Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bulgur: alternatíva k ryži

Bulgur je blízky príbuzný kuskusu. Oba produkty sú z tvrdej pšenice s odlišnou zrnitosťou. Bulgur sa tiež nazýva bulgurová pšenica, čo odkazuje na jeho pôvod. Bulgur je veľmi rozšírený predovšetkým v arabskej kuchyni.

Užitočné informácie

Bulgur má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na bulgur

Bulgur je predvarená pšenica, z ktorej sa po usušení odstránia otruby. Bulgur je hlavnou potravinou na Blízkom východe. Známymi pokrmami z bulguru sú Tabouleh, libanonský bulgurový šalát, Kisir a Bulgur Pilav. Od kuskusu sa líši spôsobom výroby. Pri kuskuse sa pomleté zrno navlhčí, vďaka čomu sa vytvoria hrudky. Aby sa dosiahli pre kuskus typické malé zrniečka, hrudky sa ďalej drvia. Bulgur sa najprv namočí, potom sa varí v pare, suší a nakoniec sa nakrája na malé zrnká. Keďže je bulgur už predvarený, netreba ho pri príprave už variť, stačí ho iba zaliať horúcou vodou.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza bulgur?

Bulgur pochádza z Blízkeho Východu a skladá sa zo pšenice, ktorá pochádza z Mezopotámie a pestuje sa už približne 12 000 rokov. V arabčine znamená bulgur „varený/uvarený“. Pôvodne sa pšenica používala výlučne na prípravu chleba. Pred asi 4000 rokmi sa začalo s prípravou bulguru. 


Sezónnosť

Kedy má bulgur svoju sezónu?

Bulgur je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže bulgur použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na bulgur

Už predvarený bulgur netreba variť. Pri ďalšom spracovaní ho stačí iba zaliať horúcou vodou. Napríklad pri bulgurovom šaláte, bulgure na panvici so zeleninou, zapekanom bulgure alebo bulgurových fašírkach. Pri jedlách pripravovaných na panvici možno bulgur kombinovať s cícerom a šošovicou. Zabalený bulgur možno väčšinou veľmi dlho držať a skladovať. Otvorené balenie by sa malo uchovávať v chlade, tme a suchu, napríklad v nádobe na potraviny. Pri optimálnych podmienkach možno bulgur skladovať asi šesť mesiacov.Účinné zložky

Čo sa skrýva v bulgure

Keďže sa bulgur vyrába šetrne, je veľmi dobre stráviteľný. Keďže sa spracováva celé zrno, je navyše bohatý na vitamíny, minerálne látky a vlákninu. Bulgur je preto hodnotná a sýta potravina.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 342 kcal

Sacharidy: 76 g

Bielkoviny: 12 g

Tuky: 1 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 9 µg

Vitamín B1: 0 mg

Vitamín B2: 0 mg

Vitamín B6: 0,3 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 35 mg

Železo: 2,5 mg

Draslík: 410 mg

Horčík: 164 mg

Sodík: 17 mg