Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Jahňacia panenka: najkvalitnejšia jahňacina

Jahňacia panenka je mimoriadne jemná a preto sa ideálne hodí na grilovanie alebo ako prísada do jedál vyberanej kuchyne. Ide o špeciálne mäso z jahňacieho chrbta. Je to kus medzi horným hrudným stavcom a posledným hrudným stavcom sviečkovej.

Užitočné informácie

Jahňacia panenka má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú jahňaciu panenku

Jahňacia sviečkovica sa vyrezáva z chrbta. Hoci je jahňacia panenka svalovina, je relatívne málo namáhaná a preto má chudú a málo šľachovitú štruktúru.

Jahňacia panenka je obvykle dlhá 15 až 20 centimetrov s priemerom šesť až sedem centimetrov. Jej tvar je valcovitý. Mäso má červenú až mierne fialovo lesklú farbu so sporadickými bielymi miestami, ktoré pochádzajú zo šliach. Jahňacia panenka má delikátnu mäsovú chuť s mierne horkou príchuťou. Mäso je mäkké, jemné a veľmi šťavnaté.


Pôvod

Odkiaľ pochádza jahňacia panenka?

Jahňacia panenka je obľúbená a produkuje sa takmer všade na svete. Jedlá z jahňacej panenky sú však mimoriadne obľúbené v týchto krajinách:

  • Írsko
  • Veľká Británia
  • celý Orient

Sezónnosť

Kedy má jahňacia panenka svoju sezónu?

Jahňatá sa porážajú počas celého roka. Mimoriadne veľký dopyt po jahňacej panenke je však predovšetkým počas sviatkov, ako je napríklad Veľká noc alebo Vianoce. Po oddelení z jahňaťa sa jahňacia panenka spravidla spracováva čerstvá alebo sa zavarí do obalu a priemyselne zabalí. Jahňacia panenka je ako potravina v predaji po celý rok a nie je sezónnym tovarom.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže jahňacia panenka použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú jahňaciu panenku

Jahňacia panenka slúži ako ušľachtilá prísada pri príprave najrôznejších pokrmov vyberanej kuchyne. Je veľmi obľúbená ako pečené jahňacie, marinované jahňacie alebo ako grilovaný jahňací chrbát. Použitie ako rýchle občerstvenie medzi hlavnými jedlami sa z dôvodu vysokej kvality jahňacej panenky doteraz neuchytilo.

Čerstvé mäso je nutné rýchlo pripraviť, pretože v chladničke vydrží iba niekoľko dní. Skazené mäso stráca vláčnosť, kyslasto zapácha a je mazľavé. V takom prípade je už nejedlé.


Recepty

Čo možno pripraviť z jahňacej panenky


Účinné zložky

Čo sa skrýva v jahňacej panenke

Jahňacia panenka je relatívne nízkotučná, obsahuje však veľa proteínov. Preto je vhodná pre racionálnu výživu, diéty a pre športovcov, ktorým konzumácia jahňacej panenky pomáha pri tvorbe svalov, prípadne podporuje imunitný systém.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 178 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 27,6 g

Tuky: 7,46 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 0 µg

Vitamín B1: 0,13 mg

Vitamín B2: 0,3 mg

Vitamín B6: 0,16 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,66 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 18 mg

Železo: 2,59 mg

Draslík: 306 mg

Horčík: 34 mg

Sodík: 301 mg