Plodová zelenina: veľa pôžitku, málo kalórií
Plodovou zeleninou nazývame plody zeleninovej rastliny rastúce nad zemou, ktoré vznikajú z opelených kvetov tejto rastliny. Z botanického hľadiska sa plodová zelenina radí v prvom rade k ľuľkovitým rastlinám, ale aj tekvicovité rastliny tu majú niekoľko zástupcov. Pre plodovú zeleninu je charakteristická jej sladká chuť.
Plodová zelenina má tieto špecifické vlastnosti
Intenzívna ovocná chuť plodovej zeleniny je základom jej mätúceho pomenovania. Pochádza z toho, že táto zelenina vzniká z oplodnených kvetov danej zeleninovej rastliny. Väčšina plodovej zeleniny sú jednoročné až dvojročné byliny. Patria sem aj poľné plodiny, olejové plodiny a tiež strukoviny. Ďalšiu podkategóriu plodovej zeleniny tvoria takzvané plodiny Nového sveta, ktoré sa k nám dostali až počas kolonizácie amerického kontinentu. V neposlednom rade tvoria koreninové plodiny poslednú podkategóriu plodovej zeleniny, pričom ide o poddruhy plodovej zeleniny, z ktorých sa vyrába korenie.
Čo sa skrýva v plodovej zelenine
Plodová zelenina je, ako u všetkých druhov zeleniny, výslovne nízkokalorická potravina. Zrelá plodová zelenina obsahuje priemerne iba od desať do 20 kalórií na 100 gramov, z čoho je iba asi 0,5 až jeden gram proteínov, jeden až dva gramy sacharidov (z toho jeden gram vlákniny) a tiež iba asi 0,2 gramu tukov na 100 gramov. Popri spomínaných makroživinách čerstvá plodová zelenina tiež obvykle obsahuje 90 až 95 percent vody a považuje sa tak za veľmi osviežujúcu.
Životne dôležité a minerálne látky v plodovej zelenine
Za zmienku stojí tiež extrémne veľa životne dôležitých a minerálnych látok. Keďže plodová zelenina ponúka takmer to najlepšie z oboch oblastí (ovocie a zelenina), obsahuje v čerstvom stave predovšetkým veľké množstvo zásaditého draslíka (200 až 250 gramov na 100 gramov) a tiež veľké množstvo vitamínu C (päť až 15 miligramov na 100 gramov). Okrem toho obsahuje aj menšie množstvá vitamínu A a vitamínu B6 a minerály vápnik a horčík. Plodová zelenina je teda veľmi chutná a súčasne má málo kalórií.
Odkiaľ pochádza plodová zelenina?
Ľudia používajú plodovú zeleninu už tisícročia na prípravu slaných pokrmov, ako napríklad omáčok, šalátov, ako prílohu alebo ju konzumujú surovú. Plodová zelenina bola predovšetkým v antike, najmä v Oriente a v stredomorskej oblasti, vždy obľúbená. V južných oblastiach boli paradajky, cukety a tiež rôzne strukoviny najviac používanými zástupcami zeleniny. V severných oblastiach boli zas obľúbené predovšetkým paprika a niektoré druhy tekvice. Aj vo východnej Ázii sa plodová zelenina pestuje a používa už tisícročia.
Kedy má plodová zelenina svoju sezónu?
Dnes sa plodová zelenina pestuje všade na svete. Hlavnými pestovateľmi plodovej zeleniny sú v Európe predovšetkým Taliansko, Španielsko, Holandsko a tiež Francúzsko a Nemecko. Na americkom kontinente sa plodová zelenina pestuje predovšetkým v Mexiku a v USA. V Ázii sú hlavnými pestovateľmi Čína a Thajsko. Po zbere sa zelenina dostáva buď priamo čerstvá do obchodov, alebo sa ďalej spracováva. Plodová zelenina je preto v predaji po celý rok.
Na čo sa môže použiť plodová zelenina a ako sa má skladovať?
Plodová zelenina predstavuje v mnohých kultúrach výslovne obľúbenú zeleninovú prílohu k slaným pokrmom. Ďalej sa kvôli svojej intenzívnej chuti s obľubou používa na prípravu aromatických omáčok alebo dipov. Rovnako obľúbené je však použitie plodovej zeleniny na prípravu čerstvých šalátov alebo zeleninových pokrmov. Keďže sa mnoho druhov hodí na konzumáciu za surova, predstavuje tiež obľúbené občerstvenie medzi jedlami. Vďaka svojej sviežej a aromatickej chuti plodová zelenina dobre dopĺňa sladké i slané jedlá a preto ju možno mnohostranne kombinovať. Plodovú zeleninu je nutné rýchlo skonzumovať a možno ju vo väčšine prípadov skladovať v chladničke v priehradke na zeleninu.
Čo sa skrýva v plodovej zelenine
Plodová zelenina je zdravá, sýta a súčasne chutná potravina, ktorá sa ideálne hodí na diéty alebo podporu zdravia. Poskytuje veľké množstvo vlákniny, ktorá podporuje trávenie. Plodová zelenina ďalej obsahuje mnoho životne dôležitých a minerálnych látok, ktoré posilňujú srdcovo-cievny systém. A v neposlednom rade plodová zelenina poskytuje ešte značné množstvo vitamínu C, ktorý podporuje imunitný systém. Pravidelná konzumácia plodovej zeleniny v čerstvej alebo spracovanej forme sa preto vrelo odporúča. Pozornosť však treba venovať prípadným potravinovým intoleranciám.