Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ustrice: chutná delikatesa

Ustrice patria do rodu mušlí a sú predovšetkým známe ako potravina. Avšak nie všetky druhy ustríc sú vhodné na konzumáciu. Preto je nutné rozlišovať medzi exemplármi, ktoré sú jedlé, a ustricami, ktoré na to nie sú vhodné. Považujú sa za chutnú delikatesu a väčšinou sa konzumujú surové.

Užitočné informácie

Ustrice majú tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé ustrice

Najznámejším druhom jedlých ustríc je tichomorská ustrica. Z kulinárskeho hľadiska sa ustrice kvôli svojmu pôvodu označujú ako morské plody. K rodu nejedlých ustríc patria napríklad takzvané perlorodky. Tieto ustrice dokážu vytvárať perly. Avšak jedlé ustrice túto schopnosť nemajú.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádzajú ustrice?

Ľudia konzumovali ustrice už v dobe kamennej. V Európe ich jedli surové a Indiáni v Amerike ich varili na ohni. V antike bola táto delikatesa veľmi žiadaná. S ustricami bola spájaná bohyňa lásky Afrodita a aj Július Cézar si tieto mušle veľmi cenil. Dovážali ich z Francúzska a Anglicka. V novoveku ich konzumácia stúpla a dosiahla svoj vrchol. 


Sezónnosť

Kedy majú ustrice svoju sezónu?

Ustrice žijú v mnohých oblastiach sveta a sú známe na celej zemeguli. Ich optimálnym životným prostredím sú plytké pobrežné vody, ktoré sa nachádzajú v takzvanej prílivovej zóne. V tejto oblasti dochádza k striedaniu odlivu a prílivu. Ustrice sa vo väčšej miere nachádzajú v ázijskej oblasti a tam sa tiež často konzumujú. Nájdeme ich však aj v Amerike a Európe, tu najčastejšie vo Francúzsku. Keďže sú ustrice obľúbenou potravinou už celé stáročia, postupne ich počet klesá. Preto ustrice, ktoré sú dnes ponúkané na konzumáciu, pochádzajú z veľkej časti z morských plantáží. Tradične sa ustrice konzumujú iba od septembra do apríla. Avšak ustrice nemajú svoju klasickú sezónu a možno ich kúpiť a konzumovať počas celého roka.

Naša ponuka čerstvých rýb

Platnosť od 24.10.2024 do 30.10.2024


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu ustrice použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé ustrice

Ustrice musia byť pri konzumácii čerstvé a ešte živé. To možno poznať, na jednej strane, podľa toho, že sa ustrica po vysŕkaní vody znova naplní vodou. Na druhej strane sa mäso živej ustrice stiahne, keď ho pofŕkate citrónovou šťavou alebo sa ho dotknete nožom. Ak sa ustrice varia, tiež musia byť pred varením ešte živé. Ustrice sú čerstvým tovarom a neotvorené ich možno držať, ak sa nepreruší chladiaci cyklus, niekoľko dní.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v ustriciach

Ustrice obsahujú rôzne vitamíny a minerálne látky a sú tiež bohaté na bielkoviny. Súčasne obsahujú iba málo tuku a sacharidov. Preto prispievajú k zásobovaniu organizmu životne dôležitými vitamínmi a živinami.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 66 kcal

Sacharidy: 4,8 g

Bielkoviny: 9 g

Tuky: 1,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0,12 µg

Vitamín B1: 0,16 mg

Vitamín B2: 0,2 mg

Vitamín B6: 0,22 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,9 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 82 mg

Železo: 5,8 mg

Draslík: 184 mg

Horčík: 40 mg

Sodík: 289 mg