Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Mangold: chutná zelenina

Pozor, nebezpečenstvo zámeny! Mangold sa síce vzhľadovo a chuťovo veľmi podobá na špenát, z botanického hľadiska je to však repa a preto je príbuzný s červenou repou. Dnes sa však konzumujú iba listy a stonka mangoldu. Pripravili sme všetky užitočné informácie o tejto letnej zelenine.

Užitočné informácie

Mangold má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý mangold

Mangold je zelenina podobná špenátu a z botanického hľadiska je to odroda repy. Ako jeho druhoví príbuzní červená repa, cukrová a kŕmna repa, patrí aj mangold do podčeľade mrlíkovitých a čeľade láskavcovitých. Mangold pochádza zo stredomorskej oblasti a z Prednej Ázie.

Mangold s dlhou stopkou má listy dlhé až 30 centimetrov. Konzumovať možno listy aj stopky. Mangold existuje v rôznych odrodách, od bielej a žltej až po svetlo a tmavozelenú farbu. Listy sú hladké až vráskavé. V minulosti sa korene mangoldu používali kvôli vysokému obsahu cukru na výrobu cukru. Potom však mangold v tejto oblasti nahradila cukrová repa.


Pôvod

Odkiaľ pochádza mangold?

Mangold sa pestuje predovšetkým v stredomorských krajinách a na Blízkom východe. V Európe sa mangold pestuje predovšetkým v južnom Španielsku a južnom Taliansku. Za istých okolností sa mu môže dariť aj u nás v skleníku.


Sezónnosť

Kedy má mangold svoju sezónu?

Mangold má v miernom pásme svoju hlavnú sezónu počas letných mesiacov až do septembra a preto je to klasická letná zelenina. Avšak v obchodoch je čerstvý mangold, väčšinou z dovozu, v predaji od marca do októbra.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže mangold použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý mangold

Mangold sa používa hlavne ako zelenina v kuchyni. Hodí sa k pečenému mäsu, rybám a jedlám z vajec. Rovnako chutný je mangold ako šalát, nákyp alebo na pizzi. Pritom sa používajú listy ako špenát a stopky sa varia ako samostatná zelenina. Chuť mangoldu je silnejšia ako chuť jeho príbuzného špenátu a vyznačuje sa korenistou, orieškovou príchuťou. Jednotlivé odrody mangoldu sa chuťovo odlišujú iba málo. Mangold možno držať bez problémov niekoľko dní v chladničke v priehradke na zeleninu.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v mangolde

Kvôli vysokému podielu životne dôležitých a minerálnych látok sa zrelý mangold považuje za veľmi zdravý. Rastlina je bohatá na vitamín K, vitamín A a vitamín E a tiež na sodík, horčík, draslík a železo. Preto sa mangold často používa pri ochoreniach dýchacích ciest a tiež proti nervozite. Okrem toho sa mangold odporúča pri črevných dysfunkciách. Dokáže podporovať trávenie tukov, odľahčuje pečeň a neutralizuje voľné radikály, ktoré poškodzujú bunky. Kvôli relatívne vysokému obsahu dusičnanov sa však neodporúča mangold opakovane zohrievať.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 21 kcal

Sacharidy: 0 069 g

Bielkoviny: 2,13 g

Tuky: 0,28 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,1 mg

Vitamín B2: 0,16 mg

Vitamín B6: 0,09 mg

Vitamín C: 39 mg

Vitamín E: 1,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 103 mg

Železo: 2,7 mg

Draslík: 376 mg

Horčík: 81 mg

Sodík: 90 mg