Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Rukola: orieškovo pikantná

Rukola patrí ku kapustovitým rastlinám. Poznali ju už Germáni, ktorí ju dokonca považovali za prostriedok zvyšujúci potenciu. Keď Rimania ovládli Germániu, priviezli rukolu do stredoeurópskej oblasti, odkiaľ sa stala známou v ďalekých kútoch Európy.

Užitočné informácie

Rukola má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvú rukolu

Rukola je divá šalátová rastlina, ktorá má mierne orieškovo pikantnú chuť a kvôli svojej mnohostrannosti sa s obľubou používa na prípravu šalátov a iných pokrmov. Rozlišujeme tieto rody:

  • Eruka siata
  • Dvojradovka múrová
  • Dvojradovka tenkolistá

 

Rastlina rukola má ochlpené perovité listy, ktoré vzhľadovo pripomínajú listy púpavy lekárskej alebo reďkovky. Samotná rastlina dosahuje výšku až 50 centimetrov. Listy sú dlhé päť až 15 centimetrov a možno ich konzumovať so stonkou. Pre rastlinu je charakteristická jej zelená až tmavozelená farba, pričom stonky sú často podstatne svetlejšie.


Pôvod

Odkiaľ pochádza rukola?

Rukola je známa ako potravina už od staroveku a v rímskych časoch sa stala jednou z najobľúbenejších šalátových rastlín. Rukola je doma v stredomorskej oblasti a v stredoveku sa nakoniec dostala aj do strednej Európy. Rukola sa dnes pestuje predovšetkým v stredomorskej oblasti a tiež v mnohých častiach Francúzska a v juhozápadnom Nemecku.


Sezónnosť

Kedy má rukola svoju sezónu?

Rukola má svoju sezónu od apríla do novembra, preto je v predaji v čerstvom stave takmer po celý rok. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže rukola použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú rukolu

Rukola sa používa na prípravu šalátov a na dochutenie slaných stredomorských jedál (napríklad cestovín alebo pizze). Okrem toho sa používa ako základ na prípravu koreninových zmesí. Chuť rukoly veľmi pripomína žeruchu, reďkev a vlašské orechy. Túto aromatickú, ostrú a horkastú chuť spôsobujú horčičné oleje prítomné v semenách.

Preto sa táto rastlina často pridáva do zelených šalátov iba ako korenie. Používa sa však tiež ako korenisté obloženie na pizzu alebo ako korenistá prísada do polievok, pesta, rizota a cestovín. Mimoriadne typické použitie rukoly v zelených šalátoch je v šaláte Toskana. Z tohto regiónu pochádza tiež názov rughetta alebo ruchetta. Rukolu možno uchovávať v chladničke v priehradke na zeleninu približne týždeň.



Účinné zložky

Čo sa skrýva v rukole

Detailný pohľad na čerstvú rukolu

Horčičné oleje prítomné v rukole pôsobia antibakteriálne a minerálne a životne dôležité látky podporujú imunitný systém.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 30 kcal

Sacharidy: 2,1 g

Bielkoviny: 2,6 g

Tuky: 0,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,09 mg

Vitamín B6: 0,07 mg

Vitamín C: 62 mg

Vitamín E: 1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 160 mg

Železo: 1,5 mg

Draslík: 369 mg

Horčík: 34 mg

Sodík: 27 mg