Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Socializácia: sedem spôsobov, ako zažiť nový druh všímavosti

Uvoľnite sa a strávte príjemné chvíle s rodinou, priateľmi a známymi doma: Socializácia doma je teraz v kurze. Zistite viac o novom druhu všímavosti a ako ho jednoducho zažiť v pohodlí domova s najbližšími, napríklad hrami pre dospelých.

Na obrázku sú traja ľudia, ktorí hrajú karty.
© Pressmaster – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Socializácia v pohodlí domova je akýmsi moderným variantom posedenia pri ohni.
  • Ide o stretnutie blízkych ľudí v uvoľnenej atmosfére, v prostredí vlastnej obývačky.
  • Cieľom je spoločné trávenie chvíľ a ich vedomé vychutnávanie.
  • Príležitostí na takéto stretnutie v bezpečí domáceho hniezdočka je pritom viacero, napríklad pri príprave chutnej večere, hraní stolných hier alebo cvičení jogy.
Definícia

Nové poňatie všímavosti – čo je socializácia v pohodlí domova?

Socializácia v pohodlí domova sa stala novým trendom a snúbi sa s ňou nový druh všímavosti. Ide o stiahnutie sa z čoraz neosobnejšieho digitálneho sveta medzi svoje štyri steny a s tým spojené sociálne aktivity. Odborníci niekedy tento fenomén opisujú i tak, že socializácia v pohodlí domova je akýmsi moderným variantom posedenia pri ohni. Pri stretnutí ľudí v uvoľnenej atmosfére obývačky totiž dochádza k rozvoju podobného pocitu spolupatričnosti. Ide pritom o to, aby sme si tieto momenty čo najviac vychutnali. Kľúčom k šťastiu totiž nie je egocentrizmus, ale zmysel pre spolunáležitosť a spoločné prežívanie všímavosti. Pritom nie je nevyhnutne nutná rečová komunikácia. Pohodlie prežívané v spoločnosti ostatných dokáže priniesť pocit šťastia, aj keď ho strávite v tichosti.


Rozvoj

Nové poňatie všímavosti – čo je socializácia v pohodlí domova?

Na fotografii môžete vidieť troch ľudí pri jedálenskom stole, ktorí práve nakladajú na taniere šalát. Na stole je misa s jablkami, šalátová misa, taniere a poháre.
© Seventyfour – stock.adobe.com Spoločné varenie, pohodové popoludnie na gauči a príjemné rozhovory – socializácia v pohodlí domova je jednoduchá.

Obdobie, keď bolo z dôvodu pandémie koronavírusu takmer nemožné tráviť spoločné chvíle tvárou v tvár, je za nami. Niet sa čo čudovať, že osobný kontakt je presne to, po čom teraz prahneme. Na prežívanie plnohodnotných spoločných chvíľ je pohodlie domova ako stvorené. Takéto prostredie oplýva potrebnou dávkou bezpečia a pohody. Presne to je zmyslom socializácie v pohodlí domova. Tento koncept pritom nie je ničím novým. Objavil sa ako určitý nový druh všímavosti už v súvislosti s trendmi hygge a JOMO (joy of missing out).

Pojem hygge má svoje korene v Dánsku a stal sa celosvetovým označením útulnej a príjemnej atmosféry, keď sa človek napríklad zababuší do mäkučkej deky a pri svetle sviečok si vychutnáva lahodné sušienky. JOMO je zase priamym opakom spoločenského fenoménu FOMO (fear of missing out) a označuje radosť z toho, keď si vedome necháme ujsť nejakú udalosť, a namiesto toho radšej odložíme smartfón niekam nabok a venujeme voľný čas len sebe. Oba tieto trendy sú dôležitými súčasťami socializácie v pohodlí domova, ale zďaleka nejde len o ne. Typickým znakom takýchto aktivít pre dospelých nie je len pocit neopakovateľného pohodlia, ale najmä kvalitne strávený čas doma, v spoločnosti blízkych osôb.


Realizácia

Socializácia v pohodlí domova – sedem tipov na prežitie nového druhu všímavosti

1. Meditujte spoločne!

Sústrediť sa na vlastné myšlienky a pocity, naplno vnímať prítomný okamih a upokojiť svoju dušu. To všetko vám pomôže dosiahnuť umenie meditácie. Jednotlivé meditačné techniky slúžia na lepšie začlenenie všímavosti do každodenného života. Vybrať si môžete z množstva aplikácií a videí na YouTube, pomocou ktorých sa v priebehu pár minút oboznámite so základmi meditovania. Potom už stačí pozvať k sebe blízku osobu a urobiť si v obývačke pohodlie. Spoločná meditácia posilňuje pocit spolupatričnosti a umožní vám lepšie sa sústrediť na svoje myšlienky a pocity.

2. Vyskúšajte spoločné aktivity pre dospelých!

Podobne ako meditácia, aj cvičenie jogy upriami vašu pozornosť na to, čo sa deje tu a teraz, a podporí vašu vnímavosť. Rozdiel sa však nájde: pri joge je nutné vedome vnímať svoj dych a vykonávať pohyby v súlade s jeho tempom. Zatiaľ čo meditácia sa zvyčajne odohráva v pokojnej atmosfére, joga podporuje uvoľnenie mysle a mobilitu tela zároveň. Vďaka tomu ide o ideálnu voľbu, keď sa chcete s blízkou osobou venovať aktivite na rozvoj všímavosti. Chýba vám vhodné pohodlné športové oblečenie?

