Mango: tropický pôžitok
Mango je veľmi obľúbeným ovocím, ktorému sa tiež hovorí „kráľ exotického ovocia“. Má zelenkastú, žltú až červenú kožovitú šupku. Pod ňou sa skrýva sladká aromatická dužina, ktorej chuť pripomína broskyňu.
Mango má tieto špecifické vlastnosti
Mango (mangifera indica) patrí do čeľade obličkovcovité, ktoré patria ku krytosemenným rastlinám. Vláknitá dužina je žltá a tenká hladká šupka je zelená, často prechádza do fialovej. Mango má pomerne veľkú oválnu kôstku. Prevažne plochá kôstka je spojená s dužinou a pri konzumácii sa musí od nej oddeliť. Letecky prepravované mango sa zbiera zrelé a dopravuje sa k nám lietadlom. Je veľmi sladké a bez vlákien.
Mango rastie takto
Mangovník dosahuje výšku až do 45 metrov a na vrchole má šírku do desať metrov. Je to stálozelený strom. Nové listy sú na začiatku lososovej farby. Neskôr majú tmavozelenú farbu. Existuje viac ako 1000 rôznych druhov manga. Líšia sa tvarom, veľkosťou a chuťou. Mango je úplne zrelé, keď je na šupke vidieť malé čierne bodky.
Odkiaľ pôvodne pochádza mango?
Pôvodný domov manga sa nachádza v oblasti Assamu a Mjanmarska (Barmy) alebo Bornea. To znamená, že mango pochádza buď z indického alebo filipínskeho manga. Dnes sa mango vyskytuje v krajinách, v ktorých vládne tropické podnebie dažďového pralesa. Hlavným producentom je však stále India. V Európe sa mango pestuje v Španielsku a na Kanárskych ostrovoch.
Kedy má mango svoju sezónu?
Mango si môžete kúpiť počas celého roku. Hlavné obdobie zberu je v jednotlivých pestovateľských krajinách veľmi odlišné. V Brazílii sa čerstvé mango zbiera najmä od januára do marca, v Kostarike od marca do augusta a v Keni od októbra do mája.
Na čo sa môže použiť mango a ako sa má skladovať?
Mango chutí najlepšie samostatne, alebo sa môže spracovať vo forme ovocného šalátu a ovocných smoothies, zmrzliny a šťavy. Svoje uplatnenie nájde aj v odvážnych pokrmoch výraznej chuti. Kvôli konzumácii je potrebné mango najprv ošúpať, potom sa môže odrezať dužina od kôstky. Z manga môžete uvariť marmeládu alebo z jeho dužiny vyrobiť zmrzlinu. Najznámejším využitím je však mangové čatní. V Ázii sa plody konzumujú aj v nezrelom stave.
Skladovanie manga
Zrelé mango by sa malo skonzumovať čo najskôr. Ak je ešte nezrelé, môže sa skladovať a nechať dozrieť pri izbovej teplote približne týždeň. Keďže mango je citlivé na chlad, nemalo by sa skladovať v chladničke. Nakrájané kúsky manga je však možné aj zamraziť.
Čo sa skrýva v mangu
Mango je veľmi zdravý plod. Obsahuje dôležité vitamíny a minerálne látky, ktoré posilňujú náš imunitný systém a pôsobia proti poškodeniu buniek. Jeho konzumácia môže mať pozitívny vplyv na kožu, oči a dokonca aj na črevá.
Kalórie: 57 kcal
Sacharidy: 12,5 g
Bielkoviny: 0,6 g
Tuky: 0,5 g
Vitamín A: 205 µg
Vitamín B1: 0,05 mg
Vitamín B2: 0,04 mg
Vitamín B6: 0,13 mg
Vitamín C: 37 mg
Vitamín E: 1 mg
Vápnik: 10 mg
Železo: 0,4 mg
Draslík: 170 mg
Horčík: 18 mg
Sodík: 5 mg