Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Ľadový šalát: chrumkavý variant šalátu

Ľadový šalát pochádza z USA. Je výsledkom šľachtenia hlávkového šalátu a je vhodný do rôznych studených jedál. Táto ešte mladá potravina vďačí za svoj názov predovšetkým spôsobu dodania. Aby totiž ľadový šalát vydržal aj dlhú prepravu, obvykle sa udržiava čerstvý pridaním veľkého množstva ľadu. 

Užitočné informácie

Ľadový šalát má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý ľadový šalát

Ľadový šalát sa považuje za obľúbenú prísadu do šalátov a za klasickú prílohu k mäsitým pokrmom, napríklad k hamburgerom. Šalát možno konzumovať priamo surový alebo varený či dusený. Má sviežu, výraznú a veľmi aromatickú chuť. Konzumovať možno listy ľadového šalátu aj jeho hlúb, pričom hlúb chutí trochu horkejšie ako listy.


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza ľadový šalát?

Ľadový šalát pôvodne pochádza zo Spojených štátov amerických a predstavuje šľachtenú variantu hlávkového šalátu. Ľadovému šalátu sa najlepšie darí v miernej a vlhkej klíme. Dobré podmienky na jeho pestovanie sú preto napríklad v oblastiach južného a stredného Nemecka a tiež v Španielsku, Taliansku a Francúzsku. Okrem toho sa hlávkový šalát tiež pestuje predovšetkým na juhu USA. 


Sezónnosť

Kedy má ľadový šalát svoju sezónu?

Ľadový šalát sa zbiera predovšetkým od mája do októbra. Sadí sa väčšinou v apríli až máji. Čerstvý ľadový šalát je preto v predaji v obchodoch predovšetkým počas letných a jesenných mesiacov. Vďaka pokročilým metódam prepravy a uchovávania je však ľadový šalát v predaji po celý rok, či už surový alebo v spracovanej podobe.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže ľadový šalát použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý ľadový šalát

Ľadový šalát sa považuje za obľúbenú prísadu do šalátov a za klasickú prílohu k mäsitým pokrmom, napríklad k hamburgerom. Šalát možno konzumovať priamo surový alebo varený či dusený. Pri kupovaní venujte pozornosť predovšetkým vonkajšku šalátovej hlávky. Listy musia byť sýto zelené (prípadne aj červenkasté) a pevné na dotyk. Celá hlávka môže podľa druhu vážiť až 1,5 kilogramu.

Ako ľadový šalát skladovať

Ľadový šalát je nutné skladovať v chlade v priehradke na zeleninu. Za svoju obľúbenosť určite vďačí aj dlhej dobe uchovávania. Pri teplote od jedného do štyroch stupňov Celzia je jedlý aj po dvoch týždňoch. Aj narezaná šalátová hlávka je chrumkavá ešte niekoľko dní, keď bola vzduchotesne zabalená do polyetylénovej fólie.Účinné zložky

Čo sa skrýva v ľadovom šaláte 

Detailný pohľad na čerstvý ľadový šalát

Ľadový šalát je extrémne nízkokalorický a je preto vhodný ako ideálna diétna potravina. Okrem toho obsahuje veľa životne dôležitých a minerálnych látok, ktoré posilňujú imunitný systém a zabezpečujú účinné trávenie. K zdravosti ľadového šalátu prispieva tiež relatívne vysoký podiel vláknin.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 13 kcal

Sacharidy: 1,9 g

Bielkoviny: 0,7 g

Tuky: 0,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 73 µg

Vitamín B1: 0,11 mg

Vitamín B2: 0,01 mg

Vitamín B6: 0,03 mg

Vitamín C: 15 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 19 mg

Železo: 0,4 mg

Draslík: 160 mg

Horčík: 5 mg

Sodík: 2 mg