Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Amarant: zázračné zrno Inkov

Ako jedna z najstarších úžitkových rastlín ľudstva sa amarant považuje za kultúrnu rastlinu. Inkovia a tiež Aztékovia a Mayovia používali zrná podobné obiliu, pripomínajúce proso, ako hlavnú potravinu. 

Užitočné informácie

Amarant má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na amarant

Názov amarant pochádza gréčtiny a znamená jednoducho „tá ktorá večne kvitne/nikdy nezahynie“. Amarant sa považuje za veľmi zdravú potravinu, pretože obsahuje nielen veľa cenných látok, ale tieto látky sú tiež prítomné vo veľkých množstvách. Amarant neobsahuje lepok a preto je pri celiakii (neznášanlivosti lepku) plnohodnotnou náhradou obilia. Veľký obsah železa je veľmi prospešný napríklad pri jeho nedostatku počas tehotenstva. Avšak nie je vhodný pre malé deti a dojčatá, pretože obsahuje látky, ktoré umožňujú príjem proteínov, vitamínov a stopových prvkov iba v obmedzenej miere.


Pôvod

Odkiaľ pochádza amarant?

Amarant je veľmi stará kultúrna rastlina, ktorej domovom je Stredná a Južná Amerika. V mexických hroboch sa našli 9000 rokov staré semená amarantu. U Aztékov bol amarant popri kukurici hlavnou potravinou.


Sezónnosť

Kedy má amarant svoju sezónu?

Amarant sa zberá od septembra do októbra. V predaji je amarant po celý rok.

Naša ponuka základných potravín

Platnosť od 11.04.2024 do 17.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže amarant použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na amarant

Namočením vo vode sa zníži obsah trieslovín. Konzumácia dennej dávky amarantu je neškodná. Možno ho jesť ako pufované zrno v müsli, spracovať na múku alebo tiež pripravovať namočené zrná, napríklad ako jedlo z amarantu a zeleniny na panvici. Skladovanie amarantu je podobné ako pri iných druhoch obilia, teda odporúča sa skladovanie na tmavom a suchom mieste, ideálne vzduchotesne uzatvorené. Za ideálnych podmienok zostane amarant čerstvý dvanásť týždňov. Kvôli vysokému obsahu tuku rýchlo stuchne. Účinné zložky

Čo sa skrýva v amarante

Keďže sa amarant považuje za prostriedok podporujúci tvorbu krvi, zastavujúci krvácanie, čistiaci krv a tlmiaci zápaly, s obľubou sa podáva osobám trpiacim anémiou ako rastlinný zápar. Amarant je bohatý na triesloviny a obsahuje veľa živín a životne dôležitých látok, ktoré kompenzujú možné antinutritiká (tu: triesloviny). Popri amarante ako potravine existuje tiež farbivo s rovnakým názvom, ktoré je známe pod označením E123. Je to synteticky vyrábané farbivo, ktoré sa používa ako potravinárske farbivo. Farbivo E123 môže vyvolať podráždenie pokožky a preto by k nemu nemali mať prístup deti. Takisto ľudia, ktorí majú alergiu na aspirín, by sa mali tejto látke vyhýbať. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 370 kcal

Sacharidy: 56,8 g

Bielkoviny: 14,6 g

Tuky: 8,8 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 3 µg

Vitamín B1: 0,8 mg

Vitamín B2: 0,19 mg

Vitamín B6: 0,4 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 1,4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 214 mg

Železo: 9 mg

Draslík: 484 mg

Horčík: 308 mg

Sodík: 25 mg