Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jahňacia kotleta: grilovanie a opekanie

Jahňacia kotleta sa získava z chrbta jahňaťa. Z prednej časti sa získavajú rebierka s koncami rebier, zo zadnej časti bedrové kotlety, väčšinou so sviečkovou.

Užitočné informácie

Jahňacia kotleta má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú jahňaciu kotletu

Z jahňaťa sa na kotlety spracúvajú časti z boku a chrbta. Oba druhy mäsa sú ideálne na krátke pečenie a grilovanie. Toto mäso je jemné a šťavnaté. Mäsu oddelenému od kosti sa tiež hovorí jahňacie kotletky. Jahňacie rebierka sa predávajú jednotlivo. Bedrové kotlety sú veľmi malé, preto sa predávajú v pároch. 

Jahňa, baran alebo ovca?

Jahňa je mladá ovca do veku jedného roka. Jahňacie mäso je často uprednostňované pred mäsom dospelých zvierat, pretože je veľmi jemné a má jemnú chuť. Ak je ovca v čase porážky staršia ako dva roky, hovoríme o ovčom mäse. O baraňom mäse hovoríme, keď je jatočné zviera mladšie ako dva roky. Pri jahňacom mäse ešte rozlišujeme mliečne a kŕmené jahňatá. Mliečne jahňatá sú minimálne osem týždňov staré, ale nie staršie ako šesť mesiacov. Neboli živené zeleným krmivom a majú mimoriadne svetlé mäso. Pri kŕmených jahňatách je mäso tmavoružové a trochu prerastené tukom. Pri porážke majú vek do jedného roku.


Pôvod

Odkiaľ pochádza jahňacia kotleta?

Jahňacia kotleta, čerstvá, chladená alebo zamrazená, pochádza z Nového Zélandu. Dováža sa aj z týchto krajín:

  • Veľká Británia
  • Francúzsko
  • Luxembursko
  • Írsko
  • Austrália

Sezónnosť

Kedy má jahňacia kotleta svoju sezónu?

Jahňaciu kotletu možno kúpiť po celý rok. Najväčší dopyt je počas Veľkej noci a v lete v čase grilovačiek.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže jahňacia kotleta použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú jahňaciu kotletu

Jahňacia kotleta chutí mimoriadne dobre grilovaná, dochutená rozmarínom a cesnakom. Prípadne sú tiež vhodné marinády z octu, cmaru a bieleho alebo červeného vína. Tak sa mimoriadne dobre rozvinie chuť byliniek a korenia. Keď je mäso na grile, je potrebné dbať na to, aby nebolo vystavené príliš veľkej teplote, aby zostalo jemné a mierne ružové. Čas pečenia je približne štyri až šesť minút. Teplota pre ružové mäso je 60 stupňov, na úplné prepečenie 70 stupňov. 

Ako uchovať jahňaciu kotletu čerstvú

Čerstvú jahňaciu kotletu je nutné po zakúpení uložiť pri teplote štyroch stupňov. Tak ju možno držať až tri dni. Dbajte na to, aby bola v chladničke dobre prikrytá. Inou možnosťou uchovávania je zamrazenie.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v jahňacej kotlete

Jahňacia kotleta obsahuje veľa živín, ako sú vitamíny, bielkoviny, železo, zinok a B vitamíny. Bohato zastúpený vitamín B12 sa tiež podieľa na tvorbe krvi. Jahňacia kotleta je na rozdiel od jahňacej sviečkovice trochu tučnejšia.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 348 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 14,9 g

Tuky: 32 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,13 mg

Vitamín B2: 0,18 mg

Vitamín B6: 0,33 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,6 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 9 mg

Železo: 2,2 mg

Draslík: 345 mg

Horčík: 14 mg

Sodík: 90 mg