Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mangold: tipy na nákup a prípravu

Pozor, nebezpečenstvo zámeny! Mangold sa síce vzhľadovo a chuťovo veľmi podobá na špenát, z botanického hľadiska je to však repa a preto je príbuzný s červenou repou. Dnes sa však konzumujú iba listy a stonka mangoldu. Pripravili sme všetky užitočné informácie o tejto letnej zelenine.

Definícia

Čo je mangold?

Detailný pohľad na čerstvý mangold

Mangold je zelenina podobná špenátu a z botanického hľadiska je to odroda repy. Ako jeho druhoví príbuzní červená repa, cukrová a kŕmna repa, patrí aj mangold do podčeľade mrlíkovitých a čeľade láskavcovitých. Mangold pochádza zo stredomorskej oblasti a z Prednej Ázie.

Mangold s dlhou stopkou má listy dlhé až 30 centimetrov. Konzumovať možno listy aj stopky. Mangold existuje v rôznych odrodách, od bielej a žltej až po svetlo a tmavozelenú farbu. Listy sú hladké až vráskavé. V minulosti sa korene mangoldu používali kvôli vysokému obsahu cukru na výrobu cukru. Potom však mangold v tejto oblasti nahradila cukrová repa.


Pôvod

Odkiaľ pochádza mangold?

Mangold pochádza zo stredomorskej oblasti a z Prednej Ázie. Rastlina sa pestovala už v antike a v starovekom Grécku a Ríme patrila medzi obľúbenú zeleninu. Mangold sa pestoval aj v Perzskej ríši a v stredoveku sa v Európe považoval za cennú liečivú rastlinu. V 16. storočí sa už mangold spracúval v celej Európe a význam tejto zeleniny postupne rástol. Dnes sa mangold pestuje najmä v stredomorských krajinách, ako aj v iných teplých oblastiach sveta. V Európe naň možno natrafiť najmä na juhu Španielska a v južnom Taliansku. Pri vhodných podmienkach však možno pestovať mangold aj v chladnejších regiónoch, v našich končinách napríklad v skleníku.


Pestovanie a sezónnosť

Kde a ako sa pestuje mangold?

Mangold sa v súčasnosti pestuje najmä v stredomorských krajinách a ďalších teplých oblastiach sveta. V Európe patria medzi najvýznamnejších pestovateľov Španielsko a Taliansko, ale mangold sa pestuje aj vo Francúzsku, Grécku a Turecku. Medzi producentov okrem toho patrí aj Severná Amerika, Austrália a Južná Afrika. Mangold je robustná rastlina, ktorá sa zvyčajne pestuje ako jednoročná. Uprednostňuje slnečné miesto s priepustnou pôdou bohatou na živiny.

Kedy má mangold svoju sezónu?

Mangold má v miernom pásme svoju hlavnú sezónu počas letných mesiacov až do septembra, a preto je to klasická letná zelenina. Avšak v obchodoch je čerstvý mangold, väčšinou z dovozu, v predaji od marca do októbra.


Výživové hodnoty

Je mangold zdravý? Výživové hodnoty, vitamíny a minerálne látky

Kvôli vysokému podielu životne dôležitých a minerálnych látok sa zrelý mangold považuje za veľmi zdravý. Rastlina je bohatá na vitamín K, vitamín A a vitamín E a tiež na sodík, horčík, draslík a železo. Preto sa mangold často používa pri ochoreniach dýchacích ciest a tiež proti nervozite. Okrem toho sa mangold odporúča pri črevných poruchách. Dokáže podporovať trávenie tukov, odľahčuje pečeň a neutralizuje voľné radikály, ktoré poškodzujú bunky. Kvôli relatívne vysokému obsahu dusičnanov sa však neodporúča mangold opakovane zohrievať.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 21 kcal

Sacharidy: 0 069 g

Bielkoviny: 2,13 g

Tuky: 0,28 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,09 mg

Vitamín C: 39 mg

Vitamín E: 1,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 103 mg

Železo: 2,7 mg

Draslík: 376 mg

Horčík: 81 mg

Sodík: 90 mg

Kyselina oxalová v mangolde: na čo si dať pozor?

Kyselina oxalová je organická kyselina, ktorá sa okrem mangoldu nachádza v mnohých ďalších potravinách, napríklad v rebarbore a špenáte. V mangolde sa vyskytuje najmä v listoch. Kyselina oxalová nie je pre telo prospešná a vo veľkých množstvách môže byť škodlivá. V prípade veľkého množstva skonzumovaného naraz alebo ak by ste pravidelne konzumovali väčšie množstvá mangoldu, sa môžu vyskytnúť symptómy ako bolesť hlavy, nevoľnosť, zvracanie a hnačka. Aby sa minimalizovalo riziko predávkovania, je nutné listy mangoldu pred konzumáciou dôkladne umyť. Osoby, ktoré majú problémy s obličkovými kameňmi alebo iné ťažkosti s obličkami, by sa radšej mali konzumácie mangoldu vzdať.


