Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Harzer: silná vôňa, pikantná chuť

Syr Harzer je pre mnohé ústa výzvou. Kto ho však miluje, vie ho oceniť. Nielen kvôli tomu, že je veľmi nízkotučný, ale aj preto, že Harzer je plný proteínov.

Užitočné informácie

Harzer má tieto špecifické vlastnosti

Detailný pohľad na čerstvý Harzer

Syr Harzer patrí ku kyslomliečnym výrobkom a vyrába sa z nízkotučného mlieka. Do odstredeného mlieka, ktoré je pre výrobu potrebné, sa nasadia baktérie mliečneho kvasenia. Týmto postupom vznikne tvaroh, ktorý sa pred ďalším spracovaním nechá odkvapkať, ochutí sa soľou a vyformujú sa z neho malé bochníčky.

Niekedy sa k soli pridáva ako korenie aj rasca. Potom sa Harzer potrie mikroorganizmami a nechá sa niekoľko týždňov pokojne dozrievať. Jeho charakteristická vôňa je veľmi pikantná, mnohí ju považujú za silnú. Konzistencia tohto ručne tvarovaného syra je najprv veľmi drobivá a má bielu farbu a tvrdé jadro. Čím je zrelší, tým je mäkší a žltší. Doba zrenia a tiež chuť syra sa regulujú pomocou obsahu soli.


Pôvod

Odkiaľ pochádza Harzer?

Syr Harzer pochádza, ako napovedá názov, z pohoria Harz a je tam tiež známy ako rolka Harzer. Už dlhšie sa však tento ručne tvarovaný syr vyrába aj v iných regiónoch Nemecka, okrem iného v Sliezsku, Hesensku a Vestfálsku. Tam sa tiež vyrába pod názvom Harzer. Názov nie je chránenou značkou.


Sezónnosť

Kedy má Harzer svoju sezónu?

Harzer je v predaji po celý rok.


Používanie a skladovanie

Na čo sa môže Harzer použiť a ako sa má skladovať?

Detailný pohľad na čerstvý Harzer

Mnoho ľudí konzumuje Harzer na chlebe alebo čistý. Takisto je súčasťou mnohých typických pokrmov, predovšetkým obložených mís s údeninami a syrmi z Harzu. Tam sa Harzer servíruje s masťou a kyslými uhorkami.

Ako Harzer uchovávať

Tento syr by sa mal kvôli baktériám mliečneho kvasenia uchovávať v chladničke. Po otvorení ho možno uchovávať asi desať dní. Kto ho má rád nezrelý, môže ho spotrebovať dva až dva a pol týždňa pred uplynutím doby spotreby. Kto ho má radšej zrelý, otvára ho tri až dva dni pred dátumom doby spotreby. Po uplynutí doby spotreby by sa nemal konzumovať. Aby jeho intenzívny zápach neprešiel na iné potraviny, mal by sa Harzer uchovávať v uzatvorenej nádobe.


Účinné zložky

Čo sa skrýva v syre Harzer

Syr Harzer neobsahuje takmer žiadny tuk a veľký podiel proteínov, preto je ideálnym občerstvením pred alebo po športovaní alebo medzi hlavnými jedlami. Vynikajúco sa hodí pre nízkosacharidovú výživu, pretože tento kyslomliečny syr nemá žiadne sacharidy. Okrem toho sú vitamíny obsiahnuté v syre Harzer dôležité pre náš organizmus. Obsahuje, okrem iného, vápnik pre stavbu kostí, draslík pre srdce a vitamín B12 a kyselinu listovú pre tvorbu krvi a delenie buniek.

Výživové hodnoty
 

Kalórie: 126 kcal

Sacharidy: 0 g

Bielkoviny: 30 g

Tuky: 0,7 g

Vitamíny

 

Vitamín A: 10 µg

Vitamín B1: 0,03 mg

Vitamín B2: 0,35 mg

Vitamín B6: 0,03 mg

Vitamín C: 0 mg

Vitamín E: 0 mg

 

Minerálne látky

 

Vápnik: 125 mg

Železo: 0,3 mg

Draslík: 100 mg

Horčík: 15 mg

Sodík: 1520 mg