Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Cherimoya: exotické ovocie

Cherimoya patrí do čeľade Annonaceae a z botanického hľadiska ide o súplodie. „Chirimuya“ v preklade znamená „chladné semená“. Strom tohto ovocia dorastá do výšky desiatich metrov, pričom prvý zber je možný až po siedmich rokoch. Ovocie Cherimoya pôvodne pochádza z oblastí okolo južnej Kolumbie, Ekvádora a severného Peru a už Inkovia v ňom videli mimoriadnu potravinu.

Užitočné informácie

Cherimoya má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé ovocie cherimoya

Cherimoya je ovocie v tvare srdca, ktoré má svetlozelenú, hrubú, ale predovšetkým mäkkú šupku. Chuťou sa podobá hruške, banánu alebo malinám. Jesť možno dužinu i šupku, čierne jadierka je však nutné odstrániť.

Cherimoya je divé ovocie a rastie vo výškach od asi 1500 do 1900 metrov. Na dozretie potrebuje asi päť až osem mesiacov. Zvonku má Cherimoya šupinový vzor a vo vnútri sa nachádzajú čierne jadierka pripomínajúce kávové bôby, ktoré sú zapustené v dužine. Množstvo jadierok sa považuje za znak kvality.


Pôvod

Odkiaľ pochádza cherimoya?

Cherimoya pochádza pôvodne z Južnej Ameriky. Rástlo tam vo vysokých polohách Peru, Kolumbie, Bolívie a Ekvádoru. Nakoniec sa toto ovocie pestovalo aj v Mexiku. Dnes sa pestuje všade tam, kde prevláda subtropická klíma, takže ovocie Cherimoya možno nájsť aj v krajinách ako Španielsko alebo Izrael. Španielsko je lídrom v exporte. Cherimoya je veľmi citlivé, preto je preprava dosť náročná. Na ceste do veľmi vzdialených krajín sa scvrkáva. Z tohto dôvodu sa v Európe uprednostňuje dovoz zo Španielska, pretože tam toto ovocie dozrieva vďaka zvláštnemu pestovaniu aj po zbere.


Sezónnosť

Kedy má cherimoya svoju sezónu?

Cherimoya má svoju sezónu od septembra do februára.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť cherimoya a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé ovocie cherimoya

Ovocie Cherimoya možno pridávať do ovocného šalátu, dezertov a smoothie. Vďaka jeho jemnej príchuti, ktorá pripomína banány a vanilku, dodáva pokrmom výnimočnú arómu. Ak sa k nám ovocie Cherimoya dostane ešte nezrelé, možno ho nechať dozrieť pri izbovej teplote. Zrelé je vtedy, keď dužinu možno mierne stlačiť. Možno to spoznať aj podľa sfarbenia šupky. Ovocie Cherimoya je citlivé na chlad a preto by sa malo uložiť do chladničky až krátko pred použitím.


Zloženie

Čo sa skrýva v cherimoya

Cherimoya obsahuje veľa vitamínu C, horčíka, vápnika a draslíka. V tomto subtropickom ovocí sa tiež skrýva meď a fosfor. Celkovo vzaté je Cherimoya zdravé exotické ovocie bohaté na vitamíny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 63 kcal

Sacharidy: 13,6 g

Bielkoviny: 1,5 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 1 µg

Vitamín B1: 0,09 mg

Vitamín B2: 0,11 mg

Vitamín B6: 0,1 mg

Vitamín C: 15 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 15 mg

Železo: 0,6 mg

Draslík: 250 mg

Horčík: 25 mg

Sodík: 8 mg