Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jahňacie koleno: skutočná delikatesa

„Jahňacie koleno“ je z odborného hľadiska predkolenie jahňaťa a označuje sa tiež ako „jahňacia noha“. Pri výrobe sa jahňacie kolená najprv oddelia od jahňacieho stehna.

Užitočné informácie

Jahňacie koleno má tieto špecifické vlastnosti 

Detailný pohľad na čerstvé jahňacie koleno

Keďže je predkolenie jahňaťa veľmi namáhané, má na rozdiel od zvyšných častí tela veľký podiel svaloviny, vďaka ktorému je mäso bohaté na proteíny a preto výživné a súčasne nízkotučné. Tmavočervené mäso jahňacieho kolena je veľmi prerastené šľachami, väzmi a väzivom, považuje sa však za skutočnú delikatesu.

V strede jahňacieho kolena sa nachádza holenná kosť. Tú nemožno zjesť, pri pečení, dusení alebo varení sa však tiež používa. Jahňacie koleno je v priemere 10 až 15 centimetrov dlhé. Má skôr jemne mäsovú chuť a v porovnaní s inými druhmi mäsa mierne horkú arómu.


Pôvod

Odkiaľ pochádza jahňacie koleno?

Jahňacie koleno sa vyrába a spracováva takmer na celom svete. V Oriente sa jahňacina považuje za obľúbený mäsitý pokrm.


Sezónnosť

Kedy má jahňacie koleno svoju sezónu?

Jahňatá sa porážajú a spracovávajú počas celého roka, takže v ponuke neexistuje žiadna vrcholná sezóna. Dopyt však stúpa predovšetkým v období kresťanskej Veľkej noci a Vianoc.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže jahňacie koleno použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvé jahňacie koleno

Jahňacie koleno sa považuje za obľúbenú prísadu pri príprave slávnostných jedál a v mnohých reštauráciách je základnou súčasťou jedálneho lístka. V rýchlom občerstvení je však jahňacie koleno skôr zriedkavé, takisto obvykle neslúži na prípravu šalátov alebo podobne. Čerstvé mäso vydrží v chladničke len niekoľko dní. Nikdy ho neskladujte voľne, ale radšej prikryté alebo zabalené.


Recepty

Čo možno jahňacie koleno


Účinné zložky

Čo sa skrýva v jahňacom kolene

Vďaka jeho veľmi nízkemu obsahu tuku a súčasne vysokému obsahu proteínov je jahňacie koleno (podľa spôsobu prípravy) vyslovene zdravá potravina pre stavbu svalov a na podporu imunitného systému.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 127 kcal

Sacharidy: 3,1 g

Bielkoviny: 9,32 g

Tuky: 8,33 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,1 mg

Vitamín B6: 0,06 mg

Vitamín C: 1,05 mg

Vitamín E: 0,22 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 16 mg

Železo: 0,89 mg

Draslík: 115 mg

Horčík: 180 mg

Sodík: 0 mg