Sladké zemiaky: chutné a zdravé
Názov sladké zemiaky zavádza: Táto hľuza síce rovnako ako zemiaky pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky, avšak nie sú navzájom príbuzné. Zemiaky patria k ľuľkovitým rastlinám, kým sladké zemiaky patria z botanického hľadiska k pupencovitým rastlinám. Oba varianty sú neodmysliteľnou súčasťou jedálneho lístka všade na svete.
Sladké zemiaky majú tieto špecifické vlastnosti
Sladké zemiaky, ktoré sú tiež známe pod názvom bataty, sú v mnohých krajinách sveta základnou potravinou. Ide o podlhovastú hľuzu, ktorá má hnedastú až belavú farbu a oranžové vnútro obsahujúce škrob. Asi 30 centimetrov dlhý a do jedného kilogramu ťažký sladký zemiak má guľatý, valcovitý a zašpicatený tvar.
Sladkasto chutiaca úžitková rastlina
Dužina sladkého zemiaku má múčnatú konzistenciu a varením postupne mäkne. Uvarené sladké zemiaky sú preto priamo porovnateľné so zemiakmi. Sladké zemiaky patria do čeľade pupencovitých rastlín a sú úžitkovou rastlinou, ktorej sa ročne vypestuje a zozbiera takmer 100 miliónov ton. Sladké zemiaky chutia podľa druhu prípravy sladkasto, výrazne až mierne horko.
Odkiaľ pochádzajú sladké zemiaky?
Sladké zemiaky pochádzajú pôvodne zo Strednej prípadne Južnej Ameriky a v priebehu 16. storočia sa počas kolonizácie Strednej a Južnej Ameriky dostali aj do Európy. Keďže táto rastlina potrebuje subtropickú až tropickú klímu, na európskom území sa pestuje predovšetkým v Portugalsku, Španielsku alebo Taliansku. Hlavným pestovateľom sladkých zemiakov je Čína.
Kedy majú sladké zemiaky svoju sezónu?
Sladké zemiaky majú svoju sezónu predovšetkým počas jesenných mesiacov september až november. V tomto období sa zberajú, balia alebo spracúvajú do rôznych potravín. Sladké zemiaky sú čisto dovážanou zeleninou a sú v predaji po celý rok.
Na čo sa môžu sladké zemiaky použiť a ako sa majú skladovať?
Sladké zemiaky sa v mnohých krajinách považujú za základnú potravinu a používajú sa tam na prípravu kaše zo sladkých zemiakov a iné pokrmy. Možno ich piecť, variť alebo používať ako prísadu do šalátov. Chlad, sucho a tma sú najlepšie podmienky na dlhé skladovanie sladkých zemiakov. Ak sú teploty príliš vysoké, sladké zemiaky začnú klíčiť.
Čo sa skrýva v sladkých zemiakoch
Sladké zemiaky sa považujú za bohatý zdroj vitamínu E, ktorý slúži na zachytávanie voľných radikálov. Obsahujú tiež mnohé minerálne látky, vďaka čomu sú mimoriadne zdravou potravinou.
Kalórie: 117 kcal
Sacharidy: 24,08 g
Bielkoviny: 1,63 g
Tuky: 0,6 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,06 mg
Vitamín B2: 0,05 mg
Vitamín B6: 0,27 mg
Vitamín C: 30 mg
Vitamín E: 4,56 mg
Vápnik: 22 mg
Železo: 0,66 mg
Draslík: 360 mg
Horčík: 18 mg
Sodík: 4 mg