Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Nepravé obilniny: bezlepková alternatíva

Amarant, pohánka, quinoa – všetky majú jedno spoločné: Označujú sa ako nepravé obilniny, pretože ich zrná možno používať ako obilie, ale až na to, že sa melú na múku, s obilninami nemajú nič spoločné. 

Užitočné informácie

Nepravé obilniny majú tieto špecifické vlastnosti 

Nepravé obilniny sú širokolisté rastliny (nie trávovité), ktorých semená sa používajú rovnakým spôsobom ako pravé obilie. Semená možno pomlieť na múku a tak ich používať. Nepravé obilniny sa odlišujú od iných druhov obilnín predovšetkým tým, že neobsahujú lepok. Vďaka tejto zvláštnosti sú zaujímavé ako potravina pri celiakii, jednej z najťažších foriem neznášanlivosti lepku. Prečítajte si zaujímavosti o nasledujúcich zástupcoch nepravých obilnín.

Detailný pohľad na nepravé obilniny

Rozdiel medzi obilninami a nepravými obilninami

Nepravé obilniny sa textúrou, chuťou a tvarom do istej miery podobajú obilninám. Avšak kým obilniny patria k trávam a majú celkom jasný odlišovací znak (pšenica, kukurica alebo jačmeň majú tenké, špicaté listy, ktoré sa menia na klasy a vytvárajú zrná, ktoré poznáme ako obilie), nepravé obilniny nemajú pravé zrná, ale sú to rastliny, ktoré sa od tráv líšia tým, že majú široké listy, ktoré vytvárajú semená. Okrem toho majú malé plody, z ktorých po pomletí možno získať múku. Najčastejšie používanými nepravými obilninami sú quinoa, amarant a pohánka.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú nepravé obilniny?

Quinoa a amarant

Quinoa pochádza z andskej oblasti, kde sa pestuje už stáročia. Hlavnými pestovateľmi sú Bolívia a Peru, avšak quinou dodáva aj USA, Kanada, Taliansko a Švédsko. Quinoa je mrazuvzdorná rastlina, odolná voči soli, ktorá dokáže rásť na chudobnej pôde. Preto je to druh, ktorý sa používa v mnohých programoch na zaistenie výživy a ako alternatívna kultúrna rastlina. Amarant je ďalším populárnym druhom nepravých obilnín. Táto rastlina pochádza zo Strednej Ameriky, kde jej pestovanie siaha niekoľko tisícročí do minulosti. Amarant bol jedným z najviac cenených produktov predkolumbovskej kultúry, predovšetkým Mayov a Aztékov. Kresťanská invázia spôsobila, že amarant bol „zatratený“ a jeho pestovanie, vlastnenie a konzumácia boli v koloniálnych časoch úplne zakázané. Táto situácia vládla celé stáročia, preto sa amarant dlhú dobu nekonzumoval. Dnes sa amarant používa predovšetkým v Ázii a Afrike ako listová zelenina. Semená možno variť, používať ako múka alebo ako prísada do polievok.

Pohánka

Na rozdiel od týchto dvoch druhov nepravých obilnín je domovom pohánky ázijská oblasť, predovšetkým stredná Ázia. Najdôležitejší pestovatelia pohánky sú súčasne aj jej najväčšími spotrebiteľmi: je to Rusko, za ním nasleduje Čína a Ukrajina.  Pohánka je jednoročná listová rastlina so vzpriamenou, členenou a dutou stonkou a s mäkkými, šupinovitými listami. Kvety sú biele alebo ružové, malé a zoskupené do koncových okolíkov. Plody sú trojhranné nažky, obsahujú jediné semeno a dozrievajú iba pomaly, čo sťažuje zber. 


Sezónnosť

Kedy majú nepravé obilniny svoju sezónu?

Nepravé obilniny možno kúpiť po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu nepravé obilniny použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na nepravé obilniny

Nepravé obilniny sú v súčasnosti žiadané pri výrobe bezlepkového chleba a sladkostí. Inak ich možno používať a pripravovať v kuchyni podobne ako obilniny, fantázii sa teda medze nekladú. Nepravé obilniny je najlepšie skladovať na tmavom, chladnom a suchom mieste, vzduchotesne uzatvorené.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v nepravých obilninách

Nepravé obilniny obsahujú veľa bielkovín a iných minerálnych látok, ako napríklad železo, draslík alebo horčík. Je to tiež úžasná alternatíva pre ľudí s neznášanlivosťou lepku, pretože neobsahujú lepok.