Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Amarant: zázračné zrno Inkov

Ako jedna z najstarších úžitkových rastlín ľudstva sa amarant považuje za kultúrnu rastlinu. Inkovia a tiež Aztékovia a Mayovia používali zrná podobné obiliu, pripomínajúce proso, ako hlavnú potravinu. 

Definícia

Čo je amarant?

Detailný pohľad na amarant

Názov amarant pochádza z gréčtiny a znamená jednoducho „tá, ktorá večne kvitne/nikdy nezahynie“. Amarant sa považuje za veľmi zdravú potravinu, pretože obsahuje nielen veľa cenných látok, ale tieto látky sú tiež prítomné vo veľkých množstvách. Amarant neobsahuje lepok a preto je pri celiakii (neznášanlivosti lepku) plnohodnotnou náhradou obilia. Veľký obsah železa je veľmi prospešný napríklad pri jeho nedostatku počas tehotenstva. Avšak nie je vhodný pre malé deti a dojčatá, pretože obsahuje látky, ktoré umožňujú príjem proteínov, vitamínov a stopových prvkov iba v obmedzenej miere.


Botanická klasifikácia a pôvod

Botanické zaradenie a pôvod amarantu

Amarant patrí do čeľade láskavcovitých rastlín (Amaranthaceae) a pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky. Amarant sa často označuje ako pseudoobilnina, pretože má podobné vlastnosti ako obilniny, ale z botanického hľadiska nepatrí do čeľade lipnicovitých rastlín (Poaceae). Rastlinu možno pestovať ako okrasnú, ale aj úžitkovú rastlinu, pričom v mnohých kultúrach má dlhú históriu používania ako kŕmna rastlina.

Botanická charakteristika amarantu   

Rastlina amarantu, ktorá je známa aj pod názvom láskavec, sa radí do čeľade láskavcovitých rastlín. Odborné botanické označenie amarantu je Amaranthus. Rastlina sa vyznačuje výraznými dlhými a štíhlymi súkvetiami, ktoré s trochou fantázie pripomínajú líščí chvost. Kvety hrajú zelenou, červenou alebo žltou farbou. Listy sú väčšinou podlhovasté a majú kožovitú konzistenciu. Amarant je jednoročná alebo viacročná bylinná rastlina, ktorá môže v závislosti od druhu dorásť do výšky 30 až 200 centimetrov. Drobné zrná majú priemer jeden až dva milimetre a okrúhly alebo oválny tvar.

Odkiaľ pochádza amarant?

Amarant je veľmi stará kultúrna rastlina, ktorej domovom je Stredná a Južná Amerika. V mexických hroboch sa našli 9 000 rokov staré semená amarantu. U Aztékov bol amarant popri kukurici hlavnou potravinou.


Pestovanie a sezónnosť

Pestovanie a sezónnosť amarantu

Amarant sa pestuje v mnohých častiach sveta. Tu sa dozviete všetko o pestovaní a sezónnosti amarantu. 

Kde sa pestuje amarant?

Amarant sa pestuje po celom svete. Medzi najvýznamnejších pestovateľov patrí Mexiko, Peru, Čína, India, Rusko a USA. V Mexiku a Peru sa amarant pestuje už celé storočia a tvorí dôležitú súčasť miestnej kuchyne. Na území USA sa amarant pestuje najmä v štátoch Colorado, Nebraska a Kentucky. V Európe možno na túto rastlinu naraziť najmä v južných krajinách, ako je Španielsko a Taliansko.

Kedy má amarant svoju sezónu?

Sezóna pestovania amarantu závisí od konkrétneho regiónu, kde sa rastlina sadí. V tropických oblastiach možno amarant pestovať celý rok, zatiaľ čo v miernych klimatických pásmach sa pestovanie spravidla zameriava na letné obdobie. Priemerne trvá rast amarantu približne tri až šesť mesiacov, v závislosti od konkrétneho druhu a podmienok pestovania.


Produkty

V akých formách možno amarant kúpiť?

Amarant je nesmierne všestranný a dá sa používať a pripravovať rozmanitými spôsobmi. Tu sa dozviete všetko o jednotlivých druhoch amarantu.

Celé zrná amarantu

Celé zrná amarantu majú zlatohnedú farbu a sú približne rovnako veľké ako mak. Majú orieškovú chuť a sú príjemne chrumkavé. Zrná možno pripravovať rozmanitými spôsobmi, pričom sa skvele hodia ako príloha k zeleninovým jedlám alebo základ do šalátov.

Amarantové vločky

Amarantové vločky majú podobný tvar ako ovsené vločky, majú však trochu tmavšiu farbu. Ich chuť je jemne oriešková a možno ich využiť na prípravu müsli, kaše alebo ako prísadu pri pečení chleba. Amarantové vločky sa okrem toho vynikajúco hodia aj do smoothie nápojov.

