Rukola: orieškovo pikantná
Rukola patrí ku kapustovitým rastlinám. Poznali ju už Germáni, ktorí ju dokonca považovali za prostriedok zvyšujúci potenciu. Keď Rimania ovládli Germániu, priviezli rukolu do stredoeurópskej oblasti, odkiaľ sa stala známou v ďalekých kútoch Európy.
Rukola má tieto špecifické vlastnosti
Rukola je divá šalátová rastlina, ktorá má mierne orieškovo pikantnú chuť a kvôli svojej mnohostrannosti sa s obľubou používa na prípravu šalátov a iných pokrmov. Rozlišujeme tieto rody:
- Eruka siata
- Dvojradovka múrová
- Dvojradovka tenkolistá
Rastlina rukola má ochlpené perovité listy, ktoré vzhľadovo pripomínajú listy púpavy lekárskej alebo reďkovky. Samotná rastlina dosahuje výšku až 50 centimetrov. Listy sú dlhé päť až 15 centimetrov a možno ich konzumovať so stonkou. Pre rastlinu je charakteristická jej zelená až tmavozelená farba, pričom stonky sú často podstatne svetlejšie.
Odkiaľ pochádza rukola?
Rukola je známa ako potravina už od staroveku a v rímskych časoch sa stala jednou z najobľúbenejších šalátových rastlín. Rukola je doma v stredomorskej oblasti a v stredoveku sa nakoniec dostala aj do strednej Európy. Rukola sa dnes pestuje predovšetkým v stredomorskej oblasti a tiež v mnohých častiach Francúzska a v juhozápadnom Nemecku.
Kedy má rukola svoju sezónu?
Rukola má svoju sezónu od apríla do novembra, preto je v predaji v čerstvom stave takmer po celý rok.
Na čo sa môže rukola použiť a ako sa má skladovať?
Rukola sa používa na prípravu šalátov a na dochutenie slaných stredomorských jedál (napríklad cestovín alebo pizze). Okrem toho sa používa ako základ na prípravu koreninových zmesí. Chuť rukoly veľmi pripomína žeruchu, reďkev a vlašské orechy. Túto aromatickú, ostrú a horkastú chuť spôsobujú horčičné oleje prítomné v semenách.
Preto sa táto rastlina často pridáva do zelených šalátov iba ako korenie. Používa sa však tiež ako korenisté obloženie na pizzu alebo ako korenistá prísada do polievok, pesta, rizota a cestovín. Mimoriadne typické použitie rukoly v zelených šalátoch je v šaláte Toskana. Z tohto regiónu pochádza tiež názov rughetta alebo ruchetta. Rukolu možno uchovávať v chladničke v priehradke na zeleninu približne týždeň.
Čo sa skrýva v rukole
Horčičné oleje prítomné v rukole pôsobia antibakteriálne a minerálne a životne dôležité látky podporujú imunitný systém.
Kalórie: 30 kcal
Sacharidy: 2,1 g
Bielkoviny: 2,6 g
Tuky: 0,7 g
Vitamín A: 0 µg
Vitamín B1: 0,04 mg
Vitamín B2: 0,09 mg
Vitamín B6: 0,07 mg
Vitamín C: 62 mg
Vitamín E: 1 mg
Vápnik: 160 mg
Železo: 1,5 mg
Draslík: 369 mg
Horčík: 34 mg
Sodík: 27 mg