Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Populárna tapioka: bezlepková, všestranná a chutná

Možno aj vy si ešte pamätáte bubble tea – nápoj populárny najmä okolo roku 2010, ktorý zmizol z trhu rovnako rýchlo, ako sa na ňom objavil. Teraz slávia tapiokové guľôčky návrat na scénu. Už na prvý pohľad pripomínajú želé a zvyknú sa označovať aj ako tapiokové perly. Čo to však vlastne je? A aké výhody v sebe tapioka skrýva?

Biele tapiokové perly v drevenej miske.
© FomaA – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Tapioka škrob je špeciálny druh škrobu, ktorý sa získava z maniokového koreňa.
  • Tento škrob neobsahuje žiadny lepok, preto sa tapioka používa ako obľúbená náhrada pšenice.
  • Prečítajte si, aké jedlá a tapioka dezerty možno z tejto netypickej potraviny pripraviť. 
Definícia

Čo je tapioka?

V Južnej Amerike patrí tapioka k základným potravinám a získava sa zo škrobu koreňa manioku. V surovom stave je však jedovatá. Aby sa korene dali konzumovať, musia absolvovať náročný proces, pri ktorom sa očistia, nastrúhajú, namočia, prelisujú a opečú v rúre. Výsledkom je manioková múka a ako vedľajší produkt tapioka, ktorú tvorí čistý škrob. 


Výživové hodnoty

Akými výživovými hodnotami sa tapioka pýši?

Tento škrob nájdete v obchode v podobe guľôčok alebo vločiek. Tie obsahujú veľké množstvo sacharidov, takže tapioka a diéta nejdú veľmi dohromady. V 100 gramoch nájdete takmer 89 gramov sacharidov a približne 350 kalórií. To však tapioková múka vyvažuje vysokým obsahom vlákniny. Keďže tapiokový škrob neobsahuje alergény ani lepok, tapioka je zaujímavou potravinou najmä pre ľudí s intoleranciou lepku a rôznymi alergiami. Tapiokovou múkou sa dá šikovne nahradiť pšenica, raž i ryža, vďaka čomu je ideálnou alternatívou pri príprave bezlepkových receptov. A ako bonus je tiež zaujímavým spestrením jedálnička. 


Použitie

V akom recepte tapioka zažiari?

Nakrájané korene manioku a nôž na drevenom pozadí
© CWP LLC/Stocksy – stock.adobe.com Tapioková múka sa vyrába z koreňa manioku. Vďaka jemnučkej konzistencii tapiokového škrobu sa múka skvele hodí ako spojivo.

Bezlepková a všestranná: vďaka jemnučkej konzistencii tapiokového škrobu, pripomínajúcej pšeničnú múku alebo práškový cukor, sa tapioková múka skvele hodí ako spojivo do omáčok, pri zaváraní džemov alebo napríklad pri pečení ako náhrada rôznych druhov múk. Výhodou tapiokovej múky je, že je chuťovo neutrálna, takže možnosti jej použitia v kuchyni sú takmer nekonečné. Z tapioky poľahky pripravíte rôzne dezerty, koláče, keksíky, ale využitie nájde aj pri príprave žemlí, čipsov či tortíl. 

Vo forme perál používajú tapioku aj mnohé slávne osobnosti svetovej gastronómie. Praskanie tapiokových perál, ktoré možno poznáte z nápoja bubble tea, dodáva jedlám skutočne originálny a luxusný nádych. A navyše, už len samotný pohľad na tapiokové perly lahodí oku, takže okamžite viete, že máte pred sebou niečo jedinečné. Po uvarení vo vode sa perly stanú úplne priezračnými a trošku pripomínajú kaviár. 


Recepty

Čo možno pripraviť z tapioky

Tapioka puding

V Amerike a Veľkej Británii sa už niekoľko rokov teší obľube puding z tapioky. Pripravuje sa z bezlepkových tapiokových perál a kokosového mlieka (na jednu plechovku, teda asi 250 mililitrov kokosového mlieka, sa používa 70 gramov tapiokových perál). Výsledkom je mimoriadne krémová konzistencia. Odporúčame použiť plechovku krémového kokosového mlieka. Pozor! Plechovkou netraste! Kokosovú vodu (bez pevnej zložky, ktorá je usadená na dne plechovky) zmiešajte v hrnci s tapiokovými perlami a 250 mililitrami plnotučného mlieka. Zmes zahrejte. Varte za stáleho miešania, kým guľôčky tapioky nebudú priehľadné. Ak je puding príliš hustý, pridajte doň ešte trochu kokosovej hmoty z plechovky. Nakoniec ochuťte tapiokový puding cukrom a trochou vanilky. Puding naservírujte do misiek a pred konzumáciou ho nechajte chvíľu vychladnúť.

Tapiokové palacinky

V Brazílii sa z tapiokovej múky pripravujú jednoduché palacinky, ktoré sa plnia hovädzím mäsom a šalátom alebo fazuľami s kuracinou. Palacinky pripravíte rovnomerným preosiatím tapiokového škrobu priamo do rozpálenej panvice. Dbajte pritom na to, aby bolo pokryté celé jej dno. Už po pár sekundách sa bezlepková tapioková múka začne spájať a vznikne placka. Palacinku otočte, potrite trochou masla, a podľa toho, či chcete pripraviť slaný alebo sladký variant, dochuťte soľou alebo cukrom. Tapiokové palacinky chutia vynikajúco a zároveň sú veľmi sýte, takže zaženú aj veľký hlad.

 

Zaujímajú vás trendy a informácie o výžive? Prihláste sa na odber Kaufland newslettera.