Amarant: zázračné zrno Inkov
Ako jedna z najstarších úžitkových rastlín ľudstva sa amarant považuje za kultúrnu rastlinu. Inkovia a tiež Aztékovia a Mayovia používali zrná podobné obiliu, pripomínajúce proso, ako hlavnú potravinu.
Amarant má tieto špecifické vlastnosti
Názov amarant pochádza gréčtiny a znamená jednoducho „tá ktorá večne kvitne/nikdy nezahynie“. Amarant sa považuje za veľmi zdravú potravinu, pretože obsahuje nielen veľa cenných látok, ale tieto látky sú tiež prítomné vo veľkých množstvách. Amarant neobsahuje lepok a preto je pri celiakii (neznášanlivosti lepku) plnohodnotnou náhradou obilia. Veľký obsah železa je veľmi prospešný napríklad pri jeho nedostatku počas tehotenstva. Avšak nie je vhodný pre malé deti a dojčatá, pretože obsahuje látky, ktoré umožňujú príjem proteínov, vitamínov a stopových prvkov iba v obmedzenej miere.
Odkiaľ pochádza amarant?
Amarant je veľmi stará kultúrna rastlina, ktorej domovom je Stredná a Južná Amerika. V mexických hroboch sa našli 9000 rokov staré semená amarantu. U Aztékov bol amarant popri kukurici hlavnou potravinou.
Kedy má amarant svoju sezónu?
Amarant sa zberá od septembra do októbra. V predaji je amarant po celý rok.
Na čo sa môže amarant použiť a ako sa má skladovať?
Namočením vo vode sa zníži obsah trieslovín. Konzumácia dennej dávky amarantu je neškodná. Možno ho jesť ako pufované zrno v müsli, spracovať na múku alebo tiež pripravovať namočené zrná, napríklad ako jedlo z amarantu a zeleniny na panvici. Skladovanie amarantu je podobné ako pri iných druhoch obilia, teda odporúča sa skladovanie na tmavom a suchom mieste, ideálne vzduchotesne uzatvorené. Za ideálnych podmienok zostane amarant čerstvý dvanásť týždňov. Kvôli vysokému obsahu tuku rýchlo stuchne.
Čo sa skrýva v amarante
Keďže sa amarant považuje za prostriedok podporujúci tvorbu krvi, zastavujúci krvácanie, čistiaci krv a tlmiaci zápaly, s obľubou sa podáva osobám trpiacim anémiou ako rastlinný zápar. Amarant je bohatý na triesloviny a obsahuje veľa živín a životne dôležitých látok, ktoré kompenzujú možné antinutritiká (tu: triesloviny). Popri amarante ako potravine existuje tiež farbivo s rovnakým názvom, ktoré je známe pod označením E123. Je to synteticky vyrábané farbivo, ktoré sa používa ako potravinárske farbivo. Farbivo E123 môže vyvolať podráždenie pokožky a preto by k nemu nemali mať prístup deti. Takisto ľudia, ktorí majú alergiu na aspirín, by sa mali tejto látke vyhýbať.
Kalórie: 370 kcal
Sacharidy: 56,8 g
Bielkoviny: 14,6 g
Tuky: 8,8 g
Vitamín A: 3 µg
Vitamín B1: 0,8 mg
Vitamín B2: 0,19 mg
Vitamín B6: 0,4 mg
Vitamín C: 0 mg
Vitamín E: 1,4 mg
Vápnik: 214 mg
Železo: 9 mg
Draslík: 484 mg
Horčík: 308 mg
Sodík: 25 mg