Druhy

Aké odrody mangoldu existujú?

Existujú rozmanité druhy mangoldu, ktoré sa líšia veľkosťou, tvarom, farbou a chuťou. Pripravili sme si pre vás prehľad najobľúbenejších druhov mangoldu.

Rozdiel medzi listovým a stonkovým mangoldom

Mangold možno rozdeliť na dva hlavné typy: listový mangold a stonkový mangold:

  • Listový mangold má veľké zelené listy s červenými, žltými alebo bielymi stonkami. Listy môžu byť o niečo mäkšie ako v prípade stonkového mangoldu a majú jemnejšiu chuť. Listový mangold je ideálny do šalátov, smoothie a ako príloha.
  • Stonkový mangold, známy aj ako mangold červený, má dlhé a hrubé stonky so širšími listami, ktoré sú o niečo pevnejšie a horkejšie ako listy listového mangoldu. Stonky môžu mať rôznu farbu od červenej cez žltú až po bielu. Stonkový mangold sa vynikajúco hodí na varenie a pečenie, pretože stonky zmäknú až po dlhšom čase a chvíľu trvá, kým sa naplno rozvinie ich chuť.

Rôzne farby stonkového mangoldu: červený, žltý a biely mangold

Mangold je nielen všestranne využiteľný, ale v ponuke ho nájdete v rozmanitých farbách.

  • Červený mangold, nazývaný aj rebarborový mangold, má červené stonky a žilky listov. Listy sú spravidla tmavozelené. Jednou z najznámejších odrôd červeného mangoldu je „Ruby Red“.
  • Žltý mangold má žlté stonky a žilky listov. Listy sú zvyčajne svetlejšie ako v prípade iných druhov mangoldu. Jednou z najznámejších odrôd žltého mangoldu je „Golden Sunrise“.
  • Biely mangold, nazývaný aj strieborný mangold, má biele stonky a žilky listov. Listy sú spravidla tmavozelené. Jednou z najznámejších odrôd bieleho mangoldu je „Fordhook Giant“.

Existujú však aj druhy mangoldu, ktoré hrajú rôznymi farbami. Môžete sa tak stretnúť napríklad s druhmi s červenými a zelenými listami alebo žltými a červenými stonkami. Niektoré druhy sa pýšia neobyčajnými farebnými kombináciami a majú napríklad ružové alebo oranžové listy.


Nákup a skladovanie

Nákup a skladovanie mangoldu: tipy

Mangold je všestranná zelenina, ktorá je jednoduchá na prípravu. Máme pre vás niekoľko užitočných tipov, ako vyťažiť z mangoldu to najlepšie. Prezradíme vám tiež, ako si vybrať a skladovať čerstvý mangold tak, aby vydržal dlho svieži a chrumkavý.

Nákup mangoldu: na čo si dať pozor

Pri nákupe mangoldu dbajte na to, aby mal svieže a chrumkavé listy. Všímajte si tiež, či nemá hnedé škvrny alebo zvädnuté listy. Stonka by takisto mala byť čerstvá a pevná, bez známok hniloby. Ak kupujete už umytý a nasekaný mangold, skontrolujte, či je čistý a hygienicky zabalený.

Dá sa kúpiť mrazený mangold?

Rovnako ako špenát alebo kel, aj mangold nájdete v mraziacich boxoch v najbližšej predajni Kaufland. Mrazený mangold sa skvele hodí na zapekané jedlá a polievky, ale aj do smoothie nápojov.

Skladovanie mangoldu: ako na to

Mangold je dobré spotrebovať čo najskôr po nákupe, aby si zachoval čerstvosť a arómu. Ak ho chcete dlhšie skladovať, zabaľte ho do vlhkej utierky a uschovajte ho v chladničke. V chladničke vydrží mangold spravidla dva až tri dni. Ak si chcete mangold zamraziť, najlepšie je najprv ho oblanšírovať, rozdeliť do vzduchotesných nádob a až potom vložiť do mrazničky.

Dá sa mangold zamraziť?

Áno, mangold si môžete bez problémov zamraziť. Najprv ho však oblanšírujte, aby sa zachovala jeho farba, aróma a textúra. Mangold blanšírujte dve až tri minúty vo vriacej vode a potom ho ihneď ponorte do ľadovej vody, aby sa proces varenia zastavil. Následne nechajte mangold dobre odkvapkať a naplňte ho do vzduchotesných nádob. V chladničke vám takýto mangold vydrží až osem mesiacov a kedykoľvek ho môžete použiť na prípravu lahodných jedál.


