Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Cherimoya: exotické zimné ovocie

Cherimoya patrí do čeľade Annonaceae a z botanického hľadiska ide o súplodie. „Chirimuya“ v preklade znamená „chladné semená“. Strom tohto ovocia dorastá do výšky desiatich metrov, pričom prvý zber je možný až po siedmich rokoch. Ovocie Cherimoya pôvodne pochádza z oblastí okolo južnej Kolumbie, Ekvádora a severného Peru a už Inkovia v ňom videli mimoriadnu potravinu.

Definícia

Čo je cherimoya?

Detailný pohľad na čerstvé ovocie cherimoya

Cherimoya je známa aj pod názvami anona, čerimoja, pudingové jablko či cukrové jablko. Ide o tropický plod, ktorý sa teší veľkej obľube v Južnej Amerike a niektorých oblastiach Ázie. V našich končinách je však toto ovocie pomerne neznáme.

Ako chutí cherimoya?

Konzistencia dužiny je krémová, takmer olejnatá, chuť je jemná a pripomína banány, ananás a škoricu. Niektoré zdroje uvádzajú, že chuťovo pripomína skôr maliny a jahody. To všetko podľa nás rozhodne znie veľmi lahodne.


Botanická klasifikácia a pôvod

Botanická klasifikácia a pôvod ovocia cherimoya

Už podľa exotického názvu je okamžite jasné, že cherimoya nie je domáce ovocie. Prezradíme vám, odkiaľ táto exotická pochúťka pochádza.

Botanická klasifikácia ovocia cherimoya

Cherimoya (Annona cherimola) je rastlina z čeľade anonovité. Tá sa radí do rodu magnóliotvarých rastlín. Jej srdcovité súplodie dorastá do veľkosti až 20 centimetrov. Šupku má zelenkastú, so vzorom pripomínajúcim šupiny. Dužina má bielu farbu a je v nej niekoľko čiernych semien.

Odkiaľ pochádza cherimoya?

Cherimoya pochádza pôvodne z Južnej Ameriky. Rástla tam vo vysokých polohách Peru, Kolumbie, Bolívie a Ekvádoru. Nakoniec sa toto ovocie začalo pestovať aj v Mexiku. Dnes sa pestuje všade tam, kde prevláda subtropická klíma, takže ovocie cherimoya možno nájsť aj v krajinách ako Španielsko alebo Izrael. Španielsko je lídrom v exporte. Cherimoya je veľmi citlivá, preto je jej preprava dosť náročná. Na ceste do veľmi vzdialených krajín sa scvrkáva. Z tohto dôvodu sa v Európe uprednostňuje dovoz zo Španielska, pretože tam toto ovocie dozrieva vďaka zvláštnemu pestovaniu aj po zbere.


Sezónnosť

Kedy má cherimoya svoju sezónu?

Cherimoya má svoju sezónu od septembra do februára.


Výživové hodnoty

Čo sa skrýva v cherimoyi: kalórie, vitamíny a minerálne látky

Cherimoya obsahuje veľa vitamínu C, horčíka, vápnika a draslíka. V tomto subtropickom ovocí sa tiež skrýva meď a fosfor. Celkovo vzaté je cherimoya zdravé exotické ovocie bohaté na vitamíny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 63 kcal

Sacharidy: 13,6 g

Bielkoviny: 1,5 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,11 mg

Vitamín B6: 0,1 mg

Vitamín C: 15 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 15 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 250 mg

Horčík: 25 mg

Sodík: 8 mg


Zdravotný aspekt

Je cherimoya zdravá?

Množstvo minerálnych látok, ale aj veľa cukru. Toto exotické ovocie je pomerne zdravé.

Cherimoya: vysoký obsah cukru

Sladká chuť tohto ovocia má dobrý dôvod. S 13 gramami cukru na 100 gramov ide dokonca o niečo vyšší podiel ovocného cukru ako v banánoch. Preto je dobré vychutnávať si cherimoyu s mierou. Ide napríklad o vhodný dezert.

Cherimoya je bohatá na minerálne látky a stopové prvky

Okrem fosforu toto exotické ovocie obsahuje vysoké množstvo vápnika, draslíka, železa a vitamínov A, C, B1, B2 a B3. Vápnik a fosfor sú nevyhnutné pre zdravie kostí a horčík prispieva k správnej funkcii svalov. Železo sa stará o hladké prenášanie kyslíka v krvi, vitamín C podporuje imunitný systém a tkanivá a vitamín B posilňuje nervový systém. 


Nákup a skladovanie

Nákup a skladovanie ovocia cherimoya: tipy

Chcete ochutnať cherimoyu? Žiadny problém!

Kde možno kúpiť cherimoyu?

Toto exotické „pudingové jablko“ nájdete v našich končinách v oddelení ovocia predajní Kaufland v studených mesiacoch roka.

Kedy je cherimoya zrelá?

Keď sa šupka zeleného plodu sfarbí mierne dočierna a je po stlačení prstom trochu mäkká, ovocie je zrelé.

Správne skladovanie ovocia cherimoya

Po zbere plody ovocia cherimoya pri izbovej teplote rýchlo dozrievajú. Tento proces spomalíte skladovaním pri desiatich stupňoch Celzia, keď ovocie dozreje až po približne dvoch týždňoch. Dužinu ovocia cherimoya však môžete aj roztlačiť a následne zamraziť. Vydrží vám tak niekoľko mesiacov. Ovocie cherimoya je citlivé na chlad a preto by sa malo uložiť do chladničky až krátko pred použitím.


Použitie a príprava

Príprava a konzumácia ovocia cherimoya: ako na to:

Nesmierne lahodné: prezradíme vám, ako si toto ovocie čo najlepšie vychutnať.

Ako jesť ovocie cherimoya?

Plod môžete prekrojiť na polovice rovnako ako kivi alebo marakuju a vydlabať lyžicou. Stačí ho pozdĺžne rozrezať a vybrať jadierka, ktoré nie sú jedlé. Šupka je v podstate tiež jedlá, ale treba ju pred konzumáciou umyť horúcou vodou. Cherimoya sa tiež vynikajúco hodí do ovocných šalátov. Ideálne je pokvapkať dužinu šťavou z citrusového ovocia, ak sa ju nechystáte ihneď konzumovať. V dôsledku oxidácie totiž postupne tmavne.

Dajú sa jesť jadierka cherimoye?

Keďže jadierka obsahujú alkaloidy, nielenže majú horkú chuť, ale sú aj jedovaté. Ich konzumácia môže vyvolať nevoľnosť a zvracanie.

Čo možno pripraviť z cherimoye?

Ak ste ešte cherimoyu nikdy nejedli, určite je dobré ochutnať ju najprv samotnú, pretože jej chuť je vskutku jedinečná. Samozrejme, môžete ju tiež pridať do exotického ovocného šalátu alebo z nej vyčarovať úchvatné nápoje či smoothie. Vďaka textúre sa cherimoya skvele hodí aj ako základ krémov a pudingových dezertov.


Ďalšie zaujímavé články