Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Morské plody, kôrovce: raky, mušle...

Ako morské plody sa označujú chutné bezstavovce zo svetových oceánov. Sépie, mušle, krevety, langusty, homáre či kraby sú pre mnohé národy vyloženými pochúťkami. Taliani si obzvlášť cenia tieto „poklady mora“, pretože už stáročia považujú potravu, ktorá žije na prahu ich domov, za požehnanie bohov.

Užitočné informácie

Morské plody a kôrovce majú tieto špecifické vlastnosti

Relatívne tučné morské plody majú intenzívnu, rybaciu chuť a súčasne majú úplne individuálne arómy, ktorú sú krémovité až slané. Skôr nízkotučné kraby majú naproti tomu mäsitú, sladkú až orieškovú chuť. Okrem veľkých kôrovcov, ako je napríklad homár, sú morské plody a kôrovce skôr malé a zriedka dosahujú dĺžku väčšiu ako desať centimetrov. Homáre môžu naproti tomu dosiahnuť dĺžku až 50 centimetrov.

Detailný pohľad na čerstvé morské plody a kôrovce

Pojem morské plody zahŕňa morské živočíchy ako garnáty, mäkkýše, mušle, slimáky a tiež chobotnice, kalamáre a sépie. Všeobecný pojem kôrovce zas zahŕňa všetky kraby, ako napríklad homár, krab kamčatský, homár nórsky, langusta a tiež krab piesočný a obrie krevety.

Zdravie s morskými živočíchmi

V angličtine sa morské plody a kôrovce nezriedka označujú ako „happy acids“, pretože vedci v jednej štúdii zistili, že ľudia, ktorí pravidelne jedia morské živočíchy, sú menej náchylní na depresie. Zvýšená konzumácia morských živočíchov v bežnom živote pomáha proti matným vlasom, lámavosti nechtov a kožným problémom.

Morské živočíchy namiesto rýb

Odhliadnuc od výživového hľadiska, konzumácia iných morských živočíchov namiesto rýb tiež chráni naše oceány. Dôvodom je to, že morské plody a kôrovce sú v potravinovom reťazci väčšinou tým najnižším článkom. Preto majú väčšiu reprodukčnú schopnosť a je ťažšie ich „úplne vyloviť“ ako vyššie sa nachádzajúcu tresku alebo žraloka.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú morské plody a kôrovce?

Morské plody a kôrovce sa lovia vo všetkých pobrežných oblastiach oceánov. Väčšie kraby sa naopak vyskytujú skôr pri pobreží a na šírom mori v hĺbke do 500 metrov. Japonsko, Španielsko a Anglicko sú v súčastnosti hlavné spracovateľské krajiny morských plodov a kôrovcov a produkujú napríklad väčšinu celosvetovo skonzumovaného krabieho mäsa a mušlí.


Sezónnosť

Kedy majú morské plody a kôrovce svoju sezónu?

Kým sa kraby lovia obvykle v lete, morské plody, ako napríklad mušle, sa lovia skôr na jeseň. Tieto morské plody a kôrovce sa potom čerstvo ulovené ďalej spracovávajú alebo najprv zamrazia. Morské plody a kôrovce sú v predaji počas celého roka, buď ako čerstvé alebo zamrazené. Preto pre morské plody a kôrovce nemožno určiť špeciálnu sezónu, hoci dopyt je vysoký skôr v letných mesiacoch.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu morské plody a kôrovce použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé morské plody a kôrovce

Morské plody sa na mnohých miestach jedia surové, možno ich však aj piecť, grilovať alebo dusiť a servírovať v kombinácii so slanými prílohami. Morské plody a kôrovce slúžia tiež ako obľúbená prísada k výdatným rybím jedlám, ako je napríklad paella. Ďalej sa s obľubou používajú na prípravu chutných šalátov. Morské plody a kôrovce je nutné skladovať v chlade a iba krátku dobu. Čerstvé krevety a mušle je nutné spotrebovať do dvoch dní.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v morských plodoch a kôrovcoch

Morské plody a kôrovce sú vďaka vysokému podielu nenasýtených mastných kyselín mimoriadne zdravé pre náš kardiovaskulárny systém. Obsahujú tiež veľké množstvo proteínov, vďaka čomu sú vynikajúcou potravinou na tvorbu svalov a posilňovanie imunitného systému. Ďalej morské plody a kôrovce obsahujú mnohé minerálne látky, ktoré dopĺňajú zdravotný význam tejto potraviny.