Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Čo pomáha na pálenie záhy: tipy a domáce prostriedky

Mnohých občas trápia príznaky pálenia záhy, ktoré sa prejavujú pálivou bolesťou, ktorá sa rozprestiera od hornej časti brucha smerom do hrdla a môže vyžarovať do celého hrudníka. Prečítajte si, ako k refluxu dochádza a čo môžete proti nemu urobiť.

Na obrázku je trup osoby, ktorá sedí na posteli a chytá sa ľavou rukou za stred hrudného koša.
© gballgiggs – stock.adobe.com

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Prečítajte si, čo pomáha na pálenie záhy a ako k nemu dochádza.
  • Okrem toho sa dozviete, čo jesť pri pálení záhy a kedy zájsť k lekárovi.
  • Refluxu je možné cielene predísť. Máme pre vás šesť praktických tipov, ktoré vám určite pomôžu. 
Definícia

Čo je to pálenie záhy? 

Pálenie záhy je refluxné ochorenie. Reflux označuje návrat žalúdočných štiav a niekedy aj žlče do pažeráka. Tomu by za normálnych okolností mal zabrániť uzatvárací sval žalúdka. Ak sa napriek tomu dostane žalúdočná kyselina do pažeráka, môže to vyvolať viacero ťažkostí. U 35 percent osôb dochádza k príznakom pálenia záhy najmenej raz týždenne, niekedy však aj častejšie. Zhoršiť sa to môže najmä po konzumácii jedla, pri ležaní alebo v predklone.


Zdravie

Ako rozpoznať reflux? 

Silné pálenie za hrudnou kosťou je hlavným príznakom pálenia záhy. Túto pálivú bolesť často sprevádza kyslá chuť v ústach, tlak na žalúdku alebo pocit plnosti. Niektorí ľudia sa pri pálení záhy sťažujú, že majú pocit, akoby sa nemohli nadýchnuť. Keďže pažerák sa nachádza priamo vedľa srdca, bolesť, ktorú reflux spôsobuje, niekedy nemožno jednoznačne priradiť ku konkrétnemu orgánu. V dôsledku toho niektorí pacienti so stálym pálením záhy vysokej intenzity končia na pohotovosti s podozrením na srdcový infarkt. Dôležité: Bolesti hrudného koša treba vždy lekársky vyšetriť. Ak sa nezistí srdcové ochorenie, v ďalšom kroku sa vyšetrenie zameria práve na žalúdok.

Treba dávať pozor na skryté symptómy: Niektoré sprievodné príznaky sa však hneď nepodarí identifikovať ako syndrómy pálenia záhy. Môže k nim patriť ranný kašeľ, zachrípnutý hlas a časté odkašlávanie. Problémy s prehĺtaním, chorobne zvýšené prehĺtanie vzduchu a nepríjemná pachuť v ústach takisto patria medzi možné prejavy refluxu.


Príčiny

Časté spúšťače príznakov pálenia záhy

Len čo sa agresívna žalúdočná kyselina dostane do pažeráka, dostaví sa bolesť. Obsahuje totiž kyselinu chlorovodíkovú, ktorá pôsobí priamo na nechránenú stenu pažeráka a dráždi ho. Spôsobuje to nepríjemné pálenie a narušenie prostredia pažeráka. Z dlhodobého hľadiska to môže viesť k zápalu pažeráka (ezofagitída), k čomu ale nemusí vždy dôjsť. Neliečená ezofagitída môže spôsobiť vznik vredov a jaziev. Možné príčiny pálenia záhy:

1. Výživa

Mimoriadne sladké, kyslé alebo mastné jedlá, alkohol a nápoje s obsahom kofeínu spôsobujú, že žalúdok produkuje po ich konzumácii priveľa kyselín, ktoré sa začnú hromadiť. K hromadeniu žalúdočnej kyseliny dochádza v blízkosti otvoru do pažeráka, vo vrchnej časti žalúdka, čo môže viesť k páleniu záhy.

2. Nikotín, lieky a hormóny

Nikotín, niektoré lieky alebo hormóny môžu znížiť napätie svalstva, čo môže oslabiť uzatvárací sval medzi žalúdkom a pažerákom. V dôsledku toho dochádza k prieniku žalúdočnej kyseliny do pažeráka. Príznaky pálenia záhy potom na seba nenechajú dlho čakať.

3. Tehotenstvo

Uzatvárací sval medzi žalúdkom a pažerákom môžu oslabiť aj tehotenské hormóny. Vyvíjajúce sa dieťa okrem toho od druhej, ale najmä v poslednej tretine tehotenstva čoraz viac tlačí na žalúdok.

4. Ochorenia žalúdočno-črevného traktu

Pálenie záhy môžu spôsobovať tieto ochorenia:

  • podráždený žalúdok
  • zápaly pažeráka
  • zápaly sliznice žalúdka
  • žalúdočné vredy
  • poranenie bránice 

5. Stres

Je dokázané, že psychika má vplyv aj na tráviaci systém. Ak máte citlivý žalúdok, môže sa to v stresujúcich situáciách prejaviť napríklad nevoľnosťou, hnačkou, zápchou, pocitom nafúknutia alebo dokonca pálením záhy.

6. Nadváha

Nadmerná konzumácia jedál, najmä s vysokým obsahom tuku, zvyšuje tlak na žalúdok. Natrávená potravina sa tak ľahšie dostáva do pažeráka, čo spôsobuje jeho dráždenie.


