Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Tekvica: jesenná klasika

Celkovo existuje okolo 800 odrôd tekvice a 200 z nich možno použiť v kuchyni. Najznámejšou je hokkaido. Avšak v súčasnosti je pre mnohých ľudí známym pojmom aj maslová, muškátová a špagetová tekvica. 

Užitočné informácie

Tekvica má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú tekvicu

Vzhľad jednotlivých tekvíc sa môže veľmi líšiť. Farebné spektrum siaha od oranžovej cez žltú až po zelenú alebo dokonca čiernu. To isté platí pre tvary. Kým klasická tekvica je guľatá, iné druhy sú hruškovité, ploché alebo oválne. Najväčšie druhy tekvice dosahujú priemer jeden meter a hmotnosť do 100 kilogramov. Prísne vzaté tekvica vôbec nepatrí k zelenine, ale k bobuľovému ovociu. Prečo? Jej semená sa nachádzajú vnútri dužiny. 

Tekvica je udomácnená na všetkých piatich kontinentoch našej planéty. Jedlá tekvica je obľúbená zelenina, ktorú ľudia používajú už tisícročia na prípravu rôznych jedál a tiež na liečenie. Chuťovo má tekvica obvykle mierne orieškovú príchuť.


Pôvod

Odkiaľ pochádza tekvica?

V Strednej a Južnej Amerike predstavuje tekvica už viac ako 10 000 rokov obľúbenú základnú potravinu. Podľa legiend sa mala tekvica postupne dostať aj do Európy pri objavení Ameriky. Divé kultúry v Japonsku svedčia však o tom, že napríklad tekvica hokkaido bola udomácnená na tomto severnom japonskom ostrove už predtým.


Sezónnosť

Kedy má tekvica svoju sezónu?

Keďže sa tekvica pestuje takmer všade na svete, dostáva sa ako regionálny alebo importovaný tovar do obchodov po celý rok čerstvá. Ozdobné tekvice sú žiadané predovšetkým v jeseni počas sviatku Halloween. 


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže tekvica použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú tekvicu

Tekvica sa s obľubou používa na prípravu polievok alebo čatní. Okrem toho sa vynikajúco hodí ako príloha k slaným pokrmom alebo ako základ pri výrobe marmelády. Miesto skladovania tekvice má byť chladné a suché. Pri správnom skladovaní možno väčšinu tekvíc skladovať až tri mesiace. Iné možno skladovať (podľa druhu a pri správnom uskladnení) až dva roky. Osvedčilo sa zavesenie tekvice do siete. Dužinu tekvice tiež možno vynikajúco zamraziť. Tak sa zakonzervujú aj vitamíny a živiny.Účinné zložky

Čo sa skrýva v tekvici

Tekvica obsahuje veľké množstvo beta karoténu a pôsobí preto priaznivo na pokožku a vlasy. Okrem toho obsahuje mnoho životne dôležitých a minerálnych látok – vďaka nim je to veľmi zdravá a súčasne nízkokalorická potravina.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 16 kcal

Sacharidy: 2,2 g

Bielkoviny: 0,5 g

Tuky: 0,2 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,08 mg

Vitamín B2: 0,07 mg

Vitamín B6: 0,03 mg

Vitamín C: 11 mg

Vitamín E: 0,5 mg

Minerálne látky

 

Vápnik: 18 mg

Železo: 0,2 mg

Draslík: 140 mg

Horčík: 10 mg

Sodík: 1 mg