Pufovaný amarant

Pufovaný amarant je chrumkavá, ľahká a nadýchaná forma amarantu. Pri procese pufovania sa zväčší objem zrna a zmení sa jeho štruktúra, takže amarant získa podobnú konzistenciu ako pukance, akurát je oveľa menší. Pufovaný amarant sa vynikajúco hodí do sypaných müsli, müsli tyčiniek, snackov alebo ho môžete využiť ako ozdobu jogurtu či smoothie nápoja.

Amarantová múka

Amarantová múka sa vyrába pomletím zŕn amarantu. Vyznačuje sa svetlobéžovou farbou a jemnou konzistenciou. Amarantová múka neobsahuje lepok a dá sa použiť na výrobu bezlepkového chleba, pečiva, cestovín a palaciniek. Múka z amarantu je tiež skvele využiteľná ako bezlepkové zahusťovadlo do polievok a omáčok.


Výživové hodnoty

Čo sa skrýva v amarante: kalórie, vitamíny a minerálne látky

Keďže sa amarant považuje za prostriedok podporujúci tvorbu krvi, zastavujúci krvácanie, čistiaci krv a tlmiaci zápaly, s obľubou sa podáva osobám trpiacim anémiou ako rastlinný zápar. Amarant je bohatý na triesloviny a obsahuje veľa živín a životne dôležitých látok, ktoré kompenzujú možné antinutritiká (tu: triesloviny). Popri amarante ako potravine existuje tiež farbivo s rovnakým názvom, ktoré je známe pod označením E123. Je to synteticky vyrábané farbivo, ktoré sa používa ako potravinárske farbivo. Farbivo E123 môže vyvolať podráždenie pokožky a preto by k nemu nemali mať prístup deti. Takisto ľudia, ktorí majú alergiu na aspirín, by sa mali tejto látke vyhýbať.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 370 kcal

Sacharidy: 56,8 g

Bielkoviny: 14,6 g

Tuky: 8,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 3 µg

Vitamín B1: 0,8 mg

Vitamín B2: 0,19 mg

Vitamín B6: 0,4 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 214 mg

Železo: 9 mg

Draslík: 484 mg

Horčík: 308 mg

Sodík: 25 mg


Zdravotný aspekt

Je amarant zdravý?

Amarant sa považuje za zdravú potravinu. Obsahuje množstvo dôležitých živín a je bohatý na minerálne látky, vlákninu a bielkoviny. Prečítajte si všetko o tejto zdravej pseudoobilnine.

Pseudoobilnina amarant: bez lepku

Amarant sa často označuje ako pseudoobilnina, pretože sa dá používať rovnako ako obilniny, ale z botanického hľadiska patrí do čeľade láskavcovitých rastlín. Neobsahuje lepok, preto je výbornou voľbou pre osoby, ktoré trpia celiakiou alebo sa chcú stravovať bezlepkovo.

Vysoký obsah minerálnych látok

Amarant obsahuje množstvo dôležitých minerálnych látok ako železo, horčík, vápnik, fosfor a draslík. Železo hrá významnú úlohu pri tvorbe krvi, horčík podporuje funkciu svalov a nervov, vápnik a fosfor sú dôležité pre zdravie kostí a draslík reguluje krvný tlak.

Skvelý zdroj vlákniny a bielkovín

Amarant je ideálny zdroj bielkovín a vlákniny. Vláknina obsiahnutá v amarante prispieva k regulácii trávenia a môže prispieť k zníženiu rizika srdcových ochorení a cukrovky. Bielkoviny sú zase dôležité pre budovanie svalov a regeneráciu tkanív v tele. Amarant obsahuje približne 14 až 18 percent bielkovín, takže ide o dobrý zdroj tejto živiny aj pre vegetariánov a vegánov.

Kyselina fytová v amarante

Amarant obsahuje aj kyselinu fytovú, ktorá môže brzdiť vstrebávanie minerálnych látok v tele. Na zvýšenie vstrebávania môžete pred uvarením zrná amarantu namočiť alebo nechať naklíčiť. Zníži sa tak obsah kyseliny fytovej, čo má pozitívny vplyv na vstrebávanie minerálnych látok v tele. Prípadne môžete amarant kombinovať s potravinami, ktoré sú bohaté na vitamín C alebo kyselinu mliečnu. Pri takomto spojení totiž dochádza k odbúravaniu kyseliny fytovej.


Nákup a skladovanie

Nákup a skladovanie amarantu

Prečítajte si, kde možno zohnať amarant a na čo dbať pri jeho nákupe a skladovaní.

Kde možno kúpiť amarant?

Amarant nájdete v ponuke mnohých supermarketov a obchodov s biopotravinami. Samozrejme, nechýba ani v predajniach Kaufland.

Pri nákupe amarantu dbajte na to, aby mal dobrú kvalitu a neboli v ňom žiadne nečistoty. Ideálne je siahnuť po biovýrobkoch, aby ste mali istotu, že amarant neobsahuje žiadne pesticídy ani iné škodlivé chemikálie.