Čo pomáha

Akútne pálenie záhy: čo robiť

Ak u vás dochádza k páleniu záhy len príležitostne a nemáte iné ťažkosti, nerobte si starosti. Často stačí pri refluxe dodržiavať jednoduchú diétu a pár opatrení:

  • nejaký čas sa vyhýbajte nadmerne mastným a sladkým jedlám a nápojom.
  • Noste pohodlné oblečenie, ktoré nie je príliš tesné.
  • Zamerajte sa na odbúravanie stresu a doprajte si dostatok oddychu.
  • Ťažkosti môžu zmierniť aj antacidá, lieky viažuce kyselinu. 

Dôležité: Aj lieky predávané bez predpisu užívajte až po dohode s lekárom!


Prevencia

6 tipov proti páleniu záhy 

1. Dbajte na správnu stravu.

V rámci diéty pri refluxe sa vyhýbajte potravinám bohatým na tuk a jedlám pripravovaným na veľkom množstve tuku, údeninám a údeným mäsovým výrobkom, sladkostiam i čokoláde. Možno reagujete citlivo na pikantné jedlá, mätu, paradajky alebo čerstvý chlieb – skúste preto na pár dní vyradiť tieto zložky potraviny a sledujte, či sa ťažkosti nezmiernia. 

2. Pite vodu a čaj.

Vyhýbajte sa nápojom, ktoré môžu spôsobovať pálenie záhy. Patria k nim šťavy z citrusového ovocia, káva a čierny čaj, kakao, sýtené nápoje, kola a alkohol.

3. Vyhraďte si na jedlo dostatok času.

Dbajte na dôkladné požutie potravy a jednotlivé jedlá si ideálne rozdeľte na viacero menších porcií konzumovaných počas dňa. Posledné jedlo dňa nejedzte krátko pred spánkom.

4. Nezabúdajte na dostatočný pohyb.

Šport a pravidelné prechádzky odbúravajú stres, ktorý takisto môže byť jedným z mnohých spúšťačov refluxu. Ak máte nadváhu, pohyb vám poslúži aj ako skvelý pomocník pri chudnutí.

5. Uložte sa správne do postele.

Ak u vás dochádza k páleniu záhy často v noci alebo pri ležaní, upravte si miesto na spanie tak, aby ste mali trup v mierne vyvýšenej polohe. Vďaka tomu zabránite nadmernému prenikaniu žalúdočnej kyseliny do pažeráka.

6. Skoncujte s fajčením.

Samozrejme, že pre fajčiarov to nemusí byť až také jednoduché. Život bez fajčenia sa však môže okrem iného pozitívne odzrkadliť aj na miere refluxu.


Domáce prostriedky

Čo pomáha na pálenie záhy z domácich prostriedkov?

Šálka feniklového čaju. Pred ňou ležia feniklové semienka, za nimi čerstvá hľuza fenikla.
© natashamam35 – stock.adobe.com Nekyslé čaje, ako napríklad harmančekový alebo feniklový čaj, upokojujú podráždenú sliznicu žalúdka.

Pri miernych, akútnych príznakoch pálenia záhy sa často odporúča pomôcť si domácimi prostriedkami, ktoré by vám mali uľaviť od ťažkostí. Niekto skúša zjesť suchý chlieb, suchár, surový zemiak, hrsť mandlí alebo banán. Potraviny s obsahom škrobu by totiž mali naviazať nadbytočnú kyselinu žalúdočnú – o účinkoch tohto opatrenia však neexistuje vedecký dôkaz. Odporúča sa tiež skúsiť žuvať žuvačku. Pritom totiž dochádza k produkcii slín, ktoré sú zásadité. Teoreticky teda môžu sliny neutralizovať menšie množstvo nadbytočnej kyseliny žalúdočnej a podporiť jej návrat do žalúdka. Treba však zdôrazniť, že to funguje naozaj len na malé množstvá kyseliny.

Najúčinnejšia vec, čo pomáha na pálenie záhy, je zrejme pohár vlažnej, nesýtenej vody alebo šálka nekyslého čaju, napríklad feniklového alebo harmančekového. Môže to upokojiť podráždenú sliznicu a uvoľnená žalúdočná kyselina sa spláchne späť do žalúdka. Najlepšie je piť pomaly, po malých dúškoch. 

A čo pálenie záhy a sóda bikarbóna? Na to pozor! Mnohí nedajú dopustiť na riešenie refluxu sódou bikarbónou, no v skutočnosti je jej účinok o dosť horší, než ako sa traduje. Hrozí totiž riziko predávkovania, čo môže viesť k narušenia hodnoty pH tela. Okrem toho sa môžu vyskytnúť nepríjemné ťažkosti v podobe bolestí žalúdka, hnačky alebo nadmerného grgania. Pri grganí sa môže žalúdočná kyselina opäť dostať do pažeráka a vyvolať alebo dokonca zhoršiť pálenie záhy.

Kedy treba vyhľadať lekársku pomoc?

Pálenie záhy je spravidla neškodné, ak k nemu dochádza len občas. Problém nastane, keď sa ťažkosti stanú chronickými: ak sa u vás vyskytuje neobvyklý dráždivý kašeľ alebo pravidelne, najmenej raz do týždňa trpíte pálením záhy, mali by ste čo najskôr podstúpiť lekárske vyšetrenie. Inak môže dôjsť k zhoršeniu vašich ťažkostí. Len odborným vyšetrením je totiž možné odhaliť príčiny chronických ochorení a zamerať sa na ich riešenie.