Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Endívia: extrémne nízkokalorický listový šalát

Endívia patrí do rodu cigória a radí sa do čeľade astrovitých. Ako typický letný šalát rastie endívia hlavne v pôdach bohatých na humus na slnečných stanovištiach so strednou zásobou živín.

Užitočné informácie

Endívia má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú endíviu

Endívia (Cichorium endivia) dorastá v prírodnej forme od 30 do maximálne 70 centimetrov. Listy sa skladajú z hrubých a zúbkovaných ružíc. Pre endíviu je okrem toho charakteristická zelená farba listov a biela, široká stonka. Je to listový šalát s trpkou až horkastou chuťou, ktorý je typický pre stredomorskú oblasť. Na rozdiel od iných druhov šalátu možno endíviu servírovať aj v zohriatom stave. Endívia je blízka príbuzná so šalátovými rastlinami, ako je napríklad čakanka alebo radicchio


Pôvod

Odkiaľ pochádza endívia?

Endívia pôvodne pochádza z východných oblastí Stredozemného mora, kde je už dlho známa ako kultúrna rastlina. Ďalšie rozšírenie endívie do zvyšku stredomorskej oblasti siaha do 16. storočia. Dnes sa však endívia pestuje takmer všade v subtropických až miernych zemepisných šírkach. Endívia sa najviac pestuje v južných regiónoch západnej Európy, v južnej Európe a tiež v USA.


Sezónnosť

Kedy má endívia svoju sezónu?

Ak sa endívia pestuje v stredoeurópskej oblasti, doba jej zberu je od júna do decembra. Keďže endívia vlastne pochádza z podstatne južnejších oblastí, posúva sa doba zberu pri profesionálne pestovaných rastlinách skôr na december až január. V stredomorskej oblasti sa endívia tradične považuje za klasický zimný šalát. Pre nás to znamená to, že je endívia v čerstvej forme v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže použiť endívia a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú endíviu

Endívia sa s obľubou používa na prípravu najrôznejších šalátov. Používa sa tiež na prípravu teplých zeleninových pokrmov, ako je napríklad dusený šalát z endívie. Endívia sa konzumuje prevažne surová a nakrájaná na plátky ako šalát. Avšak možno ju aj tepelne upraviť podobne ako špenát alebo mangold.

Horkú chuť možno zmierniť krátkym zaliatím listového šalátu vodou a neutralizovať pridaním cukru. Keďže endívia vädne relatívne pomaly, s obľubou sa tiež používa ako príloha k mäsitým či syrovým pokrmom alebo ako predjedlo. Endíviu je nutné bezpodmienečne skladovať v chlade a tme.


Recepty

Čo možno pripraviť z endívie


Účinné zložky

Čo sa skrýva v endívii

Endívia je extrémne nízkokalorická potravina a preto je výslovne vhodná počas diéty. Okrem toho je čerstvá endívia bohatá na minerálne látky, napríklad draslík alebo fosfor. Jej prínos pre zdravie navyše zvyšuje mnoho životne dôležitých látok, ktoré endívia obsahuje. Endívia sa vyznačuje vysokým obsahom vápnika a draslíka a tiež vitamínov C, B1, B2 a B6 a provitamínu A. Horkej látke inulín, ktorá sa nachádza v mliečnej šťave endívie, sa pripisuje močopudný a žlčopudný účinok. 

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 14 kcal

Sacharidy: 1,2 g

Bielkoviny: 1,8 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 280 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,1 mg

Vitamín B6: 0,05 mg

Vitamín C: 10 mg

Vitamín E: 1 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 54 mg

Železo: 1,4 mg

Draslík: 346 mg

Horčík: 10 mg

Sodík: 53 mg