Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Rak riečny: extrémne nízkotučný kôrovec

Rak riečny patrí ku kôrovcom. Má päť párov nôh, pričom sa piaty pár počas evolúcie zmenil na klepetá. Pomocou zvyšných párov nôh sa pohybuje. K týmto nohám sú tiež pripojené žiabre, ktorými rak pod vodou dýcha. Rak riečny reaguje mimoriadne citlivo na kvalitu vody, preto pri veľkom výskyte raka riečneho možno predpokladať vynikajúcu kvalitu vody.

Užitočné informácie

Rak riečny má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvého raka riečneho

Jemné, biele až ružovkasté mäso raka riečneho má jemnú, mierne orieškovú chuť. Rybacia príchuť je iba veľmi slabá. Mäso raka riečneho sa príjemne hryzie a je veľmi ľahko stráviteľné. Aby ste sa dostali k mäsu, je nutné najprv rozbiť klepetá, pretože v nich sa nachádza jemná svalovina. Tú je potrebné pripraviť ihneď po ulovení alebo je nutné ju zamraziť, pretože čerstvé mäso raka riečneho je jedlé iba krátky čas. Ostatné časti raka riečneho nie sú jedlé alebo inak kulinársky využiteľné.


Pôvod

Odkiaľ pochádza rak riečny?

Najväčšia časť celosvetovo skonzumovaných rakov riečnych pochádza v súčastnosti z Turecka. Najmä región okolo tureckého veľkomesta Bursa sa vyvinul na rozsiahlu baštu lovu rakov riečnych. Rak riečny sa tiež loví alebo chová v škandinávskych a severoamerických krajinách. Keďže je však rak riečny udomácnený všade na zemeguli, takmer všade ho lovia a pripravujú.


Sezónnosť

Kedy má rak riečny svoju sezónu?

Keďže sa rak riečny vyskytuje takmer všade na svete, neexistuje žiadna štandardizovaná lovná sezóna. V Nemecku sa lovia napríklad medzi júnom a decembrom. Okrem času trenia sa smú predávať iba samčekovia.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 18.04.2024 do 24.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže rak riečny použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvého raka riečneho

Mäso raka riečneho možno variť, piecť a tiež grilovať alebo dusiť. Mäso raka riečneho môže, popri použití ako hlavné jedlo, slúžiť ako ideálna prísada pre šaláty alebo iné rybie pokrmy. V obchodoch je rak riečny v predaji ako varená a zabalená potravina, ktorú možno držať do dátumu minimálnej trvanlivosti. Čerstvého ho možno držať v chladničke maximálne dva dni.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v rakovi riečnom

Mäso raka riečneho je extrémne nízkotučné, avšak veľmi bohaté na proteíny a je preto ideálne vhodné pre výživu zameranú na postavu a zdravie. Mäso raka riečneho ďalej obsahuje mnoho rôznych životne dôležitých látok a stopových prvkov, ktoré ešte zvyšujú zdravotný prínos tejto potraviny.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 65 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 15 g

Tuky: 0,5 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,15 mg

Vitamín B2: 0,1 mg

Vitamín B6: 2,1 mg

Vitamín C: 3 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 43 mg

Železo: 2 mg

Draslík: 254 mg

Horčík: 25 mg

Sodík: 253 mg