Jednoduchý recept

Ako pripravovať mangold?

Mangold sa používa hlavne ako zelenina v kuchyni. Hodí sa k pečenému mäsu, rybám a jedlám z vajec. Rovnako chutný je mangold ako šalát, nákyp alebo obloha na pizzu. Pritom sa používajú listy ako špenát a stonky sa varia ako samostatná zelenina. Chuť mangoldu je silnejšia ako chuť jeho príbuzného špenátu a vyznačuje sa korenistou, orieškovou príchuťou. Jednotlivé odrody mangoldu sa chuťovo odlišujú iba málo. Mangold možno bez problémov skladovať niekoľko dní v chladničke v priehradke na zeleninu.

Ako chutí mangold?

Chuť mangoldu sa často opisuje ako kombinácia špenátu a repy, pričom nechýba jemná zemitá aróma. V závislosti od odrody môžu stonky chutiť jemne sladko. Chuť mangoldu sa však môže líšiť podľa odrody aj spôsobu prípravy.

Dá sa jesť surový mangold?

Áno, mangold môžete konzumovať surový. Mladé lístky možno pripraviť napríklad vo forme šalátu. Listy majú jemne horký nádych, vďaka čomu sa skvele kombinujú so sladkastými a krémovými dresingmi. Pred spracovaním mangoldu na šalát ho dôkladne umyte, aby sa odstránili prípadné nečistoty a zvyšky zeminy a piesku.

Ktoré časti mangoldu sa dajú konzumovať?

Stručne povedané, všetky. Na prípravu sa skvele hodia stonky aj listy. Listy sú spravidla mäkšie ako stonky a majú jemnú chuť. Stonky sú hrubšie a pevnejšie a ich chuť je tiež jemná, ale s prídavkom orechovej a sladkej arómy. Obe časti možno variť, dusiť a piecť a dajú sa využiť ako príloha alebo aj ako hlavná prísada jedál, napríklad v omáčkach, dusených pokrmoch, šalátoch alebo koláčoch quiche.

Smie sa mangold viackrát zohrievať?

Rovnako ako u špenátu, aj tu platí, že namieste je trochu obozretnosti. Nie je žiadny problém zohrievať mangold dvakrát, ale mal by sa spotrebovať do dvoch dní od uvarenia a pred opätovným zohrievaním ho nechajte úplne vychladnúť. Pri zohrievaní mangold poriadne prehrejte, aby sa minimalizovalo riziko kontaminácie baktériami.

Správna príprava mangoldu pred varením

  1. Mangold dôkladne umyte tečúcou vodou, aby sa odstránili nečistoty a piesok.
  2. Odkrojte z mangoldu stonku a odstráňte aj prípadné poškodené alebo zvädnuté listy.
  3. Listy nakrájajte na pásiky alebo kúsky, podľa toho, ako ich chcete pripravovať.
  4. Keďže stonky sa varia pomalšie ako listy, odporúča sa oddeliť ich od listov a variť obe časti postupne.

Blanšírovanie mangoldu: výhody a návod

Blanšírovanie je obľúbená technika predvarenia zeleniny a jej následného ďalšieho spracovania. Je nesmierne šetrná, pretože sa pri nej zachováva veľa vitamínov, ako aj prirodzených farieb. Prezradíme vám, ako správne blanšírovať mangold:

  1. Mangold dôkladne umyte tečúcou vodou, aby sa odstránili nečistoty a piesok.
  2. Odkrojte z mangoldu stonky a odstráňte všetky tvrdé a nekonzumovateľné časti. Listy by mali mať približne rovnakú veľkosť.
  3. Do veľkého hrnca dajte variť vodu. Pridajte do nej štipku soli. Mangold vložte do vriacej vody a nechajte ho dve až tri minúty blanšírovať. Blanšírovaním sa zastaví proces starnutia mangoldu a zlepší sa jeho textúra a farba.
  4. Vyberte mangold dierovanou naberačkou z vriacej vody a vložte ho do misy s ľadovou vodou. Ochladením sa zastaví varenie a zakonzervuje sa farba aj textúra mangoldu.
  5. Vyberte mangold z ľadovej vody a nechajte ho dobre odkvapkať. Potom už môžete mangold ďalej spracúvať. Blanšírovaný mangold je ako stvorený do šalátov, polievok, smažených jedál z panvičky a mnohých iných pochúťok.

