Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Granátové jablko: chutná vitamínová bomba

Granátové jablko patriace do čeľade kyprejovitých rastlín sa tiež nazýva grenadína a jeho preklad z latinčiny znamená „zrnité“ alebo „jadrovité“. Granátové jablko rastie na stromoch vysokých až päť metrov, ktoré môžu byť približne tri metre široké a dožiť sa až 100 rokov. Jeho konáre sú hranaté a ovešané mnohými, asi desať centimetrov dlhými, lesklými listami.

Užitočné informácie

Granátové jablko má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé granátové jablko

Granátové jablko je energeticky bohatým ovocím a obsahuje veľa dôležitých vitamínov a minerálnych látok. Má mimoriadne, zdraviu prospešné vlastnosti. Granátové jablko pôsobí napríklad ako antioxidant a môže viazať voľné radikály.

Ako granátové jablko rastie

Granátovník kvitne od jari do leta. V tomto období žiari v mnohých odtieňoch oranžovej a žltej farby. Granátové jablko má, ako to naznačuje už jeho názov, tvar jablka a v počiatočnom štádiu je zelené. Až neskôr získa svoju vlastnú, červenú farbu a dorastá do približne 10 centimetrov. Jeho vnútro sa skladá z mnohých stien, ktoré tvoria niekoľko komôr, a v ktorých sa nakoniec nachádzajú až stovky malých jadierok, ktoré sú obalené ružovou farbou. 


Pôvod

Odkiaľ pochádza granátové jablko?

Granátové jablko sa už tisícročia pestuje v celom Stredomorí a na Blízkom východe. Jeho rozšírenie siaha až do strednej Ázie. Mimochodom: Vedeli ste, že granátové jablko bolo pred viac ako 2000 rokmi symbolom plodnosti?


Sezónnosť

Kedy má granátové jablko svoju sezónu?

Granátové jablko sa zbiera od septembra do decembra, ale v obchodoch ho možno kúpiť po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže granátové jablko použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé granátové jablko

Pre zdravú kuchyňu je granátové jablko mnohostranným obohatením. Napríklad ako prísada do ovocného šalátu, müsli alebo na dochutenie jogurtu. Jadierka tiež možno konzumovať samotné. Šťava chutí veľmi osviežujúco a je predovšetkým veľmi zdravá. Granátové jablko možno skladovať pri izbovej teplote až tri týždne. Chlad môže túto dobu ešte predĺžiť. Mimochodom: Granátové jablko po odtrhnutí nedozrieva. Preto by ste mali kupovať zrelé ovocie.

Ako zbaviť granátové jablko jadierok:

Pri granátovom jablku sú požívateľné predovšetkým jadierka. Biela dužina je veľmi horká a nemala by sa jesť. K jadierkam sa dostanete tak, že ovocie rozpolíte, veľkú misu naplníte do dvoch tretín vodou a polovice pod vodou rozlámete na malé časti. Teraz je možné jadierka celkom jednoducho uvoľniť. Ale pozor: Fľaky červeného ovocia už nemožno z odevov odstrániť.



Zloženie

Čo sa skrýva v granátovom jablku

Detailný pohľad na čerstvé granátové jablko

Podľa štúdií by mala pravidelná konzumácia šťavy z granátového jablka znižovať krvný tlak. Kvôli vysokému podielu polyfenolov sa granátovému jablku pripisujú antioxidačné účinky. Ovocie obsahuje dôležité minerálne látky, železo, vápnik, draslík a fosfor. K tomu sa ešte pridávajú cenné vitamíny C, B a kyselina listová. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 74 kcal

Sacharidy: 16,7 g

Bielkoviny: 0,7 g

Tuky: 0,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 7 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,02 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 7 mg

Vitamín E: 0,2 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 8 mg

Železo: 0,5 mg

Draslík: 238 mg

Horčík: 3 mg

Sodík: 2 mg