Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Radicchio: horkastý listový šalát

Existujú rôzne druhy radicchio, ktoré sa líšia nielen vzhľadom, ale aj obsahom účinných zložiek a chuťou. Radicchio sa pestuje predovšetkým na juhu, napríklad v Taliansku. Odtiaľ pochádza aj väčšina pomenovaní odrôd radicchio.

Užitočné informácie

Radicchio má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvé radicchio

Radicchio je listová zelenina, ktorá patrí do čeľade astrovitých rastlín. V zásade existujú dva rôzne druhy radicchio: Po prvé hlávkové radicchio a po druhé voľná listová ružica radicchio, ktorá sa tiež nazýva veronské radicchio. Obidva druhy majú úplne odlišné doby zrenia. Zrelé radicchio je relatívne horké, vynikajúco sa však dopĺňa s kyslou a sladkou zeleninou alebo ovocím.

Listy radicchio majú charakteristickú fialovú až modrastú farbu, hlúb je biely. Hlúb aj listy sú jedlé. Zrelé radicchio dosahuje priemer do 25 centimetrov a hmotnosť do maximálne 500 gramov.


Pôvod

Odkiaľ pochádza radicchio?

Radicchio obľubuje teplú, vlhkú klímu a preto je udomácnené v južnej Európe. Ľudia poznali radicchio ako potravinu už v antike a v minulosti bolo nazývané aj ako „modrastý štrbák“. V súčasnosti sa radicchio pestuje takmer všade na svete. Hlavnými pestovateľmi sú však Taliansko, Turecko a Nový Zéland.


Sezónnosť

Kedy má radicchio svoju sezónu?

Radicchio sa zberá predovšetkým od júna do októbra a možno ho označiť za klasickú letnú zeleninu. Dovezené radicchio je v predaji od októbra do júna. Radicchio je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže radicchio použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé radicchio

Radicchio je obľúbenou prísadou do stredomorských šalátov a je vhodné ako príloha k mäsitým pokrmom každého druhu. Keďže je radicchio relatívne horké, možno ho kombinovať s inými šalátmi, zeleninou alebo ovocím, napríklad ako pomarančovo-radicchio šalát. Dobre zabalené ho možno držať čerstvé v chladničke v priehradke na zeleninu jeden týždeň.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v radicchio

Detailný pohľad na čerstvé radicchio

Radicchio obsahuje mnoho životne dôležitých a minerálnych látok a považuje sa preto za výborný prostriedok na posilnenie imunity. Za zmienku stoja B vitamíny, vitamín A a C a tiež minerálne látky draslík a vápnik. Okrem toho obsahuje zrelé radicchio aj mnohé sekundárne rastlinné zložky, ktoré majú priaznivý vplyv na látkovú výmenu a tým zdôrazňujú zdravotný prínos tejto potraviny. Horké látky podporujú činnosť pečene a žlčníka.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 16 kcal

Sacharidy: 1,5 g

Bielkoviny: 1,2 g

Tuky: 0,22 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,07 mg

Vitamín B2: 0,03 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 28 mg

Vitamín E: 0,5 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 40 mg

Železo: 1,5 mg

Draslík: 240 mg

Horčík: 11 mg

Sodík: 10 mg