Varenie mangoldu:

  1. Mangold dôkladne umyte studenou vodou, aby sa odstránili nečistoty a piesok. Odrežte korene a poškodené časti.
  2. Nakrájajte mangold na pásiky široké asi 2 až 3 centimetre.
  3. Do hrnca dajte variť dostatočné množstvo vody. Pridajte do nej trochu soli.
  4. Mangold vložte do vriacej vody a premiešajte, aby bol rovnomerne ponorený vo vode.
  5. Nechajte ho variť asi päť až sedem minút, kým nebude mäkký a krehký.
  6. Vodu zlejte a mangold preložte do sitka. Krátko ho prepláchnite studenou vodou, aby sa zastavil proces varenia.
  7. Uvarený mangold môžete použiť ako prílohu alebo ako prísadu do iných jedál.

Dusenie mangoldu:

Jednoduchá a šetrná metóda prípravy mangoldu je aj dusenie. Postupujte takto:

  1. Mangold dôkladne umyte studenou vodou, aby sa odstránili nečistoty a piesok. Odkrojte korene a poškodené časti.
  2. Mangold môžete nakrájať na malé kúsky alebo použite celé listy.
  3. V panvici nahrejte trochu oleja.
  4. Potom vložte mangold do panvice a smažte ho asi tri minúty.
  5. Následne k nemu pridajte približne päť lyžíc vody.
  6. Panvicu zatvorte pokrievkou a duste približne päť až šesť minút, kým nedosiahnete požadovanú konzistenciu.
  7. Dusený mangold je vynikajúca príloha alebo ho môžete využiť ako prísadu do rozmanitých jedál.

Pečenie mangoldu:

Pečený mangold má mimoriadne orieškovú a aromatickú chuť. Prezradíme vám, ako na to:

  1. Mangold dôkladne umyte tečúcou vodou, aby sa odstránili nečistoty a piesok. Jemne ho otraste a osušte kuchynskou papierovou utierkou.
  2. Oddeľte stonky od listov mangoldu. Nakrájajte stonky na kúsky dlhé 2 až 3 centimetre a listy na menšie kúsky.
  3. V panvici nahrejte približne jednu lyžicu oleja.
  4. Stonky mangoldu dajte do panvice a smažte ich asi päť minút, kým nebudú mäkké a jemne zhnednuté.
  5. Do panvice pridajte listy mangoldu a takisto ich smažte ďalšie dve až tri minúty, aby boli mäkké a jemne zhnednuté.
  6. Potom môžete mangold dochutiť soľou, čiernym korením alebo aj muškátovým orechom.
  7. Mangold podávajte horúci ako prílohu k mäsu, rybe alebo inej zelenine. Môžete ho ale servírovať aj ako hlavné jedlo s ryžou alebo cestovinami.

Čo sa hodí k mangoldu?

Mangold je všestranne použiteľný a oceníte ho nielen ako prílohu. Prinášame niekoľko nápadov a príkladov na jedlá a prílohy, ktoré sa k mangoldu úžasne hodia:

  1. Cestovinové jedlá: Mangold sa skvele hodí k cestovinovým jedlám a pripraviť si môžete napríklad linguine s mangoldom a cesnakom alebo lasagne s mangoldom a ricottou.
  2. Rybie pokrmy Mangold môžete tiež podávať ako prílohu k rybím pokrmom. Vynikajúci je napríklad pečený losos s mangoldom alebo pečená treska Kabeljau s mangoldom.
  3. Mäsové pokrmy: Mangold je aj chutná príloha mäsových jedál, napríklad k pečenému kuraťu a lahodné je aj bravčové s mangoldom a horčicou .
  4. Polievky: Mangold môžete použiť aj do polievok ako minestrone alebo do zeleninových polievok s mangoldom.
  5. Rizoto: Mangold vynikne aj v rizote. Ochutnajte napríklad rizoto s mangoldom a hríbmi alebo rizoto s mangoldom a parmezánom.

Ako prílohu k mangoldu môžete použiť tieto prísady:

  • Zemiaky: Pečené zemiaky alebo zemiaková kaša je ideálna príloha k mangoldu.
  • Ryža: Mangold môžete kombinovať aj s jedlami z ryže, ako je napríklad rizoto alebo pilaf.
  • Cestoviny: Cestoviny a mangold sú vynikajúca kombinácia, s ktorou môžete vyčarovať množstvo chutných jedál.
  • Quinoa: Quinoa je výživná alternatíva ryže, ktorá skvele harmonizuje s orieškovou arómou mangoldu.
  • Opekaná zelenina: Opekané zemiaky, cuketa alebo paprika sú ideálne na kombinovanie s mangoldom.

Zapojte svoju kreativitu, skúšajte rozmanité kombinácie a objavte svoje najobľúbenejšie jedlo s mangoldom.



Ďalšie zaujímavé články