Aká je trvanlivosť amarantu?

Pri správnom skladovaní má amarant dlhú trvanlivosť. Najlepšie je skladovať amarant na chladnom a suchom mieste, aby ste zabránili pôsobeniu vlhkosti a tvorbe plesní. Po otvorení ho skladujte vo vzduchotesnej nádobe. V neotvorenom obale vydrží amarant spravidla niekoľko mesiacov a po otvorení je jeho trvanlivosť niekoľko týždňov až mesiac.


Použitie

Príprava a použitie amarantu – poďme na to:

Namočením vo vode sa zníži obsah trieslovín. Konzumácia dennej dávky amarantu je neškodná. Možno ho jesť ako pufované zrno v müsli, spracovať na múku alebo tiež pripravovať namočené zrná, napríklad ako jedlo z amarantu a zeleniny na panvici.

Ako variť amarant?

Amarant sa dá veľmi jednoducho variť rovnako
ako ryža alebo quinoa a hodí sa ako príloha alebo základ šalátov a bowl. Je to jednoduché:

  1. Najprv opláchnite amarant v jemnom sitku pod tečúcou vodou, aby sa z neho vymyli nečistoty a prach.
  2. Do hrnca nalejte dvojnásobné množstvo vody a nechajte ju zovrieť.
  3. Potom vložte amarant do vriacej vody a znížte teplotu na stredný stupeň.
  4. Hrniec zakryte a nechajte amarant variť 20 až 25 minút, kým nezmäkne a všetka voda sa doň nevsiakne.
  5. Zložte hrniec zo sporáka a nechajte zakrytý amarant odstáť ešte päť minút.
  6. Rozmiešajte amarant vidličkou a podľa chuti ho osoľte a okoreňte.

Domáca príprava pufovaného amarantu

Pufovaný amarant je chrumkavá, zdravá a všestranne využiteľná prísada jedál. Pripraviť si ho môžete jednoducho:

  1. Na strednom až vysokom stupni nahrejte panvicu.
  2. Do panvice dajte trochu amarantu a miešajte, kým sa zrná nenafúknu.
  3. Pufovaný amarant dajte do misy a opakujte postup so zvyškom amarantových zŕn.
  4. Po vychladnutí skladujte pufovaný amarant vo vzduchotesnej nádobe.

Do čoho pridať pufovaný amarant?

Chrumkavý pufovaný amarant je vynikajúca prísada do müsli, granoly alebo ním môžete ozdobiť smoothie bowl. Môžete si ho ale vychutnať aj s raňajkovými cereáliami s mliekom alebo jogurtom alebo ho použiť pri príprave energetických guľôčok alebo tyčiniek.

Pečenie bez lepku s amarantom

Amarantová múka je vhodná bezlepková alternatíva pšeničnej múky a môžete ju použiť v rozmanitých receptoch na pečenie. Amarantová múka však viac nasáva tekuté zložky a výrobky z nej treba dlhšie piecť. Pozrite sa, ako na to:

  1. Amarantovou múkou môžete v receptoch nahradiť pšeničnú múku, nezabudnite však pridať aj iné bezlepkové druhy múk ako ryžovú múku alebo pohánkovú múku, aby bol výsledok pečenia ešte lepší.
  2. Amarantová múka viac nasáva tekuté zložky, preto pri príprave pridajte trochu viac tekutín.
  3. V dôsledku vysokého obsahu živín môže mať amarantová múka mierne horkú chuť, preto je na zjemnenie arómy vhodné kombinovať ju s inými druhmi múk.
  4. Výrobky z amarantovej múky treba piecť o niečo dlhšie ako v prípade pšeničnej múky, preto vhodne predĺžte čas pečenia.

Ako využiť amarantové vločky?

Amarantové vločky majú všestranné využite a dajú sa v kuchyni použiť na mnoho spôsobov.

Môžete ich napríklad skúsiť na raňajky, ako alternatívu ovsených vločiek. Vločky stačí povariť v mlieku, jogurte alebo vode a potom ich ozdobiť ovocím, orechmi alebo medom. Amarantové vločky vynikajúco obohatia o vlákninu a bielkoviny aj smoothie nápoj. Ten tak navyše získa mimoriadne hustú konzistenciu. Vďaka ich vlastnostiam môžete amarantové vločky použiť aj ako prírodnú zahusťovaciu látku do polievok a dusených pokrmov. Stačí do jedla pridať hrsť vločiek a nechať ich povariť. Z amarantových vločiek môžete v spojení s ovsenými vločkami, orechmi a sušeným ovocím pripraviť lahodné müsli tyčinky.

Amarantové vločky majú v kuchyni všestranné využitie. Vyskúšajte ich a presvedčte sa o tom sami.   


Ďalšie zaujímavé články