Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Poľníček: Popoluška z kuchyne

Tento „bežný“ poľný šalát patrí do čeľade valeriánovitých. Takže nie je príbuzný s u nás známym hlávkovým šalátom. Jeho domovom je Eurázia a tam najmä severná Európa. Divoko rastie aj na poliach a okrajoch ciest.

Užitočné informácie

Poľníček má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvý poľníček

Poľníček je jednoročná listová rastlina a zbiera sa väčšinou v jeseni, prípadne v zime. Považuje sa za typickú zimnú zeleninu a preto, práve v tomto studenom ročnom období, za dôležitý zdroj vitamínov. Rastliny dorastajú do výšky od päť do 15 centimetrov a ich listy sú až 10 centimetrov dlhé. Usporiadanie je ružicové.

Keďže sa poľníček môže vyskytovať v rôznych formách, sú aj jeho listy rôzne. Jednotlivé vzhľadové varianty sa pohybujú od úzkych, cez okrúhle, až po špicaté. Farba listov má rôzne odtiene zelenej. Pritom platí: Čím sú listy tmavšie, tým výdatnejšia a intenzívnejšia je jeho chuť. 


Pôvod

Odkiaľ pôvodne pochádza poľníček?

Predpokladá sa, že poľníček slúžil ľuďom ako potrava už od najstarších čias. Najprv sa používal ako liečivo a potom sa v 16. storočí postupne presadil aj ako potravina. Poľníček bol, prv než si ho obľúbila Európa, známy ako potravina v kaukazskej oblasti. Momentálne sa však poľníček pestuje takmer všade v miernych zemepisných šírkach. 


Sezónnosť

Kedy má poľníček svoju sezónu?

Typický čas osevu poľníčka je od marca do septembra. Poľníček sa potom často zbiera od októbra, ak ide o pestovanie na poli. Ak sa poľníček pestuje pomocou tunelového prekrytia, posúva sa doba zberu skôr na november až február. V obchode preto možno čerstvý poľníček kúpiť predovšetkým od októbra do februára. V spracovanom stave sú však výrobky z poľníčka v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže poľníček použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý poľníček

Poľníček možno konzumovať buď priamo surový alebo slúži ako chutná prísada v najrôznejších šalátoch. Ďalej sa poľníček vďaka svojej relatívne neutrálnej až mierne orieškovej chuti ideálne hodí k ovociu. Poľníček možno skladovať v chladničke v priehradke na zeleninu aj týždeň.


Recepty

Čo možno pripraviť z poľníčka


Účinné zložky

Čo sa skrýva v poľníčku

Detailný pohľad na čerstvý poľníček

Poľníček vďaka svojmu výslovne výhodnému obsahu živín predstavuje, predovšetkým počas zimných mesiacov, ideálnu možnosť, ako podporiť imunitný systém. Prítomné B vitamíny navyše zabezpečujú zdravý metabolizmus.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 14 kcal

Sacharidy: 0,7 g

Bielkoviny: 1,8 g

Tuky: 0,4 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 663 µg

Vitamín B1: 0,07 mg

Vitamín B2: 0,08 mg

Vitamín B6: 0,25 mg

Vitamín C: 35 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 32 mg

Železo: 2 mg

Draslík: 420 mg

Horčík: 13 mg

Sodík: 4 mg