Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Krevety: zdravé a chutné

Červený pancier, tenké nohy, dlhý chvost a dve tykadlá s „korálkovými“ očami. Takto by bolo možné priliehavo opísať vzhľad krevety. Kreveta je skutočným majstrom rýchleho ponoru, zručná v hľadaní potravy aj v maskovaní a skutočne efektívna v reprodukcii. Má biele, jemné a mimoriadne chutné mäso.

Užitočné informácie

Krevety majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé krevety

Veľkosť krevety sa líši podľa druhu a je dosť rôznorodá aj v rámci jednotlivých druhov. Spravidla sú však krevety dlhé minimálne štyri milimetre a maximálne 27 centimetrov. Ich priemerná hmotnosť je od niekoľkých gramov do 1000 gramov u obrích kreviet. Z hľadiska farby existujú rôzne varianty, spravidla však majú červený pancier, existujú však aj modročierne krevety. Mäso krevety je chrumkavo pevné a chutí mierne orieškovo a v porovnaní s inými morskými plodmi mierne za rybinou.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú krevety?

Vo voľnej prírode uprednostňujú krevety vody veľkých oceánov, ako napríklad Pacifik, Atlantik alebo Indický oceán. Krevety sa však v zásade vyskytujú vo všetkých teplých až vlažných morských vodách. Významnými loviskami kreviet sú dnes napríklad vody na východnom a západnom pobreží Spojených štátov amerických a tiež vody juhovýchodnej Ázie. Vo väčšej miere sa krevety tiež umelo chovajú v Indii a Pakistane.


Sezónnosť

Kedy majú krevety svoju sezónu?

Keďže sú krevety rozšírené na celej zemeguli a vyskytujú sa vo všetkých svetových moriach, neexistuje žiadna skutočná lovná sezóna. Vo vodách Severného mora sa krevety napríklad prednostne lovia od marca do septembra. More je vtedy relatívne pokojné a nie príliš studené, takže vládnu ideálne lovné podmienky a takisto je populácia kreviet v tomto období najpočetnejšia. Krevety možno kúpiť po celý rok.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 11.07.2024 do 17.07.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu krevety použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé krevety

Krevety slúžia spravidla ako prísada do rôznych rybích pokrmov. Pri príprave ich možno piecť, grilovať, dusiť alebo variť. Ďalej sa krevety s obľubou používajú ako prísada do chutných polievok alebo šalátov.

Neotvorené balenie možno držať podľa dátumu minimálnej trvanlivosti. Po otvorení je nutné balenie, ktoré bolo dovtedy stále chladené, spotrebovať do jedného až dvoch dní. Ak by bol výrobok mazľavý alebo mal kyslý zápach, je nutné ho vyhodiť a nesmie sa už konzumovať.


Recepty

Čo možno pripraviť z kreviet


Účinné zložky

Čo sa skrýva v krevetách

Krevety obsahujú veľa životne dôležitých a minerálnych látok a preto priaznivo pôsobia na zdravie. Skutočne nízky obsah tuku pri súčasne hodnotných mastných kyselinách chráni navyše srdcovo-cievny systém a vysoký obsah proteínov slúži ako ideálny základ pre tvorbu svalov.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 87 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 18,6 g

Tuky: 1,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,16 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,13 mg

Vitamín C: 2 mg

Vitamín E: 4 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 92 mg

Železo: 1,8 mg

Draslík: 266 mg

Horčík: 67 mg

Sodík: 146 mg