiež dlhotrvajúci pocit nasýtenia. Pravidelná konzumácia by okrem toho mala mať pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu a inzulínu.

Opuncia je nízkokalorická

Opuncia je osviežujúca pochúťka s nízkym obsahom kalórií, vďaka čomu ju môžete bez obáv zaradiť do štýlu stravovania obmedzujúceho príjem kalórií.


Nákup a skladovanie

Nákup a skladovanie opuncie: tipy

Opuncia má lahodnú dužinu, ktorej chuť pripomína figu alebo hrušku. Na čo však dbať pri nákupe a skladovania tohto exotického ovocia? To vám prezradíme na nasledujúcich riadkoch.

Kedy je opuncia zrelá?

Opuncia je zrelá, keď je šupka po stlačení prstom trochu pružná a plod má výraznú vôňu.

Kde možno kúpiť opunciu?

Opunciu možno v rámci sezóny kúpiť v najbližšej predajni Kaufland.

Správne skladovanie opuncie

Napriek pevnej šupke opuncia citlivo reaguje na tlak a rýchlo sa kazí. Náš tip: Najlepšie je skladovať opunciu v chladničke. Tam vám vydrží približne tri až štyri dni. Dávajte však pozor, aby sa nerozmliaždila.


Jednoduchý recept

Ako jesť opunciu?

Opunciu je najlepšie vyjedať lyžicou. Jej šupka je pichľavá a nedá sa konzumovať. Z opuncie možno tiež uvariť marmeládu alebo slúži ako prísada do likérov a miešaných pivných nápojov. Pred konzumáciou možno opunciu niekoľko dní skladovať v chladničke. Nezabudnite, že ovocie po zbere už nedozrieva.

Manipulácia s opunciou: na čo dbať

Na šupke opuncie sú drobné tŕne s takmer neviditeľnými háčikmi. Preto sa odporúča natiahnuť si pred manipuláciou s ňou gumové rukavice.

Ako odstrániť tŕne z opuncie?

Môžete využiť jednu z troch možností na odstránenie tŕňov:

  1. Lepiaca páska Lepiacu pásku pritlačte na šupku bez toho, aby sa tŕne vtlačili do plodu. Potom pásku odlepte. Postup opakujte, kým neodstránite všetky tŕne.
  2. Pinzeta: Väčšie tŕne opuncie môžete tiež vytiahnuť pinzetou.
  3. Papier: Vezmite novinový papier alebo iný starý vyradený papier a plod ním pošúchajte. Táto metóda sa používa aj na plantážach, kde sa opuncia zbiera.

Lúpanie a konzumácia opuncie: ako na to

Lúpanie opuncie môže byť výzva, pretože je celá pokrytá drobnými tŕňmi. Máme však pre vás návod, ako opunciu olúpať jednoducho a bezpečne:

Podrobný postup:

  1. Natiahnite si gumové rukavice alebo uchopte opunciu do klieští. Aj po dôkladnom odstránení tŕňov sa totiž môže ľahko stať, že nejaké prehliadnete, pretože sú veľmi nenápadné.
  2. Odrežte oba konce opuncie ostrým nožom. Uľahčíte si tak proces lúpania a stanovíte si miesto, odkiaľ môžete začať.
  3. Opunciu rozkrojte nožom pozdĺžne a stiahnite šupku prstami. Postupujte pritom opatrne, aby ste sa nezranili.
  4. Nakoniec nakrájajte opunciu na menšie kúsky a môžete ju podávať. Opuncia skvele doplní šaláty, smoothie nápoje alebo poslúži ako lahodný snack.

Tip: Ak chcete nakrájať opunciu na plátky, najprv ju prekrojte pozdĺžne na polovice a potom priečne nakrájajte plátky.

Dajú sa jesť jadierka opuncie?

Áno, aj jadierka opuncie sa dajú konzumovať. Sú jedlé a obsahujú množstvo zdravých živín ako omega 3 mastné kyseliny, vlákninu a bielkoviny. Treba však myslieť na to, že jadierka sú tvrdé a niektorí ľudia môžu mať problémy s ich trávením. Preto ak chcete jesť jadierka opuncie, dôkladne ich požujte, aby sa zlepšila ich stráviteľnosť. Jadierka však môžete aj pomlieť a použiť do smoothie nápojov alebo nimi posypať šaláty.

Ako chutí opuncia?

Dužina má sladko-kyslú chuť a pripomína hrušku alebo figu.

Kombinovanie opuncie v pokrmoch

Sladko-kyslá chuť opuncie má v kuchyni mnohoraké využitie v sladkých aj pikantných jedlách. Mimoriadne dobre sa plody opuncie kombinujú s jedlami z diviny alebo hydiny. Z dužiny opuncie môžete tiež vyčarovať nesmierne lahodné chutney alebo džem.



Ďalšie zaujímavé články