Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Bergkäse: veľa kalórií, žiadne sacharidy

Názov Bergkäse (horský syr) pochádza ešte z čias, keď bol vyrábaný v horách na salašoch. To sa robilo z praktických dôvodov. V letných mesiacoch kravy spásali horské pasienky.

Užitočné informácie

Bergkäse má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý syr Bergkäse

Pôvodne sa na výrobu syra Bergkäse používalo mlieko z kráv, ktoré sa pásli na lúkach alebo salašoch v horských oblastiach či na holiach. Keďže sa zvieratá zdržiavali vo voľnej prírode vo dne i v noci, mohli skonzumovať veľa zdravej trávy a bylín. Preto malo už mlieko týchto kráv výrazne korenistú chuť. Z nepasterizovaného mlieka sa potom priamo na salaši vyrábal tvrdý syr.


Pôvod

Odkiaľ pochádza Bergkäse?

Výroba tradičného syra Bergkäse bola v minulosti kvôli počasiu obmedzená na jarné a letné mesiace. Preto dnes stačí, keď kravy dostanú potravu, ktorá pochádza zo 70 percent z horských oblastí. Tú môžu spásť buď priamo na lúkach alebo dostať v zime ako spracované jadrové krmivo, takže je na výrobu syra po celý rok k dispozícii dostatok nepasterizovaného mlieka. Avšak aj dnes by sa mal tento syr ideálne vyrábať v horských oblastiach.


Sezónnosť

Kedy má Bergkäse svoju sezónu?

Bergkäse je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže syr Bergkäse použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý syr Bergkäse

Bergkäse chutí čistý, napríklad ako súčasť syrovej misy, ale aj na chlebe. Obsahuje vysoký podiel tuku a preto je vhodný aj na zapekanie pokrmov. Kvôli tuku sa ľahko topí a potom vytvára kôrku.

Ako uchovávať Bergkäse

Bergkäse obvykle dozrieva zhruba šesť mesiacov, občas však až dvanásť mesiacov. Čím dlhšie dozrieva, tým má korenistejšiu chuť. Doma by sa mal Bergkäse skladovať v chladničke maximálne dva týždne. Aby mohol naplno rozvinúť svoju chuť, odporúča sa tento syr vybrať už hodinu pred konzumáciou z chladničky. Keďže je Bergkäse korenistý syr, najlepšie je uchovávať ho pod zvonom na syr.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v syre Bergkäse

Bergkäse poskytuje veľa bielkovín a obsahuje veľa minerálnych látok, ako napríklad vápnik, a dôležité vitamíny. Bielkoviny a vápnik sú v tele zodpovedné za posilňovanie svalov, kostí a zubov. Bergkäse okrem toho obsahuje v porovnaní so syrom z „maštaľného chovu“ viac mastných kyselín, ktoré majú priaznivý účinok na srdce. Bergkäse má síce veľa tuku a kalórií, avšak neobsahuje žiadne sacharidy, takže je vhodný na nízkosacharidovú výživu. Vďaka dlhej dobe zrenia je Bergkäse obvykle aj bezlaktózový.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 386 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 28,9 g

Tuky: 30 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 330 µg

Vitamín B1: 0,04 mg

Vitamín B2: 0,32 mg

Vitamín B6: 0,11 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0,9 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 1100 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 100 mg

Horčík: 43 mg

Sodík: 300 mg