Údaje o predajni sa načítavajú.

Vaše údaje boli odoslané.

Má vyplachovanie úst olejom zmysel?

Zoznam údajných prospešných účinkov vyplachovania úst olejom je dlhý: malo by podporovať detox organizmu, posilňovať imunitný systém, čistiť ústnu dutinu a pôsobiť proti zápachu z úst, ako aj problémom s ďasnami. Dokonca by malo ísť o účinný spôsob bielenia zubov. Znie to takmer príliš skvele na to, aby to bola pravda. Prezradíme vám, čo sa za týmto trendom skutočne skrýva.

Na obrázku je miska so sezamovými semienkami, miska so sezamovým olejom, ako aj fľaša sezamového oleja, ktorá je položená na pásikavej kuchynskej utierke.
© Kaufland

Prehľad obsahu na tejto stránke

  • Vyplachovanie úst olejom je metóda detoxikácie pochádzajúca z ajurvédy a v poslednom čase sa teší čoraz väčšej obľube.
  • Metóda spočíva v niekoľkominútovom prevaľovaní oleja v ústnej dutine, ktorý sa potom vypľúva.
  • Fanúšikovia tejto olejovej kúry si od nej sľubujú detoxikačné účinky a posilnenie imunitného systému.
  • Účinnosť sa však zatiaľ nepodarilo vedecky dokázať. 
Definícia

Na čo slúži vyplachovanie úst olejom?

Vyplachovanie úst olejom a ajurvéda k sebe patria už celé storočia. Táto metóda sa v tradičnom indickom liečiteľstve používa na detoxikáciu tela a starostlivosť o ústnu dutinu. Olejová kúra sa označuje tiež ako olejový výplach úst alebo oil pulling. Pri tejto metóde sa každý deň ráno pred čistením zubov vyplachujú ústa až desať minút rastlinnými olejmi. Je pritom dôležité dôkladne premyť olejom všetky časti ústnej dutiny, ako aj medzizubné priestory. V ústach tak vznikne emulzia z oleja a vody, ktorá má mliečnu textúru. Nakoniec sa olej vypľuje do vreckovky.


Použitie

Ako správne postupovať?

Tuhý kokosový olej v pohári so skrutkovacím viečkom, ktorý je položený na pásikavej kuchynskej utierke. Vedľa toho vidno škrupiny kokosového orecha.
© Kaufland Na vyplachovanie úst olejom sú najlepšie oleje v bio kvalite. Vhodný je napríklad sezamový alebo kokosový olej. Kokosový olej má pri izbovej teplote pevné skupenstvo a v ústach sa hneď rozpustí.

Na výplach sa mimoriadne hodí sezamový olej alebo éterické oleje, ako je mäta, zázvor alebo pomaranč, ktoré majú výnimočne príjemnú chuť. Populárne je tiež vyplachovanie úst kokosovým olejom. Výber konkrétneho oleja pritom závisí len od vašej chuti. Na každodenné používanie odporúčame používať kvalitné bio oleje. Je dobré začať jednou lyžičkou oleja a vyplachovať ňou ústa tri až päť minút. Postupne môžete prejsť až na desaťminútový výplach lyžicou oleja. Pozrite si prehľad často používaných olejov a návod na olejovú kúru:

Kedy a ktorý olej použiť?

Vhodné sú rastlinné oleje, napríklad bio sezamový olej, bio kokosový olej, za studena lisovaný panenský bio olivový olej, bio ľanový olej, bio slnečnicový olej a éterické oleje, napríklad mätový, zázvorový alebo pomarančový. Každý deň ráno pred čistením zubov a nalačno.

Ako to funguje?

Prevaľujte v ústach jednu lyžicu oleja asi desať minút a prepláchnite ním aj medzizubné priestory. Ale pozor: po vypláchnutí úst olej neprehltnite, ale vypľujte ho do vreckovky. 


Zdravie

Funguje vyplachovanie úst olejom ako detox?

Je dokázané, že zdravie ústnej dutiny ovplyvňuje celkové zdravie organizmu. Napríklad parodontitída sa spája so zvýšeným rizikom ochorení, ako je cukrovka, Alzheimerova choroba alebo ochorenia srdcovo-cievneho systému. Súvisí to s tým, že zápal v ústach oslabuje imunitný systém. To má potom vplyv na celé telo. Okrem toho môžu baktérie, ktoré spôsobujú zápalové procesy v ústnej dutine, putovať krvou aj do iných častí tela a spôsobovať tam problémy.

