Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sladké zemiaky: chutné a zdravé

Názov sladké zemiaky zavádza: Táto hľuza síce rovnako ako zemiaky pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky, avšak nie sú navzájom príbuzné. Zemiaky patria k ľuľkovitým rastlinám, kým sladké zemiaky patria z botanického hľadiska k pupencovitým rastlinám. Oba varianty sú neodmysliteľnou súčasťou jedálneho lístka všade na svete.

Užitočné informácie

Sladké zemiaky majú tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé sladké zemiaky

Sladké zemiaky, ktoré sú tiež známe pod názvom bataty, sú v mnohých krajinách sveta základnou potravinou. Ide o podlhovastú hľuzu, ktorá má hnedastú až belavú farbu a oranžové vnútro obsahujúce škrob. Asi 30 centimetrov dlhý a do jedného kilogramu ťažký sladký zemiak má guľatý, valcovitý a zašpicatený tvar.

Sladkasto chutiaca úžitková rastlina

Dužina sladkého zemiaku má múčnatú konzistenciu a varením postupne mäkne. Uvarené sladké zemiaky sú preto priamo porovnateľné so zemiakmi. Sladké zemiaky patria do čeľade pupencovitých rastlín a sú úžitkovou rastlinou, ktorej sa ročne vypestuje a zozbiera takmer 100 miliónov ton. Sladké zemiaky chutia podľa druhu prípravy sladkasto, výrazne až mierne horko.


Pôvod

Odkiaľ pochádzajú sladké zemiaky?

Sladké zemiaky pochádzajú pôvodne zo Strednej prípadne Južnej Ameriky a v priebehu 16. storočia sa počas kolonizácie Strednej a Južnej Ameriky dostali aj do Európy. Keďže táto rastlina potrebuje subtropickú až tropickú klímu, na európskom území sa pestuje predovšetkým v Portugalsku, Španielsku alebo Taliansku. Hlavným pestovateľom sladkých zemiakov je Čína.


Sezónnosť

Kedy majú sladké zemiaky svoju sezónu?

Sladké zemiaky majú svoju sezónu predovšetkým počas jesenných mesiacov september až november. V tomto období sa zberajú, balia alebo spracúvajú do rôznych potravín. Sladké zemiaky sú čisto dovážanou zeleninou a sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môžu sladké zemiaky použiť a ako sa majú skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé sladké zemiaky

Sladké zemiaky sa v mnohých krajinách považujú za základnú potravinu a používajú sa tam na prípravu kaše zo sladkých zemiakov a iné pokrmy. Možno ich piecť, variť alebo používať ako prísadu do šalátov. Chlad, sucho a tma sú najlepšie podmienky na dlhé skladovanie sladkých zemiakov. Ak sú teploty príliš vysoké, sladké zemiaky začnú klíčiť.Účinné zložky

Čo sa skrýva v sladkých zemiakoch

Detailný pohľad na čerstvé sladké zemiaky

Sladké zemiaky sa považujú za bohatý zdroj vitamínu E, ktorý slúži na zachytávanie voľných radikálov. Obsahujú tiež mnohé minerálne látky, vďaka čomu sú mimoriadne zdravou potravinou.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 117 kcal

Sacharidy: 24,08 g

Bielkoviny: 1,63 g

Tuky: 0,6 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,05 mg

Vitamín B6: 0,27 mg

Vitamín C: 30 mg

Vitamín E: 4,56 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 22 mg

Železo: 0,66 mg

Draslík: 360 mg

Horčík: 18 mg

Sodík: 4 mg