Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Slávky: nízkokalorická morská špecialita

Mušle slávky sú rozšírené po celom svete. Tieto mušle sa rady prichytávajú svojimi špeciálnymi vláknami na koly, kamene a pevný piesok. S veľkou obľubou to robia v plytkých prílivových oblastiach, v ústiach riek a v brakickej vode.

Užitočné informácie

Slávky majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé slávky

Mušle slávky dostali svoj nemecký názov „Miesmuschel“ od stredohornonemeckého slova „Mies“, ktoré označuje mach. Tento obľúbený druh mušlí pokrýva dno mora ako machový koberec. Miesta s výskytom slávok môžu mať niekoľko kilometrov a môžu pritom pozostávať z mnohých miliónov kusov.

Na rozdiel od iných druhov mušlí sa slávky nezahrabávajú do piesku, ale prichytávajú sa pomocou takzvaných byssových vlákien na rôzne podklady ako drevo alebo pevné dno alebo tiež priamo jedna na druhú. V malom rozsahu sa tieto mušle dokážu aj pohybovať: Pritom vylučujú z byssovej žľazy relatívne stabilné proteínové vlákna, pozdĺž ktorých sa môžu pohybovať.

12 miliónov vajíčok na jeden čas trenia

Množia sa od apríla do júna. Pritom počas jedného obdobia trenia jedna samičia mušľa vypustí až 12 miliónov vajíčok. Larvy sa zdržiavajú v planktóne a takmer 99 percent z nich zožerú požierači planktónu ako sleď, veľryba alebo delfín. Slávky sa živia riasami a minerálnymi látkami, ktoré neprestajne filtrujú z morskej vody. Dorastajú do veľkosti 10 centimetrov a skladajú sa, ako aj iné mušle, z dvoch polovíc škrupiny, pod ochranou ktorých sa nachádza mäkký živý organizmus.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú slávky?

Životné prostredie slávok sa rozprestiera od Tichého oceánu cez severný Atlantik až po Portugalsko. Slávky možno tiež nájsť aj v Stredozemnom mori. Vo Francúzsku sa tiež chovajú na stĺpoch a lanách na farmách, preto sa tam tiež nazývajú „bouchot“ (kolové) mušle. Mušle bouchot sú často menšie ako mušle iných oblastí, ako je Dánsko alebo Holandsko.


Sezónnosť

Kedy majú slávky svoju sezónu?

Slávky sú v predaji predovšetkým od septembra do februára. Ešte sa netreli a sú veľmi mäsité.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 18.04.2024 do 24.04.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu slávky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé slávky

Slávky sa považujú za delikatesu. Majú krémovo slanú, mierne minerálnu chuť a cítiť ich za morom. Mäso samičích mušlí je oranžové, samce majú bledé mäso. Mušle sa vylupujú a jedia prstami ako tzv. fingerfood, obaľované a zapekané sú pobrežnou špecialitou. Možno ich tiež grilovať na hliníkovej fólii. Mušle bouchot majú pritom veľmi jemnú chuť a sú mimoriadne mäsité. Slávky možno bez problémov držať v chlade niekoľko dní, zabalené a zavarené v obale aj týždeň.


Recepty

Čo možno pripraviť zo slávok


Účinné zložky

Čo sa skrýva v slávkach

Z výživového hľadiska sú slávky mimoriadne nízkokalorické. Sú bohaté na proteíny a chudobné na sacharidy. Vďaka vysokému podielu vitamínov a minerálnych látok sú slávky zdravé, pretože práve obsiahnuté B vitamíny a vitamíny C a E prispievajú k vyváženej výžive. Okrem toho mäso mušlí poskytuje značné množstvo minerálnych látok.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 69 kcal

Sacharidy: 2,4 g

Bielkoviny: 10,5 g

Tuky: 2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,16 mg

Vitamín B2: 0,22 mg

Vitamín B6: 0,08 mg

Vitamín C: 3 mg

Vitamín E: 0,8 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 27 mg

Železo: 5,1 mg

Draslík: 277 mg

Horčík: 36 mg

Sodík: 290 mg