Má to však jeden háčik. Nebolo ešte preskúmané, aký vplyv má pravidelné vyplachovanie úst olejom na imunitný systém a tým aj na celý organizmus. Akékoľvek účinky olejovej kúry, ktoré sa netýkajú priamo ústnej dutiny, neboli vedecky dokázané. Na internete sa často dočítate, že olej pôsobí ako detox a posilňuje imunitný systém, dôkazy o tom však chýbajú.

Vyplachovanie úst olejom a zuby: má olej vplyv na zdravie zubov a ďasien? 

Aj v tomto prípade treba najprv uviesť, že metóda olejového výplachu ešte nie je dostatočne preskúmaná. Existuje však niekoľko všeobecných štúdií o hygiene a zdraví ústnej dutiny, pričom väčšina z nich prišla k podobným výsledkom: vyplachovanie úst olejom by malo mať rovnaký účinok ako použitie ústnej vody.

Ako to funguje? Olej je totiž hydrofóbny. To znamená, že nie je rozpustný vo vode a dokonca ju odpudzuje. V dôsledku toho nasáva látky, ktoré voda nedokáže tak ľahko odstrániť. Pri vyplachovaní úst olejom ide napríklad o zvyšky jedla a baktérie. Na porovnanie: zubná pasta obsahuje tenzidy, teda molekuly, ktoré sú hydrofóbne i hydrofilné (schopné viazať vodu). Tenzidy teda viažu v ústach vodu, tuky nerozpustné vo vode, ako aj oleje zo zvyškov jedla a baktérie. Tieto nečistoty sa uzatvoria v akýchsi bunkách, ktoré sa odplavia vodou. Pri vyplachovaní olejom sa v ústach zmieša olej s vodou. Olej sa pritom rozpadne na množstvo drobných kvapôčok. Účinný povrch sa tým prakticky zväčší. Vďaka tomu je olej schopný naviazať viac zvyškov jedla a baktérií.

V čom vlastne spočíva zdravie ústnej dutiny?

Je pritom dôležité položiť si otázku, v čom vlastne spočíva zdravie ústnej dutiny a podľa čoho ho hodnotiť. Vedci často používajú tieto faktory, ktoré je možné merať a následne vyhodnocovať:

  • Index zubného povlaku: čím menej povlaku, tým menej baktérií a zvyškov stravy sa nachádza v slinách.
  • Gingiválny index: index meria zdravie ďasien na základe miery zápalu.
  • Počet určitých baktérií v ústach, ktoré spôsobujú vznik zubného kazu.
  • Zápach z úst 

Po vyhodnotení týchto faktorov prišli vedci k tomuto záveru: vyplachovanie úst olejom môže zlepšiť zdravie ústnej dutiny. Na rozdiel od výplachu obyčajnou vodou bola po použití oleja alebo ústnej vody nameraná lepšia hygiena úst. Ale pozor: výsledky zopár štúdií, ktoré zatiaľ boli v tejto oblasti realizované, nemajú zo štatistického hľadiska príliš veľkú výpovednú hodnotu.

Účinok na bielenie zubov nebol preukázaný

O pozitívnych účinkoch kúry a súvisiacej detoxikácii sa píše veľa. Jedným z často sa vyskytujúcich údajných výhod je téma bielenia zubov. Tejto ajurvédskej metóde sa pripisuje schopnosť zmierňovať žlté sfarbenie zubnej skloviny. V skutočnosti je však nepravdepodobné, že by vyplachovanie úst olejom naozaj zosvetľovalo zuby. Doteraz neboli zistené ani vedecky preukázané žiadne výrazné účinky vyplachovania úst olejom na bielenie zubov.

Stručne povedané: vystačíte si s obyčajným čistením zubov

Vyplachovanie úst olejom nemá výnimočné pôsobenie na zdravie, ale zároveň ani neškodí ústnej hygiene. Čo sa týka zubného povlaku, zdravia ďasien, baktérií v ústach a zápachu z úst, môžete touto ajurvédskou metódou dosiahnuť podobné výsledky ako ústnou vodou. Ak ale chcete, pokojne olejový výplach úst vyskúšajte. Platí však jedno: pre zdravie úst a zubov úplne stačí čistiť si zuby klasickým spôsobom.