Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Quinoa: energia z Ánd

Quinoa, v Európe tiež známa ako „andské proso“ alebo „peruánska ryža“, je skutočne jednou z najstarších kultúrnych rastlín na svete.  Obyvateľom Ánd v Južnej Amerike slúži táto rastlina ako jedna z najdôležitejších potravín skutočne už viac ako 6000 rokov.

Užitočné informácie

Quinoa má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na quinou

Označenia quinoy ako „proso“ alebo „ryža“ sú skôr zavádzajúce, pretože táto kultúrna rastlina vôbec nepatrí do čeľade tráv, ale do čeľade mrlíkovitých, prípadne do čeľade láskavcovitých. Z botanického hľadiska je teda táto juhoamerická kultúrna rastlina skôr príbuzná s červenou repou, mangoldom alebo špenátom

Quinoa ako nepravá obilnina

Z rastliny quinoa možno používať semená i listy. Listy sú mimoriadne bohaté na minerálne látky a s obľubou sa konzumujú ako zelenina alebo ako šalát. Semená tejto mnohostrannej rastliny sú naproti tomu podobné obiliu. Z tohto dôvodu sa quinoa často označuje ako „nepravá obilnina“.

Svojimi výživovými hodnotami prekoná mnohé bežné druhy obilia.  Nadpriemerný je predovšetkým obsah horčíka a železa. Quinoa sa považuje za vynikajúci zdroj proteínov. Keďže neobsahuje lepok, môže pri neznášanlivosti lepku slúžiť ako náhrada obilia. Označenie „nepravá obilnina“ sa potvrdzuje ešte v ďalšom bode, keďže zo semien rastliny možno skutočne variť pivo.


Pôvod

Odkiaľ pochádza quinoa?

Quinoa pochádza z juhoamerických Ánd, kde sa pestuje už viac ako 5000 rokov, predovšetkým v nadmorskej výške 4000 metrov. 


Sezónnosť

Kedy má quinoa svoju sezónu?

Doba zberu quinoy je od augusta do septembra, produkt však možno kúpiť po celý rok.

Naša ponuka výrobkov z obilnín

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže quinoa použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na quinou

Skutočne malé semená (približne vo veľkosti horčičného zrnka) sú, rovnako ako amarant, bezlepková nepravá obilnina. Možno ich používať ako ryžu. Quinou možno konzumovať čistú alebo ako prísadu v müsli. Varením quinoa zmäkne. Neuvarenú quinou je potrebné skladovať na tmavom a suchom mieste s rovnomernou teplotou. Surovú quinou možno skladovať od dátumu výroby dva až tri roky. Varenú quinou možno v chladničke uchovávať jeden týždeň. Možno ju zamraziť.


Recepty

Čo možno pripraviť z quinoy


Účinné zložky

Čo sa skrýva v quinoe

Quinoa obsahuje mnoho cenných bielkovín, železa, horčíka, mangánu, zinku a kyseliny listovej. Je zdravou alternatívou ryže. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 335 kcal

Sacharidy: 58,5 g

Bielkoviny: 13,8 g

Tuky: 5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 3 µg

Vitamín B1: 0,17 mg

Vitamín B2: 0,11 mg

Vitamín B6: 0,44 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 80 mg

Železo: 8 mg

Draslík: 804 mg

Horčík: 276 mg

Sodík: 10 mg