3. Pripravte si spoločne večeru!

Pustite sa s priateľmi či celou rodinou do prípravy predjedla, hlavného chodu i dezertu. Alebo naplánujte večeru tak, aby sa do procesu varenia alebo pečenia určitým spôsobom zapojili všetky zúčastnené osoby. Niekto sa môže postarať o predjedlo a ďalší zase o hlavný chod či sladkú bodku na záver. A sláva – spoločná večera je na svete!

4. Usporiadajte čitateľské popoludnie!

Ak chcete prežiť pocit blízkosti, netreba vždy vymýšľať len spoločne vykonávané aktivity. Niekedy stačí byť jednoducho spolu v jednej izbe. Napríklad také daždivé popoludnie je ako stvorené na spoločné chvíle doma s partnerom či partnerkou, súrodencami či najlepšími kamarátmi. Vyberte si pohodlné miestečko a usalašte sa v ňom s dobrou knihou. Nič to, ak strávite celý čas mlčky. Niekedy stačí vedieť, že nie ste sami, a vychutnávať si spoločnosť v tichosti. Existuje však ešte jedna možnosť: vyberte si rovnaké dielo a čítajte si ho navzájom, môžete sa napríklad striedať po jednotlivých kapitolách. Alebo si čítajte potichu a nakoniec si vymeňte dojmy z knihy.

5. Prekvapte svoju polovičku domácim rande!

Ak je to už dávno, čo ste boli naposledy spolu na rande, nastal čas na večer strávený vo dvojici. Pozvite svojho partnera alebo partnerku k sebe domov, prípadne ak bývate spoločne, poproste milovanú osobu, aby si na vás vyhradila jeden večer. Televízor ani počítač však nezapínajte! Namiesto toho si pripravte pohodlnú pohovku, kvalitné víno alebo iný nápoj, chutnú večeru, masáž, svetlo sviečok a chuť konverzovať. Čo viac si priať?

Inšpiratívne recepty na prípravu romantickej večere

6. Oprášte zbierku stolných hier!

Šachy, Backgammon, dáma alebo kocky – možnosti sú takmer nekonečné. Usporiadajte si doma herný večer s priateľmi alebo rodinou. Stačí zvoliť starú dobrú stolnú hru alebo hru na rozvoj socializácie, a vychutnať si poriadnu dávku zábavy a akcie. Okrem toho vám takéto hry, ktoré sa dajú hrať doma, navodia pocit pohody a zbavia vás stresu z každodenných povinností. A čo takto nejaké občerstvenie k tomu?

7. Čo poviete na romantiku pri záhradnom ohnisku?

Ak je to čo i len trochu možné, nenechajte si v lete ujsť túto skvelú domácu aktivitu. Zohrejte sa pri ohníku na záhradnej opekačke s priateľmi, opečte si špekáčik alebo inú dobrotu. K tomu šálka horúceho kakaa, čaju alebo chladeného nápoja a spoločné hlboké rozhovory sa môžu začať. Ak teraz ľutujete, že nemáte u seba doma možnosť založiť ohnisko, nezúfajte. Spoločnú pohodu si môžete vychutnať aj pri inej, rovnako relaxačnej aktivite. Vezmite pár stoličiek a pohodlne sa usaďte na balkón alebo neďalekú lúku. Nezabudnite na sviečky, dobroty a osviežujúce nápoje. Dôležité je naplno si vychutnať večer a spoločné chvíle!


Technológie

A mimochodom: socializácia a technológie sa nevylučujú

Schovať mobil, odpojiť internet, jednoducho vypnúť: človek by mohol nadobudnúť dojem, že socializácia v pohodlí domova funguje len offline. Platí to však len čiastočne. Je totiž pravda, že v našej modernej spoločnosti nám internetové spojenie pomáha rozvíjať socializáciu a prispieva k pocitu slobody a nezávislosti. Predstavte si napríklad, že vonku padajú krúpy alebo zúri búrka. Čo robiť, ak túžite po spoločnosti, ale nechcete v takom počasí od nikoho (ani od seba) žiadať, aby opustil pohodlie domova? Pustite sa s priateľmi do spoločného varenia digitálnou cestou! Stačí si presunúť displej k doske na krájanie a pri príprave ingrediencií môžete veselo klebetiť. 

Alebo zbožňujete socializáciu, ale ste kvôli práci často na cestách? Ak si chcete zachovať domácu atmosféru aj mimo domu, nesiahajte pri voľbe ubytovania po hoteli, ale skôr po útulnejších alternatívach. Vďaka internetu si na online portáloch môžete poľahky objednať izbu, byt či dokonca prázdninový dom. Práca z domu takisto nemusí byť osamelá, pretože dnes už existuje veľa možností na rezerváciu miesta v coworkingovom priestore. Vďaka tomu je možné namiesto samoty zažiť príjemné chvíle s ostatnými aj v pracovnom čase. Viac všímavosti. V každom kúte sveta.