Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Banány: sladké ovocie na občerstvenie

V čeľadi banánovitých rastlín je 70 rôznych druhov, pričom takmer všetky pochádzajú z Ázie a západného Pacifiku. Toto obľúbené ovocie sa dnes konzumuje po celom svete. Mnohí si cenia banány predovšetkým ako sladké občerstvenie medzi jedlami a ako prísadu v ovocnom šaláte. Existujú však aj odrody, ktoré sú vďaka skôr pikantnej chuti vhodné na varenie a pečenie.

Užitočné informácie

Banány majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé banány

Banány patria medzi obľúbené ovocie. V Európe sa najčastejšie konzumujú predovšetkým takzvané jedlé banány (alebo dezertné banány). V iných krajinách, predovšetkým na ázijskom alebo tiež stredoamerickom území, sa však výrazne častejšie konzumujú trochu menšie varné banány. Všetky druhy však majú jedno spoločné: Vyznačujú sa žltou farbou, zakriveným smerom rastu a vysokým podielom minerálov, vitamínov a vlákniny. 


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú banány?

Banány pochádzajú z juhovýchodnej Ázie. Neskôr sa dostali aj do Indie, Afriky a tiež do Karibiku. Dnešní najväčší producenti a vývozcovia banánov sú zastúpení hlavne v Strednej a Južnej Amerike. Sú to napríklad Kostarika, Ekvádor, ale aj Brazília, Panama a Guatemala. Z historického hľadiska však banány pochádzajú z východoázijského územia. Potom ako ich obchodníci rozšírili v Európe, bolo nakoniec rozhodnuté využívať ako hlavných producentov karibské krajiny.


Sezónnosť

Kedy majú banány svoju sezónu?

Banány sa predávajú po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu použiť banány a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé banány

Zrelé banány sa tiež veľmi dobre hodia na pečenie, na sladké jedlá alebo smoothie. Chutný je aj ovocný šalát s natenko narezanými plátkami banánu. Popri využití v podobe prísady do varenia sa banány tiež často konzumujú ako malé občerstvenie medzi dvomi jedlami. Úplne opačne sú na tom krajiny pôvodu, v ktorých sa spravidla v kuchyni používajú iba varné banány. Keďže tieto banány chutia trochu „múčnato“, nie sú vhodné na priamu konzumáciu. 

Ako banány skladovať

Čerstvé banány možno skladovať pri izbovej teplote. Olúpané banány je nutné čo najskôr skonzumovať, pretože rýchlo hnednú. Ak sa čerstvé banány používajú v ovocnom šaláte, proti hnednutiu pomáha trocha citrónovej šťavy.



Zloženie

Čo sa skrýva v banáne

Detailný pohľad na čerstvé banány

Banány sú vhodné pre športovcov ako optimálny zdroj energie. Draslík obsiahnutý v banánoch je dôležitý pre svaly, nervy a srdce. Okrem toho sú banány bohaté na horčík a vitamín B6. Za zmienku stojí okrem toho železo, kyselina listová, meď a tiež betakarotén.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 88 kcal

Sacharidy: 20 g

Bielkoviny: 1,2 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 8,5 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,06 mg

Vitamín B6: 0,37 mg

Vitamín C: 11 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 8 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 382 mg

Horčík: 31 mg

Sodík: 1 mg