Pohánka: bezlepková superpotravina
Pohánka obsahuje veľa cenných živín, je bezlepková, zdravá a má mnohostranné využitie. Pohánka však nie je obilnina. Rastlina, ktorej semená sú na nerozoznanie podobné pšenici, patrí k stavikrvovitým rastlinám a je to takzvaná nepravá obilnina.
Pohánka má tieto špecifické vlastnosti
Hoci pohánka chutí ako obilie a v niektorých jazykoch odkazuje na „pšenicu“, nie je to obilie. Výhoda: Pohánka neobsahuje lepok a preto je úžasnou alternatívou aj pre ľudí, ktorý sa musia kvôli intolerancii na lepok alebo celiakii, stravovať bezlepkovo. Chuť pohánky je oriešková a veľmi výrazná. Pohánka je však takisto bohatá na vitamíny a minerálne látky, predovšetkým vápnik, a obsahuje tiež vitamín B. Tradičné ruské a poľské pokrmy, ako bliny, sa pripravujú z pohánky. V Taliansku existuje druh cestovín, pizzoccheri, vyrábaný z pohánky a vo Francúzsku sa z pohánkovej múky s obľubou robia šišky.
Odkiaľ pochádza pohánka?
Na Ukrajine sa našiel doteraz najstarší dôkaz o tom, že sa ľudia živia pohánkou už stáročia. Výmenou tovarov sa táto rastlina rozšírila až do Holandska a Nemecka, kde takisto poskytovala na chudobných, piesčitých pôdach dobré výnosy. Narastajúcou intenzifikáciou poľnohospodárstva a nasadením hnojív bola pohánka v 18. storočí z polí takmer úplne vytlačená. Dnes získavajú rôzne druhy pohánky, nielen ako bezlepková náhrada obilia, stále väčšiu obľubu a pestuje sa stále viac. Najväčším pestovateľom pohánky je dnes Brazília.
Kedy má pohánka svoju sezónu?
Pohánka sa väčšinou zberá v jeseni. Ako múku alebo sušené semená ju však možno kúpiť počas celého roka.
Na čo sa môže pohánka použiť a ako sa má skladovať?
Pohánka je k dispozícii ako zrno, krúpy, vločky a múka a možno ju používať veľmi rôznorodo. Pohánkové vločky dochutia raňajšie müsli rovnako ako frikadely, kde ich možno použiť namiesto chleba na spojenie mletého mäsa. Zrno možno použiť ako prílohu ako ryža a možno z neho dokonca uvariť pohánkové rizoto. Pohánková múka je vhodná na prípravu šišiek alebo cestovín a tiež suchých koláčikov.
Čo by ste mali vedieť pri konzumácii
Nelúpanú pohánku je nutné pred prípravou dôkladne umyť a konzumovať iba s mierou. Šupka obsahuje látku fagopyrín, ktorá je pri nadmernej konzumácii škodlivá. Ak si chcete byť istí, mali by ste používať jednoducho lúpané zrno. Pohánka skutočne rýchlo stuchne. Preto je potrebné ju uchovávať v tme, v uzatvorenej nádobe a kupovať skôr menšie množstvo.
Čo sa skrýva v pohánke
Pohánka obsahuje približne 10 percent cenných bielkovín. Ich biologická hodnota je dokonca vyššia ako bielkovín špaldy a prosa.
Kalórie: 346 kcal
Sacharidy: 71 g
Bielkoviny: 9,8 g
Tuky: 1,7 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0 mg
Vitamín B2: 0 mg
Vitamín B6: 0 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 0 mg
Vápnik: 0 mg
Železo: 0 mg
Draslík: 0 mg
Horčík: 0 mg
Sodík: 0 mg