Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Merguez: pikantné párky, ktoré sa tešia čoraz väčšej obľube

Teraz začne byť poriadne horúco! Ak obľubujete ostré jedlá, vašej pozornosti by určite nemali uniknúť párky Merguez. Do Európy, konkrétne do Francúzska sa dostali spolu s prisťahovalcami z regiónu Maghreb a dnes sa tieto pikantné párky tešia obľube v každom kúte Európy. Čím sú však také výnimočné?

Na obrázku sú párky Merguez na drevenej doske, ozdobené bazalkou a farebným korením.
© maria_lapina – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Svetové kuchyne ovládli párky s exotickým názvom Merguez. Táto pochúťka pochádza až zo severného regiónu Afriky.
  • Výnimočnej chuti hovädzích párkov Merguez nechýba paprikový nádych a korenistosť. Často obsahujú tiež jahňacie mäso.
  • Prečítajte si, na aké spôsoby možno Merguez pripraviť, a inšpirujte sa naším receptom na párky. 
Definícia

Merguez: chutné párky s nádychom exotiky

Názov Merguez pochádza z Francúzska. Tento druh párkov má svoje korene v africkom regióne Maghreb, do ktorého patria najmä tri severné štáty: Tunisko, Alžírsko a Maroko. Hlavnou prísadou týchto výnimočných párkov je samozrejme lahodné mäso. Podľa maghrebskej tradície sa do originálnych párkov dáva výhradne jahňacie mäso. Dnešná verzia párkov Merguez však často obsahuje kombináciu mletej jahňaciny a hovädziny v rovnakom pomere. Čoraz častejšie možno nájsť na pultoch aj varianty týchto ostrých párkov, ktoré obsahujú výhradne hovädzie mäso. 


Chuť

Ako chutia párky Merguez?

Grilovaný párok Merguez na bridlicovej doske
© kassiya – stock.adobe.com Svojou výnimočnou chuťou dobyli Európu: párky Merguez už nájdete v supermarketoch a mäsiarstvach po celej Európe.

Základ jedinečnej chuti párkov Merguez vhodných na hotdog tvoria výnimočné koreniny, ktoré sa primiešavajú do mäsovej zmesi. Hlavnými prísadami sú rímska rasca, cesnak, čierne korenie, paprika a harissa. Paprika zároveň dodáva párkom lákavý červenkastý odtieň. Mimoriadne ostrá pasta harissa obsahuje koreniacu zmes, ktorá pozostáva z čerstvého čili, rasce, semienok koriandru, soli a olivového oleja. Rovnako ako párky Merguez aj harissa pochádza z regiónu Maghreb. 


Výživové hodnoty

Aké sú výživové hodnoty párkov Merguez?

Tento druh párkov obsahuje na 100 gramov približne 250 kalórií. Jeden párok spravidla váži 60 gramov a jedna porcia zložená z dvoch párkov, teda 120 gramov, vám dodá asi 300 kalórií. Takéto množstvo zároveň obsahuje 24 gramov tuku a 19 gramov bielkovín. 


Rozšírenie

Obľúbenosť párkov Merguez v Európe

Párky Merguez sa po druhej svetovej vojne dostali spolu s prisťahovalcami zo severnej Afriky až do Francúzska, odkiaľ sa postupne rozšírili do celej Európy. Dávno teda nie sú doménou len maghrebskej kuchyne, ale dajú sa kúpiť balené i čerstvé na pultoch európskych supermarketov alebo u mäsiarov. Tieto párky majú dĺžku asi osem až desať centimetrov a priemer približne jeden centimeter, takže sú vhodné na použitie v receptoch na hotdog.


Príprava

Ako párky správne pripraviť

Párky Merguez nie sú tepelne upravené, a preto ich treba pred konzumáciou najprv uvariť. Nepredávajú sa však len surové, ale zohnať možno aj predvarené, vákuovo balené párky. Podľa toho sa líši aj ich trvanlivosť, preto si nezabudnite prečítať údaje na obale. No a ako uvariť hovädzie párky Merguez? Fanúšikovia grilovania ich môžu pokojne hodiť na rošt. Výsledkom bude nezameniteľná pochúťka. Vynikajúco však chutia aj pečené na panvici alebo ako súčasť iných jedál. Inšpirujte sa našimi tipmi na prípravu tejto potraviny.

1. Na grile

Ako najlepšie upiecť párky Merguez na grile? Rovnako ako iné párky a klobásy, aj tento druh treba na grile viackrát obrátiť, ale z každej strany je dobré nechať ich piecť dlhšie ako klasické klobásy. Dokonale ugrilované sú, keď majú červenú farbu a pekne chrumkavú kôrku. Ak chcete z párkov Merguez nechať odtiecť trochu tuku, pred prípravou na grile ich prepichnite vidličkou – vďaka tomu sa zbavíte časti tuku. Avšak pozor: nenechajte odkvapkávať tuk na uhlie, inak začne silno dymiť.

2. Na panvici

Párky Merguez môžete pripraviť aj klasicky na panvici s trochou oleja. Pri opekaní na sporáku ich takisto viackrát otočte, aby bol ich povrch chrumkavý a vyzeral takmer pripálene. Skvelým doplnkom týchto výrazne pikantných párkov je osviežujúce tzatziki.

3. Ako hotdog, súčasť iných jedál alebo obloha

Francúzi si obľúbili párky Merguez aj v kombinácii s pečivom. Na recept na hotdog vo francúzskom štýle budete potrebovať rozrezanú bagetu alebo briošku, do ktorej sa párok s prísadami podľa chuti jednoducho vloží. Párky však dokážu skvele ozvláštniť aj polievky a šaláty. Stačí ich opiecť, nakrájať na kolieska a pridať do ľubovoľnej polievky alebo šalátu. A čím to všetko zapiť? K pikantným párkom sa dokonale hodí perlivé biele víno, pohár ružového vína či dobre vychladené pivo. 

 

Zaujímajú vás potravinové trendy a nechcete si nechať nič ujsť?