Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čakanka: dokonalá nízkosacharidová potravina

Čakanka patrí medzi listovú zeleninu a v širšom zmysle tiež k botanickej čeľadi astrovitých. Pri pestovaní čakanky je mimoriadne dôležité, aby korene rástli v úplnej tme. Iba za týchto podmienok môže čakanka rásť a šíriť svoju typickú arómu.

Užitočné informácie

Čakanka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú čakanku

Čakanka (Cichorium intybus var. Foliosum) má svoju hlavnú sezónu v zime. Táto zelenina s pikantnou chuťou je bohatá na vitamíny a je vynikajúcim doplnkom jedál v zime. Popri nej existuje v súčasnosti trochu jemnejšia, červená čakanka, ktorá je v ponuke skôr na jar.

Biela čakanka má trochu trpkejšiu, príjemne horko-sladkú chuť. Rovnako jemná je tiež červená čakanka. Má síce jemnejšiu chuť, ale rovnako aromatickú a korenistú. Pri oboch druhoch bola väčšina horkých látok šľachtením odstránená, napriek tomu by sa mala stonka, ako najhorkejšia časť, vyrezať.


Pôvod

Odkiaľ pochádza čakanka?

Pôvodnou rastlinou je divá čakanka – rastie všade v Európe, v Oriente a v severnej Afrike. Najväčšími producentmi sú Belgicko, Holandsko a Francúzsko. Boli to práve Belgičania, ktorí čakanku náhodne objavili: Roľníci nechali v roku 1870 korene čakanky prezimovať v zemi skleníkov a potom mohli, napriek očakávaniam, zbierať bledé, jemné výhonky.


Sezónnosť

Kedy má čakanka svoju sezónu?

Teoreticky možno čakanku pestovať celoročne. Dopyt po nej je však tradične v zime.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže čakanka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú čakanku

Čerstvá čakanka sa najlepšie hodí do šalátu s ovocím, ako sú pomaranče, grapefruity, melón alebo jablká. Možno ju tiež jesť ako plnenú a pečenú, dusenú, opekanú a varenú zeleninu. Z koreňov čakanky, presnejšie z magdeburskej čakanky s veľkými koreňmi, sa tiež získava tzv. cigóriová káva.

Na čo je nutné dbať pri skladovaní čakanky

Čakanku je nutné vždy skladovať v tme. Svetlo spôsobuje, že sa zafarbí a rýchlejšie znehodnotí. Zabalená vo vlhkej kuchynskej utierke vydrží dlhšie svieža. Pri optimálnych podmienkach ju možno skladovať asi jeden týždeň.


Recepty

Čo možno pripraviť z čakanky


Účinné zložky

Čo sa skrýva v čakanke 

Čakanka je vďaka veľkému množstvu vitamínov a minerálnych látok, malému množstvu sacharidov a neprítomnosti tukov dokonalá pri nízkosacharidovej diéte. Obsahuje okrem iného kyselinu listovú, draslík, karotenoidy a horké látky, ktoré spoločne preventívne pôsobia proti srdcovo-cievnym chorobám, stabilizujú imunitný systém, podporujú trávenie a kognitívne schopnosti.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 16 kcal

Sacharidy: 2,4 g

Bielkoviny: 1,3 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 572 µg

Vitamín B1: 0,05 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 10 mg

Vitamín E: 0,1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 26 mg

Železo: 0,7 mg

Draslík: 192 mg

Horčík: 13 mg

Sodík: 4 mg