Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Sliepka na polievku: dokonalý vývar

Sliepka na polievku má v Európe, ale aj v ázijskej kuchyni, dlhú tradíciu. Typickú slepačiu polievku rozpoznáte podľa výraznej vône, množstva zeleniny a veľkej sýtosti. V ťažkých časoch siahalo najmä chudobné obyvateľstvo k sliepke na polievku, pretože bola ľahko dostupná a neobvykle výživná.

Užitočné informácie

Sliepka na polievku má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvú sliepku na polievku

Samec kury sa volá kohút. Aký je však rozdiel medzi sliepkou a kurčaťom? Sliepka sa používa na polievku a kurča sa griluje. Dôvodom je rozdielna doba výkrmu, ktorá má vplyv na mäso. Kurča sa kŕmi približne 30 dní, preto je mäso mimoriadne mäkké a jemné. Sliepka sa naproti tomu kŕmi viac ako rok a až potom sa zabíja. Jej mäso je tuhšie a chuťovo výraznejšie a vynikajúco sa hodí do polievky. Sliepky na polievku sú bývalé nosnice.


Pôvod

Odkiaľ pochádza sliepka na polievku?

Kura alebo kura domáca pochádza z kury bankiva z juhovýchodnej Ázie. Táto divá kura patrí do čeľade bažantovitých. V minulosti sa slepačia polievka považovala za jedlo chudobných, avšak v súčasnosti sa presadila aj ako slávnostné jedlo pri významných príležitostiach.


Sezónnosť

Kedy má sliepka na polievku svoju sezónu?

Sliepka na polievku a kurča sú v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže sliepka na polievku použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvú sliepku na polievku

Mäso sliepky na polievku je tuhšie ako mäso kurčaťa a má výraznejšiu chuť. Je z nej dobrý vývar. Ale aj ázijský, predovšetkým indický alebo čínsky, spôsob prípravy sliepky na polievku sa teší stále väčšej obľube. Charakteristické sú pritom výrazné koreninové zmesi, ktoré pokrmu dodávajú ohnivo ostrú chuť, sladkokyslú chuť alebo chuť karí. 

Ako sliepku na polievku skladovať

Čerstvé slepačie mäso na polievku možno držať v chladničke dva až tri dni. Zamrazenú sliepku možno skladovať pri -18 stupňoch 12 mesiacov. Čerstvú sliepku je dobré vybrať z obalu, jemne osušiť prikladaním utierky, zakryť a skladovať ju ideálne v chladničke pod polyetylénovou fóliou pri teplote štyri stupne. Čím je teplota vyššia, tým rýchlejšie sa čerstvé mäso pokazí. Čerstvé mäso je, ako to naznačuje názov, čerstvé. A práve tak začerstva a rýchlo by sa malo spracovať.


Recepty

Čo možno pripraviť zo sliepky na polievku


Účinné zložky

Čo sa skrýva v sliepke na polievku

Slepačia polievka je veľmi zdravá. Pri prechladnutí môže slepačia polievka posilniť a urýchliť uzdravenie. Prítomný zinok a bielkoviny pôsobia protiopuchovo a protizápalovo. Sliepka má malý podiel tuku, ako je pre hydinu typické. To nielen zlepšuje chuť, ale prispieva aj k zdravej výžive. Sliepka na polievku okrem toho obsahuje všetky živiny, ktoré nutne potrebujú napríklad športovci alebo dospievajúci.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 257 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 18,5 g

Tuky: 20,3 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 260 µg

Vitamín B1: 0,06 mg

Vitamín B2: 0,17 mg

Vitamín B6: 0,35 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,3 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 11 mg

Železo: 1,4 mg

Draslík: 190 mg

Horčík: 30 mg

Sodík: 100 mg