Čakanka: dokonalá nízkosacharidová potravina
Čakanka patrí medzi listovú zeleninu a v širšom zmysle tiež k botanickej čeľadi astrovitých. Pri pestovaní čakanky je mimoriadne dôležité, aby korene rástli v úplnej tme. Iba za týchto podmienok môže čakanka rásť a šíriť svoju typickú arómu.
Čakanka má tieto špecifické vlastnosti
Čakanka (Cichorium intybus var. Foliosum) má svoju hlavnú sezónu v zime. Táto zelenina s pikantnou chuťou je bohatá na vitamíny a je vynikajúcim doplnkom jedál v zime. Popri nej existuje v súčasnosti trochu jemnejšia, červená čakanka, ktorá je v ponuke skôr na jar.
Biela čakanka má trochu trpkejšiu, príjemne horko-sladkú chuť. Rovnako jemná je tiež červená čakanka. Má síce jemnejšiu chuť, ale rovnako aromatickú a korenistú. Pri oboch druhoch bola väčšina horkých látok šľachtením odstránená, napriek tomu by sa mala stonka, ako najhorkejšia časť, vyrezať.
Odkiaľ pochádza čakanka?
Pôvodnou rastlinou je divá čakanka – rastie všade v Európe, v Oriente a v severnej Afrike. Najväčšími producentmi sú Belgicko, Holandsko a Francúzsko. Boli to práve Belgičania, ktorí čakanku náhodne objavili: Roľníci nechali v roku 1870 korene čakanky prezimovať v zemi skleníkov a potom mohli, napriek očakávaniam, zbierať bledé, jemné výhonky.
Kedy má čakanka svoju sezónu?
Teoreticky možno čakanku pestovať celoročne. Dopyt po nej je však tradične v zime.
Na čo sa môže čakanka použiť a ako sa má skladovať?
Čerstvá čakanka sa najlepšie hodí do šalátu s ovocím, ako sú pomaranče, grapefruity, melón alebo jablká. Možno ju tiež jesť ako plnenú a pečenú, dusenú, opekanú a varenú zeleninu. Z koreňov čakanky, presnejšie z magdeburskej čakanky s veľkými koreňmi, sa tiež získava tzv. cigóriová káva.
Na čo je nutné dbať pri skladovaní čakanky
Čakanku je nutné vždy skladovať v tme. Svetlo spôsobuje, že sa zafarbí a rýchlejšie znehodnotí. Zabalená vo vlhkej kuchynskej utierke vydrží dlhšie svieža. Pri optimálnych podmienkach ju možno skladovať asi jeden týždeň.
Čo sa skrýva v čakanke
Čakanka je vďaka veľkému množstvu vitamínov a minerálnych látok, malému množstvu sacharidov a neprítomnosti tukov dokonalá pri nízkosacharidovej diéte. Obsahuje okrem iného kyselinu listovú, draslík, karotenoidy a horké látky, ktoré spoločne preventívne pôsobia proti srdcovo-cievnym chorobám, stabilizujú imunitný systém, podporujú trávenie a kognitívne schopnosti.
Kalórie: 16 kcal
Sacharidy: 2,4 g
Bielkoviny: 1,3 g
Tuky: 0,2 g
Vitamín A: 572 µg
Vitamín B1: 0,05 mg
Vitamín B2: 0,03 mg
Vitamín B6: 0,05 mg
Vitamín C: 10 mg
Vitamín E: 0,1 mg
Vápnik: 26 mg
Železo: 0,7 mg
Draslík: 192 mg
Horčík: 13 mg
Sodík: 4 mg