Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mučenka jedlá: lahodné južné ovocie

Mučenka jedlá pochádza pôvodne z tropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky, momentálne sa však už pestuje aj na iných kontinentoch. Rastlina, na ktorej rastú plody mučenky, sa volá mučenka (Passiflora) a vyskytuje sa vo viac ako 400 rôznych druhoch. 

Užitočné informácie

Mučenka jedlá má tieto špeciálne vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú mučenku jedlú

Exotická, väčšinou tmavofialová mučenka jedlá sa dá ľahko zameniť s marakujou. Tieto dva druhy ovocia sa však odlišujú. Mučenka jedlá je menšia ako marakuja a nemá taký vajcovitý tvar. Čo sa týka chuti, mučenka je sladšia. Preto sa s obľubou konzumuje samostatne lyžičkou zo šupky. Španieli mylne považovali toto ovocie za druh granátového jablka, a preto ho najprv označovali pojmom granadila. Ešte aj dnes sa tento odborný názov používa pre mnoho odrôd mučenky. Chutí sladkasto a mierne trpko. Medzičasom si mučenka jedlá podmanila medzinárodnú kuchyňu a stala sa jej neodmysliteľnou súčasťou. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza mučenka jedlá?

Mučenka jedlá pôvodne pochádza z Austrálie, Južnej a Strednej Ameriky. Dnes rastie v trópoch na celom svete.


Sezónnosť

Kedy má mučenka jedlá svoju sezónu?

Mučenka jedlá je u nás dostupná celoročne, lebo čas zberu je v jednotlivých krajinách na zemeguli rozdelený. Jej hlavná sezóna je však od júna do februára. India, Havaj a Južná Amerika sú tri krajiny zamerané na zber tohto plodu. Ďalšími pestovateľskými krajinami sú Južná Afrika a Thajsko.

Naša ponuka ovocia a zeleniny

Platnosť od 12.12.2024 do 18.12.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť mučenka jedlá a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú mučenku jedlú

Ak je šupka mučenky jedlej už mierne zvrásnená, je zrelá a má najlepšiu arómu. Mučenka jedlá chutí v ovocnom šaláte, ale aj v zmrzline, sorbete, džúse a dezerte. S obľubou sa konzumuje samostatne lyžičkou zo šupky. Zo semien mučenky jedlej sa získava olej na ďalšie spracovávanie v kozmetických výrobkoch. Ďalej sa okvetné lístky používajú ako upokojujúci prostriedok a prostriedok proti zápalom akéhokoľvek druhu.

Tipy ku kúpe a skladovaniu

Mučenka by sa mala kupovať len zrelá, teda najlepšie v tmavofialovom stave a mierne zvrásnená, lebo na rozdiel napr. od banánov, už následne vôbec nedozrieva. Pri izbovej teplote môže mučenka jedlá mierne zoschnúť, preto sa odporúča zrelé plody skladovať v chladničke. Tam sa môžu skladovať aj pár týždňov.


Zloženie

Čo sa skrýva v mučenke

Mučenka jedlá obsahuje dôležité vitamíny a minerálne látky. Je bohatá na vlákninu, a preto udržiava trávenie vo forme.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 63 kcal

Sacharidy: 9,5 g

Bielkoviny: 2,4 g

Tuky: 0,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 108 µg

Vitamín B1: 0,02 mg

Vitamín B2: 0,1 mg

Vitamín B6: 0,4 mg

Vitamín C: 20 mg

Vitamín E: 0,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 16 mg

Železo: 1,1 mg

Draslík: 267 mg

Horčík: 39 mg

Sodík: 28 mg